انواع تراکتورهایی که کشاورزان باید بشناسند!
تعداد بازدید: 2318تعداد نظرات: 0
1398/08/28 - 16:05

انواع تراکتورهایی که کشاورزان باید بشناسند!

استفاده از ماشین آلات کشاورزی نظیر تراکتور و تیلر در صنعت کشاورزی بسیار کاربردی است. بنابراین شناخت انواع تراکتور می تواند به خرید و انتخاب کشاورزان کمک شایانی نماید ما در این مقاله سعی به گردآوری مطالب مرتبط با این موضوع نمودیم و توصیه می کنیم این مطالب را مطالعه نمایید.

موتورهای تراکتورهای چهار چرخ با اندازه های متفاوت که از تراکتورهای باغی کوچک حدود 11 کیلو وات (15 قوه اسب) تا تراکتورهای خیلی قوی مزارع با قدرت موتور بالای 150 کیلو وات (300 قوه اسب) ساخته می شوند. ولی تراکتورهای از 30 تا 60 کیلو وات (40 تا 80 قوه اسب) بیشترین نوع تراکتور در بریتانیای کبیر را تشکیل می دهند.

تراکتورهای ردیف کار

این تراکتورها بیشتر به وسیله باغبانان و کشاورزانی که گیاهان ردیفی نظیر سیب زمینی و چغندر قند کشت می کنند استفاده می شود. تراکتورهای ردیف کار دارای شعاع چرخش کم، لاستیک های باریک و عرض قابل تنظیم چرخها می باشند. این تراکتورها سبک وزن طراحی شده اند و در هنگام کار قابلیت دید خوبی دارند و برای وجین کردن نزدیک و کارهای مشابه در گیاهان ردیفی مناسب است. قدرت این تراکتورها به وسیله یک موتور دیزلی در محدوده 22 تا 33 کیلو وات 30 تا 33 کیلو وات ( 30 تا 45 قوه اسب ) تأمین می شود.

نوعی از تراکتور ردیف کار برای ادوات خود گردان ساخته شده اند بیشتر شاسی بین چرخهای جلو و عقب برای حمل ادوات برای کار گیاهان ردیفی طراحی شده است. اتصال ادوات آسان و قابلیت دید کار خیلی خوب است.

تراکتورهای همه منظوره

این نوع تراکتور، همان طوری که از اسمش پیداست بیشتر کار روی مزارع کشاورزی و دامداری را انجام می دهد. اندازه موتور می تواند از 37 تا 75 کیلو وات (50 تا 100 قوه اسب) متغیر باشد. تراکتورهای همه منظوره دارای هیدرولیک سخت کار، کلاچ مستقل یا دوتایی برای هیدرولیک های مستقل و محور پی تی او هستند و قادر به کشیدن بارهای سنگین روی مالبند می باشند.

این نوع تراکتورها سنگین تر از تراکتورهای ردیف کار می باشند و از این وزن اضافی برای بهبود درگیری چرخ، خصوصاً در شرایط دشوار استفاده می شود.

همیشه در هنگام پارک کردن تراکتور از ترمزدستی استفاده کنید . اهرم دنده باید در وضعیت خلاص گذاشته شود و سوئیچ برداشته شود و ادوات مانند : بارکن ها (لودرها) را پایین بیاورید.

سیستم خنک کننده در ماشین آلات

اجزای سیستم خنک کننده با آب :

رادیاتور – درب رادیاتور – واتر پمپ – پروانه و تسمه پروانه – ترموستات – مجاری آب – مایع خنک کننده – لوله های لاستیکی

رادیاتور : مخزنی برای آب و محلی برای تبادل گرمای آب موتور با هوای محیط است. رادیاتور متشکل از لوله های عمودی با سطح مقطع گرد یا بیضی است که صفحات نازک و پرک مانندی در طول همه آنها جوش داده شده است تا سطح تماس فلز با هوا زیاد گردد. آب گرم موتور توسط یک لوله لاستیکی از سر رادیاتور وارد شده و ضمن پایین رفتن از این لوله ها، گرمای خود را به پرکها می دهد. جریان هوایی که در نتیجه مکش یا دمش پروانه رادیاتور ایجاد می شود به تبادل حرارتی بین پرکها و هوای محیط کمک می کند بطوریکه آب ته رادیاتور  کاملاً خنک شده و آماده جذب گرمای اضافی اطراف سیلندرها و سوپاپها می گردد. آب توسط لوله لاستیکی دیگر از ته رادیاتور به مجاری آب موتور جریان می یابد. دو سر هر یک از لوله های لاستیکی با بست های فلزی محکم می شوند. در ته رادیاتور یا پهلوی آن شیری برای تخلیه آن نصب می شود.

درب رادیاتور صرفا قطعه ای برای پوشاندن دهانه ریختن آب در رادیاتور نیست بلکه درب مخصوصی است که دارای دو سوپاپ فشار و خلاء می باشد که دومی در داخل اولی نصب می شود. موقعی که درب رادیاتور در جای خود بسته می شود، سوپاپ فشار تحت فشار فنر قرار می گیرد. آب داخل رادیاتور در اثر گرما بخار می شود و همراه با انبساط هوای بالای مخزن، فشاری ایجاد می نماید. این فشار، درجه جوش آب را بالا می برد طوری که تا حرارت های حتی بیش از 100 درجه سانتیگراد نیز آب به جوش نمی آید، ولی این فشار نباید آنقدر زیاد گردد که از تحمل بدنه رادیاتور بیشتر شود. اگر فشار بخار آب و هوا به این حد برسد بر فشار فنر غالب آمده، سوپاپ فشار باز شده و مقداری از بخار آب همراه با تمامی هوا، از طریق لوله سرریز خارج می گردد .

شرکت کوهستان با بهره گیری از تجربه و پشتوانه، پس از تحقیقات گسترده و نیاز سنجی کشاورزان، هدف خود در ایران را که ارایه بهترین ماشین آلات و ادوات کشاورزی مناسب به شما کشاورزان زحمت کش می باشد. شما می توانید محصولات کوهستان را با بهره گیری از طراحی و استاندارهای جهانی با ظاهری زیبا، ساختاری مستحکم و قیمتی بسیار مناسب در مقایسه با دیگر رقبای ایرانی و خارجی خود، به راحتی از کلیه نمایندگی های ما در سراسر ایران خرید نمایید .