انواع سم‌پاش | با خرید تجهیزات سم‌پاشی، حشرات و آفت‌ها را دورنگه دارید
تعداد بازدید: 52تعداد نظرات: 0
1401/06/20 - 18:01

انواع سم‌پاش | با خرید تجهیزات سم‌پاشی، حشرات و آفت‌ها را دورنگه دارید

از سم‌پاش برای اسپری کردن مایعاتی مانند آب، حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها استفاده می‌شود. در این مطلب، با انواع سم‌پاش آشنا می‌شویم.

انتخاب سم‌پاش مناسب؛ گامی مهم در بهینه‌سازی فرایند رشد گیاهان

سم‌پاش یکی از تجهیزات کشاورزی است که در طول چرخه رشد گیاه، برای اعمال پخش مایعاتی مانند آفت‌کش‌ها استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که این ابزار خاص در چند نوع عرضه می‌شود و از ا‌نواع آن، می‌توان به سم‌پاش دستی، بوم دار و فرغونی اشاره کرد. از سوی دیگر، اندازه سم‌پاش نیز یک فاکتور مهم در زمان خرید است. در واقع، شما باید بسته به مساحت زمین خود، نوع گیاهی که کشت می‌کنید و موارد دیگر، سم‌پاش مناسب را انتخاب کنید. در این مطلب، با انواع سم‌پاش آشنا می‌شویم.

بررسی مشخصات انواع سم‌پاش

سم‌پاش‌ها به‌نوعی طراحی شده‌اند که برای آفت‌کشی محصولات کشاورزی، پوشش گیاهی یا خاک استفاده می‌شوند. در واقع، با استفاده از این ابزار کشاورزی، می‌توانید محلول‌های متفاوت را برای کنترل آفات در مزارع ‌بپاشید. در بازار، سم‌پاش‌های قابل‌حمل (به شکل کوله‌پشتی با تفنگ‌های اسپری)، اتوماتیک، مه‌پاش و ... وجود دارند که می‌توانید یکی از آن‌ها را بسته به شرایط و اندازه زمین خود تهیه کنید. البته اغلب سم‌پاش‌ها اجزایی مانند نازل، مخزن، پمپ و تنظیم‌کننده فشار را دارند. جالب است بدانید که برخی از سم‌پاش‌ها برای کاربردهای خاص مانند پرورش درختان و دامپروری طراحی شده‌اند. در ادامه، با انواع سم‌پاش آشنا می‌شویم.

سم‌پاش‌های پشتی

سم‌پاش پشتی نوعی از سم‌پاش‌های دستی است که مانند کوله‌پشتی روی بدن قرار می‌گیرد. این سم‌پاش‌ها برای مزارع و گیاهان کوچک کاربرد دارند و می‌توان با استفاده از آن‌ها، آب یا مواد شیمیایی مایع را پخش کرد. لازم به ذکر است که سم‌پاش‌های پشتی از طریق پمپ هوا کار می‌کنند. در واقع، پمپ هوا را به مخازن منتقل می‌کند و محتویات آن را تحت‌فشار قرار می‌دهد. سپس، مایع با فشار از نازل خارج می‌شود.

برای کار با این نوع سم‌پاش‌ها باید پیش از سم‌پاشی، پمپ هوا را مجدداً راه‌اندازی کنید. توجه داشته باشید که حجم مخزن برخی از سم‌پاش‌های پشتی حدود 10 یا 20  لیتر است و در فشارهای کم 350 کیلو پاسکال فشار وارد می‌کنند. مزایای سم‌پاش‌های پشتی عبارت‌اند از:

  • مقرون‌به‌صرفه بودن
  • قابل‌حمل بودن
  • استفاده آسان

پیشنهاد متخصصان این است که سم‌پاش پشتی را برای سم‌پاشی محصولاتی مانند شلتوک، پنبه و ریواس (زمانی که ارتفاع آن‌ها کم است) استفاده کنید. همچنین می‌توان از آن‌ها برای اعمال آفت‌کش‌ها برای کشت داخلی گوجه‌فرنگی و محصولات دیگر استفاده کرد. البته سم‌پاش‌های پشتی و دستی بسیار متنوع هستند. ازاین‌رو، پیش از خرید یکی از این سم‌پاش‌ها، حتماً کارایی آن را با شرایط باغ یا مزرعه خود تطبیق دهید.

سم‌پاش‌های بوم دار

برای استفاده از علف‌کش، آفت‌کش یا کود، می‌توانید از سم‌پاش‌های بوم دار استفاده کنید. مزیت اصلی این سیستم‌های سم‌پاشی، این است که می‌توانند یک منطقه وسیع را در زمان کم پوشش دهد. چراکه معمولاً طویل هستند. برخی از بوم‌ها در جلوی تراکتور نصب می‌شوند تا گردوغباری که در پشت تراکتور ایجاد می‌شود، تأثیری در فرایند سم‌پاشی نگذارد. توجه داشته باشید که این نوع سم‌پاش‌ها معمولاً ظرفیت‌ بالایی دارند. ازاین‌رو، برای سم‌پاشی باغ‌ها کوچک کاربرد ندارند.

سم‌پاش فرغونی، یکی از رایج‌ترین انواع سم‌پاش

شما می‌توانید سم‌پاش فرغونی را در پشت وسایل نقلیه مانند تراکتور قرار دهید تا مناطق وسیعی از چمن‌ها و محصولات کشاورزی را سم‌پاشی کند. این نوع از سم‌پاش، به شما این امکان را می‌دهد که در زمان کم و به طور مؤثر، مزرعه یا زمین خود را عاری از هرگونه آفت کنید. البته سم‌پاش فرغونی برای پخش علف‌کش‌ها و کودهای مایع نیز مناسب است. دیگر مزیت این نوع سم‌پاش، این است که نحوه استفاده از آن چندان دشوار نمی‌باشد، فقط باید آن را به‌وسیله نقلیه متصل کنید. جالب است بدانید که برخی از سم‌پاش‌هایی فرغونی نیز بوم و نازل‌های قابل تنظیم دارند.

دستگاه سمپاش اتوماتیک

یکی از پرفروش‌ترین انواع سم‌پاشکرد. به طور کلی، این سمپاش‌ها ثابت ‌می‌مانند یا در یک مسیر مشخص حرکت می‌کنند. توجه داشته باشید که سمپاش اتوماتیک نیروی لازم برای کار را از منبع برق می‌گیرد. همچنین برخی از انواع سمپاش اتوماتیک قابل تنظیم هستند و می‌توان آن‌ها را در جهات مختلف هدایت کرد.

مه‌پاش؛ یکی از کاربردی‌ترین انواع سمپاش

 

در بین مدل‌های سمپاش، بیشترین پوشش را مه‌پاش‌ها دارند. در واقع، طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که مایع را در قطرات بسیار کوچک‌ پخش می‌کند تا چیزی شبیه مه تولید شود که سراسر مزرعه یا زمین را پوشش دهد. توجه داشته باشید که مه‌پاش‌ها تطبیق‌پذیری بالایی دارند و برای استفاده در زمین‌های متفاوت طراحی شده‌اند. شما می‌توانید این نوع از سمپاش را برای درختان، محصولات زراعی، بوته‌ها و پوشش گیاهی (حتی در محیط‌های عمومی) استفاده کنید. لازم به ذکر است که مه‌پاش‌ها برای میوه و آجیل، نخلستان‌ها و باغ‌ها و محصولاتی که ارتفاع بیشتری دارند، ایده‌آل هستند.

سیستم‌های مه‌پاش، سمپاش‌هایی کامل هستند و توسط یک پمپ غلتکی یا یک پمپ گریز از مرکز گازی تغذیه می‌شوند. آن‌ها اغلب بر روی تراکتورها و دیگر وسایل نقلیه نصب می‌شوند. برای خرید یک مه‌پاش باید موارد متعددی را در نظر بگیرید. در این بین، سرعت جریان نازل از اهمیت به‌سزایی برخودار است. زیرا با کارایی دستگاه، ارتباط مستقیم دارد. از سوی دیگر، باید به ظرفیت مخزن مه‌پاش توجه کنید. اغلب مه‌پاش‌ها بین 90 تا 370 لیتر ظرفیت دارد. جالب است بدانید که در بین انواع سمپاش، این مدل خاص دارای نازل‌های پیچشی است که برای پاشش پراکنده و هدفمند مناسب هستند.

مجموعه پارس آرای کوهستان؛ ارائه‌دهنده انواع سمپاش

استفاده از تجهیزات کشاورزی مانند سم‌پاش‌ها، تأثیر بسزایی در افزایش کیفیت و بهره‌وری محصولات دارد. دراین‌بین، مجموعه پارس آرای کوهستان با ارائه‌ انواع سم‌پاش، تراکتور، تیلر، دروگر، موتور پمپ، خیش و روتاری، امکانی را برای کشاورزان و دامداران فراهم کرده است که مزارع خود را تجهیز کنند. لازم به ذکر است که ما در کنار عرضه برترین تجهیزات کشاورزی، انواع قطعات یدکی و خدمات پس از فروش را در سراسر ایران به مشتریان خود ارائه می‌دهیم.