با ورود آب به داخل تراکتور چه اقداماتی را انجام دهیم؟
تعداد بازدید: 1810تعداد نظرات: 0
1399/03/20 - 11:56

با ورود آب به داخل تراکتور چه اقداماتی را انجام دهیم؟

شاید یکی از دغدغه هایی که همه دارنگان وسایل نقله به خصوص دارندگان ماشین آلات کشاورزی با آن رو به رو هستند ورود آب به داخل وسیله نقلیه شان میباشد با ما همراه باشید تا بفهمیم درصورت ورود آب به تراکتور چه کار هایی را باید انجام دهیم.

سیل یک آفت طبیعی است و در بسیاری از موارد از تراکتور برای نجات سیل زدگان بهره گرفته می شود یا تراکتور در درون آب غرق می شود . نمونه ای از آن سیل سال 1369 در زابل بود که از تراکتور مسی فرگوسن 1105 برای نجات سیل زدگان استفاده شد . پس از آن به گفته مسئول کارگاه ، تراکتور حتی نمی توانست بر بلندی جلوی انبار خود را بالا بکشد به همین دلیل میباشد که بعد از ورود آب به داخل باید تراکتور و تمام لوازم جانبی آن بررسی شود.

در این بخش ، به سلسله مراتب سرویس تراکتورهایی پرداخته می شود که دچار چنین حوادثی شده باشند.

تراکتور عصای دست کشاورزان میباشد و به آن نیاز مبرمی دارند به همین دلیل تراکتوری را که در آب غوطه ور شده است نباید روشن کرد مگر بعد از این که کاملاً بازسازی شده باشد . البته ممکن است تراکتور روشن شود و شما به اشتباه فکر کنید که از خطر جسته است ولی آب می تواند وارد یاتاقان ها شده و به سایش آن ها سرعت بخشد . خطر واقعی پس از چند ساعت کار کردن خود را نشان می دهد . تراکتور را حتی نباید یدک کشیده شود مگر پس از تمیز و سرویس کامل آن . یدک کشی سبب سایش دنده های جعبه دنده می شود که ممکن است آب و کثیفی وارد آن شده باشد.

 میزان آسیب دیدگی تراکتور بسته به مقدار فرو رفتن در آب

درجه بازسازی بستگی به مقدار غوطه وری تراکتور در آب دارد تا آن جا که ممکن است نیاز به یک تعمیرکار ماهر باشد ولی اگر خود شما مایل باشید که اقدام نمایید موارد زیر را رعایت نمایید:

1_ بیرون تراکتور را کاملاً شسته طوری که عاری از کثافت ، روغن و گریس باشد . این کار سبب می شود که از ورود کثافات به درون دستگاه ها هنگام پیاده کردن آن ها جلوگیری می نماید.

2_ اگر از فشار آب برای تمیز کردن استفاده می کنید دقت نمایید که کاسه نمدها را خراب نکنید . کاسه نمد یک اصطلاح است و به نوعی واشر لاستیکی اتلاق می شود که در بیرون بلبرینگ نصب شده تا مانع از روغن ریزی شود . به عنوان مثال ، میل لنگ دارای دو کاسه نمد یکی در جلو و دیگری در عقب می باشد.

3_ اگر آب فقط تا زیر موتور و جعبه دنده بالا آمده باشد ، احتمال خرابی کم است . در چنین حالتی و برای تراکتورهای دیفرانسیل عقب ، فقط بلبرینگ های چرخ و سگ دست ها ممکن است خراب شده باشند . در چنین وضعیتی ، کافی است که چرخ و بلبرینگ های آن را در آورده و با محلول آب صابون بشویید.

4_ بلبرینگ ها را پس از تمیز کردن گریس بزنید . اگر این قطعات کهنه هستند یا از دوام آن ها اطمینان ندارید بهتر است عوض کنید.

5_ بلبرینگ و یاتاقان ها را دوباره سوار کرده ولی دقت نمایید که گشتاور پیچ و مهرها  طبق کتابچه دستورالعمل تراکتور باشد . این پیچ و مهره ها حتما باید با آچار گشتاور ( آچار تورک ) سفت شوند.

6_ گریس خورها را ابتداء تمیز کرده و آن گاه آن قدر گریس بزنید تا از اطراف خارج شود . به این ترتیب ، آب و کثافات خارج می شوند . پس از خاتمه این کار ، گریس اضافی خارج شده را بزدایید.

7_ در تراکتورهای با دیفرانسیل جلو (Front Wheel Assist=FWA) محورهای چرخ جلو ، سیبک ها و اتصال فرمان و چهار شاخ گردان باید تمیز شوند . اگر محورها دارای هواکش باشند ، امکان دارد که آب از آن طریق وارد پوسته محور شده باشد . آب را تخلیه نموده و محور را تا جای ممکن تمیز کنید . سپس با روغن تمیز پر کنید . چهار شاخ گردان ها را گریس کاری نمایید . اگر با فشار آب تمیز می کنید ، آب را روی کاسه نمد ها نگیرید چون ممکن است به درون پوسته نفوذ نموده یا کاسه نمد را خراب نماید . اطراف کاسه نمدها کاملا عاری از کثافت شود.

تراکتور کوهستان

بدترین اتفاق: غوطه وری تراکتور در آب تا وسط موتور و جعبه دنده

اگر تراکتور تا وسط موتور یا جعبه دنده در آب مانده باشد امکان آسیب دیدگی بیش تر است . هر نوع خرابی کاسه نمد یا واشر ها می تواند عامل نفوذ آب بوده باشد به ویژه اگر از قبل نشت روغن داشته است.

1_ روغن موتور و جعبه دنده تراکتور را کاملاً خالی کرده و وارسی کنید که با آب مخلوط نشده باشد . اگر آب مشاهده کردید ، کارتر و یا پوسته جعبه دنده را باز کرده و کاملاً تمیز کنید . آن گاه با روغن تمیز پر کنید.

2_ همه فیلتر ها را دور انداخته و جای گزین نمایید . با روغن تمیز پرنمایید . موتور را برای چند ساعت به کار انداخته سپس فیلترها را از نوع عوض کنید .

اگر تراکتور به طور کامل در آب غوطه ور بوده است به احتمال قریب به یقین آب وارد موتور و جعبه دنده شده است . بهتر است از تعمیر کار مجربی بخواهید که رسیدگی نماید.

گروه پارس آرای کوهستان با هدف بهبود در کیفیت ماشین آلات کشاورزی و ارائه ماشین آلات جدید کشاورزی مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی به بهره برداری رسیده است . شرکت پارس آرای کوهستان تلاش می کند سطح کشاورزی و سالم بودن محصولات کشاورزی را با ماشین آلات مدرن و به روز دنیا، افزایش دهد.استفاده از کارشناسان مجرب و داشتن دانش نوین در رابطه با ماشین آلات و ادوات کشاورزی، سیستم ها و فن آوری های مدرن در تمامی سطوح کشاورزی، به اعتبارات شرکت پارس آرای کوهستان در میان کشاورزان محترم می افزاید. جهت و کسب اطلاعات تکمیلی از محصولات شرکت پارس آرای کوهستان با کارشناسان ما با شماره 71163 – 021 در ارتباط باشید.

تماس با ما