از یک تراکتور به اندازه چند صد نفر کار بکشید!
تعداد بازدید: 1980تعداد نظرات: 0
1399/03/21 - 10:03

از یک تراکتور به اندازه چند صد نفر کار بکشید!

اختراع ماشین آلات کشاورزی را میتوان به عنوان یکی از بزرگ ترین پیشرفت های این صنعت در نظر گرفت به طوری که یک تراکتور میتواند به اندازه چند صد نفر کار کند و هزینه هارا بسیار کاهش دهد.

کشاورزی امروزه، با توجه به توسعه روز افزون صنعت ، بدون استفاده از توان موتور و ماشین نمی تواند جای خود را ثابت و استوار نگهدارد. به طوری که آمار کشورهای پیشرفته جهان نشان می دهد مزارعی که مجهز به توان موتوری، تراکتور ها و ماشینهای کشاورزی هستند، گذشته از کیفیت و کمیت انجام کار و صرفه جویی در مدت انجام مراحل مختلف آماده سازی بستر بذر، کاشت، وجین و سله شکنی، سم پاشی، کودپاشی، برداشت، بسته بندی و ذخیره محصولات کشاورزی نیاز کمتری به توان بدنی کارگر جهت انجام این عملیات دارند.

همچنین استفاده از ماشین در کشاورزی و مکانیزه کردن مزارع، در تعداد کارگر- ساعات مورد نیاز جهت تولید محصولات مختلف کشاورزی اثر بسیار زیادی داشته است. به طور مثال ، در سال 1840 میلادی در کشور ایالات متحده آمریکا برای تولید یک تن گندم حدود 85 کارگر – ساعت مورد نیاز بود. در سال 1900میلادی، با استفاده از دروکن – دسته کنها و خرمن کوبها به 39 کارگر – ساعت برای تولید یک تن گندم رسید. امروزه با پیشرفت در ساخت و تولید ماشینهای کشاورزی، به خصوص در ساخت کمباینهای جدید، این نیروی کارگری مورد نیاز تا حدود 2.5 کارگر در – ساعت برای تولید یک تن گندم کاهش یافته است.

طبقه بندی انواع تراکتور

از آنجا که کاربرد تراکتور در دنیای جدید امروزی بسیار گسترده است، تراکتورهای کشاورزی که ساخته می شوند دارای توان، اندازه و طرحهای متفاوتی هستند. تحول تدریجی تراکتور، موجب به وجود آمدن طبقه بندیهای گوناگون برای آن شده است. تراکتورهای ساخته شده امروزی ممکن است به روش زیر طبقه بندی شوند:

الف : براساس تأمین خاصیت کششی و خودرو بودن تراکتور

1_ تراکتورهای چرخ دار

_ تراکتورهای سه چرخ که چرخ جلو آنها تک چرخ یا جفت چرخ است.

_ تراکتورهای چهار چرخ معمولی که هر یک از چرخهای محرک عقب آنها از یک یا دو چرخ تشکیل شده و ارتفاع محور (اَکسل) چرخهای جلو آنها در حد متداول یا زیادتر است.

2_تراکتورهای زنجیری

تراکتور های پارس آرای

ب: براساس موارد استفاده تراکتور

1_ تراکتورهای عمومی یا تراکتورهای خدماتی

2_ تراکتورهای همه کاره یا تراکتورهای ردیف کار

3_ تراکتورهای پابلند یا شاسی بلند

4_ تراکتور باغی ( مخصوص باغات میوه )

5_ تراکتورهای صنعتی

6_ تراکتورهای یونیورسال

7_ تراکتورهای باغچه ای و تراکتورهای چمن زن ( چمن زنهای موتوری )

8_ تراکتورهای دو چرخ یا تیلرهای موتوری

ج : بر اساس نوع شاسی یا قاب تراکتور

1_ تراکتورهای با شاسی

2_ تراکتورهای نیم شاسی

3_ تراکتورهای بدون شاسی

تراکتور های کوهستان

ویژگیهای یک شخم خوب:

انجام یک شخم خوب ممکن است مشکل باشد، اما ارزش این را دارد که برای رسیدن به آن تلاش شود. با شخم خوب، هزینه های تولید پایین می آید، زیرا عملیات خاک ورزی کمتری برای آماده سازی بستر بذر مورد نیاز است. همچنین عملکرد محصولات مختلف افزایش می یابد، زیرا شرایط رشد ریشه به علت نسبت بهتر هوا و رطوبت ، بهبود می یابد.

ویژگیهای یک شخم خوب به شرح زیر است:

1_ خاک باید دارای قابلیت کشت پذیری خوب باشد.

در یک شخم خوب، حدود %75 از لایه خاک شخم شده در وضعیت قابلیت کشت پذیری خوب قرار دارد. یک خاک با قابلیت کشت پذیری خوب، باید دارای 65 تا 75 درصد تخلخل باشد. خاکی که دارای کمتر از 50 درصد فضای خالی است، قابلیت کشت پذیری ضعیفی خواهد داشت.

2_ لایه شیار شخم باید به صورت یکنواخت در عرض خود پیچیده و برگردانده شود تا قابلیت کشت پذیری یکنواختی به دست آید. موقعی که خاک به صورت حلقه های 60 تا 90 سانتیمتری پرتاب میشود، اندازه های دانه های خاک از کلوخه های بزرگ تا خاکدانه های اسفنجی تغییر می کند.

3_ مواد آلی باید بین لایه های شیارهای شخم قرار گیرند. این وضعیت باعث میشود تا مواد آلی با مقداری بسیار زیاد از خاک در تماس باشد و در طول رشد به مانند فیتیله ای برای جذب کردن آب در قسمت بستر ریشه عمل نماید.

4_ تاج های لایه های شیار شخم باید دارای ارتفاعی یکنواخت بوده و شیارچه یا شکاف بین دو شیار شخم عمقی مطلوب داشته باشد.

 عمق مطلوب شیارچه بین 7&5 تا 10 سانتیمتر از بالای تاج تا کف شیارچه است.

5_ زاویه لایه شیار شخم نسبت به کف شیار مشخص کننده کیفیت شخم است. زاویه یا شیب لایه شیار شخم به عوامل زیر بستگی دارد:

_سرعت شخم زدن

_انحنای صفحه برگردان

_نسبت عرض برش به عمق آن (برای زاویه مطلوب ، عرض برش باید 1&5 برابر عمق آن باشد)

_تراز بودن گاو آهن

شرکت پارس آرای کوهستان با هدف تأمین و توزیع ماشین آلات و ادوات کشاورزی اساسی، در سراسر کشور به پشتوانه‌ی شما کشاورزان موفق فعالیت می نماید. مجموعه کوهستان توانسته است با ارائه ماشین آلات با کیفیت، خدمات مناسب، و از طرف دیگر اعتماد کشاورزان گرانقدر، رشد سریع و پیوسته ای را در میان دیگر مجموعه ها تجربه نماید. این اعتماد شما کشاورزان باعث شده که شرکت پارس آرای کوهستان محصولاتی متنوع و با کیفیت تری را به بازار عرضه نماید. جهت کسب اطلاعات از محصولات ما با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تماس با ما