بخش های مختلف خیش
تعداد بازدید: 699تعداد نظرات: 0
1397/12/19 - 12:42

بخش های مختلف خیش

ساختمان گاو آهن دارای قسمت های مهمی است که شامل خیش، ساقه، ضمایم گاو آهن و شاسی یا قاب می شود. در این مقاله به بررسی بخش های مختلف گاو آهن و عملکرد و کارایی آن ها در انجام عملیات خاک ورزی با استفاده از تراکتور خواهیم پرداخت.

در مقاله های قبلی پیرامون ویژگی های یک شخم خوب صحبت های بسیاری نمودیم در این مقاله قصد داریم قطعات مختلف خیش را برای علاقه مندان به این مبحث معرفی نماییم. شایان ذکر است خیش قابل اتصال به تیلر و تراکتور است و یکی از اصلی ترین دنباله بندهای مورد استفاده در امور زراعی است. بخش هایی که خیش را تشکیل می دهد شامل تنه یا سینه، صفحه ی برگردان، پیشانی، کفش و تیغه می شود.

تنه خیش قابل اتصال به تیلر

تنه یا سینه یکی از بخش های اصلی است که در مرکز قرار گرفته است و تمام قسمت های دیگر خیش به آن متصل شده است. تنه به صورت پهن و باریک وجود دارد که اندازه ی تنه با توجه به نوع خاک و شرایط مختلف شخم زنی تعیین می شود.

 

همانطور که می بینید در شکل بالا یک خیش نشان داده شده است و در بخش پایین آن نقشه انفجاری یک خیش به تصویر کشیده شده است.

تیغه خیش

تیغه یکی دیگر از بخش های خیش است که نام دیگر آن سُک است و به منظور شخم زدن زمین به خیش و در نهایت به تیلر متصل می شود. این قسمت بخش بُرنده ی گاو آهن است و وارد خاک شده و به درون زمین نفوذ می کند. تیغه به صورت عمودی خاک را شکاف می دهد و جنس آن از فولاد یا چدن سخت است که بسیار محکم و با دوام است.

شکل تیغه به صورت ذوزنقه است و قاعده ی بزرگ تر آن که بُرنده است وارد زمین شده و خاک را برش می دهد و قاعده ی کوچکتر آن به صفحه برگردان توسط پیچ و مهره متصل شده است. تیغه تا حدودی عمل بلند کردن خاک را انجام می دهد اما خرد شدن خاک در این منطقه بسیار ناچیز صورت می پذیرد و یا در بعضی اوقات به هیچ عنوان انجام نمی شود.

بخش های مختلف تیغه به بخش های زیر تقسیم می گردد :

  1. نوک
  2. بال
  3. لبه برنده
  4. گوشه

برای درک بهتر مطالب باید برخی از مفاهیم را مورد بررسی قراردهیم. در اینجا معنای مکش عمودی یا مکش پایینی و مکش افقی یا مکش پهلویی را عنوان می نماییم.

مکش عمودی یا مکش پایینی : خمیدگی نوک تیغه به طرف شیار شخم به طوری است که با کشیده شدن گاو آهن در عمق بسیار مناسبی ازخاک نفوذ می نماید و تیغه و کف کفش حداقل تماس با کف شیار شخم را ایجاد می نماید.

مکش افقی یا مکش پهلویی :

خمیدگی نوک تیغه خارج از خط امتداد کفش به طرف دیواره شیار شخم است و به گونه ای است که بخشی از لبه کناری تیغه و لبه صفحه برگردان و دیواره کفش با آن حداقل تماس را دارد. در واقع زمانی که می گوییم مکش افقی با استفاده ازگاو آهن با تیلر، به وجود آمدن عرض مناسب شیار شخم به وسیله ی خیش است.

آیا می دانید میزان مکش های عمودی و افقی در خیش که به تیلر متصل شده است به چه عواملی بستگی دارد؟

این مکش ها به شکل گاو آهن، نوع خاک، وجود یا عدم وجود چرخ شیار عقب یا چرخ تنظیم عمق بستگی دارد که معمولا از 5 تا 13 میلی متر متفاوت است. در مقاله ی بعدی انواع تیغه های گاو آهن در تیلر را مورد بررسی قرار می دهیم.

پارس آرای کوهستان عرضه کننده ی ماشین آلات کشاورزی با  برند کوهستان در جهت پیشبرد کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی کمک شایانی در این زمینه نموده است و نامی شناخته شده به ویژه در خصوص انواع تیلرها با قدرت های مختلف است. برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون نحوه ی فعالیت این مجموعه با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید و یا از صفحه اینستاگرم به آدرس https://www.instagram.com/agritech.parsaray  بازدید به عمل آورید.