برداشت علوفه با دروگر
تعداد بازدید: 1119تعداد نظرات: 0
1398/05/27 - 11:39

برداشت علوفه با دروگر

علوفه که از حیث مواد مغذی برای دام کم از کنسانتره ندارد را می توان با استفاده از دروگر برداشت نمود. این ماشین به طرق مختلف محصول را برداشت می نماید که شامل قیچی کردن و یا جداکردن آن ها از بوته می شود.

علوفه خشک کردنی محصولی است که مصرف آن برای غذای دام است. اگر میزان رطوبت این محصول به حدود 20 تا 25 درصد برسد امکان نگهداری آن به وجود می آید و بنابراین بعد از خشک شدن محصول به منظور نگهداری آن ساختمانی ویژه برای انبار کردن و افزودن مواد نگهدارنده مورد نیاز نخواهد بود. علوفه خشک شامل محصولاتی از قبیل یونجه، شبدر، ذرت خوشه ای، و انواع علف ها از قبیل علف برمودا، علف گندم، علف های محلی و همچنین چاودار می شود که باید به جرات گفت در میان این محصولات یونجه از مهمترین علوفه ها به حساب می آید.

در اینجا می بایست این نکته را عنوان نمود که علوفه خشک کردنی در مناطقی که هموار نیستند و دارای شیب زیاد هستند و مناسب برای کشت ماشینی و کشت محصولات دیگر نیستند را می توان کشت نمود. امکان نگهداری یونجه در بیرون از انبار وجود دارد اما اگر در داخل انبار از آن نگهداری شود پر واضح است منجر به حفظ کیفیت علوفه خواهد شد. برداشت علوفه را می توان با استفاده از نیروی انسانی و همچنین از طریق مکانیزه کردن و استفاده از ماشین آلات کشاورزی از قبیل دروگر از مرحله ی برداشت تا مرحله ی تغذیه به انجام رسانید اما کاملا واضح و مبرهن است که با روش دوم نه تنها صرفه ی اقتصادی بسیاری چشمگیری ایجاد خواهد شد بلکه به صورت مستقیم بر روی کیفیت وکمیت تاثیرگذار است.

کشت علوفه

نکته ای که شایسته است در اینجا به آن اشاه نماییم ذکر این مطلب است که اگر کشت و کار به نحو احسن و با مدیریت صحیح انجام پذیرد، سودی مناسب و معقول را در پی خواهد داشت. چه افرادی مبادرت به کشت علوفه می نمایند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم کشاورزان، تولید کنندگان محصولات عمده ی کشاورزی و دامداران اقدام به کشت این محصول با استفاده از ماشین و ابزارهایی از قبیل دروگر می نمایند. شایان ذکر است علوفه خشک از حیث مغذی بودن با کنسانتره رقابت می کند و در واقع ازران ترین منبع پروتئین برای دام محسوب می شود.

ماشین هایی که برای برداشت علوفه خشک کردنی مورد استفاده قرار می گیرد شامل ماشین هایی از قبیل دروگر یا Mower، ساقه کوب، شانه، بسته بند و بارکن است.

عملکرد دروگر

وظیفه ی اصلی این ماشین  برای درو علف ها و محصولات ویژه تهیه علوفه خشک است اما برای مقاصدی از قبیل قطع کردن علف های هرز در اطراف ساختمان ها، نهرها، پرچین ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد دروگر به صورت قطع کردن ساقه یا وارد کردن نیروی ضربه یا نیروی چیدن بر ساقه های سرپا و جداکردن آن ها از بوته انجام می شود. تیغه دروگر که با سرعت بالایی در حال چرخش است آن را می شکند و یا از بوته جدا می نماید. دروگر دوار افقی یا دروگر چکشی و داس با ضربه زدن به منظور قطع کردن گیاهان عمل می کند.

نیروی چیدن در دروگر

نیروی چیدن یا قیچی کردن به وسیله ی دو جسم برنده مانند قیچی که در دو جهت مخالف حرکت می کنند بر روی ساقه ها وارد می شود. یکی از موارد قیچی چمن زن است که وسیله ای ساده برای چیدن و کوتاه کردن چمن ها به کار می رود. در واقع اگر بخواهیم واضح تر عنوان نماییم همین اصل چیدن یا قیچی کردن است که در شانه ی برش دروگرهای شانه ای برای بریدن موثر و سریع علوفه به کار می رود. محصولات برند کوهستان شامل ماشین آلاتی از قبیل تراکتور و تیلر و همچنین دروگر و ادوات کشاورزی می شود که با کیفیت و قیمت مناسب گزینه ای اجتناب ناپذیر در خرید کشاورزان خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید و یا از پیج اینستاگرام به آدرس https://www.instagram.com/koohestan.co/ بازدید به عمل آورید.