بهترین تراکتورهای جهان
تعداد بازدید: 1383تعداد نظرات: 0
1397/03/20 - 14:20

بهترین تراکتورهای جهان

تراکتور های بخاری در گذشته خیلی زود جای خود را به موتورهای احتراق داخلی بنزینی دادند. موتورهای احتراق داخلی در مقایسه با بخاری دارای مزایای بسیاری می باشد که شامل عدم نیاز به جابجایی آب و مراقبت و توجه دائمی می باشد.

در مقاله های قبلی پیرامون تراکتورهای بخاری فراوان صحبت شد و اشاره ای به عملکرد آن کردیم. در این بخش قصد داریم تراکتورهای بنزینی را مورد بررسی قرار دهیم.

مزیت تراکتور بنزینی به تراکتور بخاری

با توجه به نیاز شدید بشر و صنعت به توان مکانیکی مناسب و قوی تر به ویژه در مناطق گندم خیز در امریکا بنابراین ساخت تراکتورهای بنزینی قبل از پایان قرن نوزدهم آغاز گشت. تا اواخر سال 1910 بیش از 2000 دستگاه تراکتور وارد بازار گردید و کارخانه های سازنده ی تراکتور بنزینی به وجود آمدند و تا همان سالها در واقع تمام ماشین های کششی که دارای موتور بخار بودند از این بخش خارج شدند. برخی از تولید کننده های موتورهای بخار تولیدات خود را متوقف ننمودند و در عوض به خط تولید خود ساخت موتورهای بنزینی را نیز اضافه کردند. تراکتورهای اولیه که با موتور بنزینی کار می کردند از یک سیلندر که بر روی یک شاسی سنگین سوار بود و شاسی نیز بر روی چهار چرخ قرار می گرفت تشکیل می شد. در این تراکتورها دو چرخ عقب به میل لنگ موتور متصل شده بودند که همین امر منجر به خودرو شدن این تراکتورها می شد. تراکتورهای بنزینی اولیه نیز مانند تراکتورهای بخار سنگین و قوی بودند اما دارای محاسنی نیز بودند. یکی از امتیازات ماشین های دارای موتور بنزینی در مقایسه با موتورهای بخار، جابجایی آسان سوخت بود زیرا آب کمتری را حمل می کردند و همچنین مراقبت، توجه دائمی و مستمری که موتورهای بخار نیازمند آن بودند موتورهای بنزینی فارغ از آن بودند.

روند تولید تراکتور بنزینی

از سال 1910 طراحان و مهندسین تصمیم گرفتند موتورهای بنزینی سبک تر و کوچکتری تولید نمایند تا بتوانند توان مکانیکی برای کار در زمین های زراعی را تولید نمایند. بنابراین در سال 1913 تعدادی تراکتور با وزن سبک تر اما همان ساختار قبلی و با دو یا چهار سیلندر تولید شد.

روند تولید انواع تراکتورها از تراکتورهای تک سیلندر تا تراکتورهای دو یا چهار سیلندر تا سال 1915 ادامه یافت. تنوع ماشین ها آنقدر زیاد بود که حتی یک تراکتور شبیه آن یکی نبود. انواع تراکتورهای دو چرخ، سه چرخ و چهار چرخ و با جایگاه های مختلف صندلی در عقب و جلو در آن سالها به بازار عرضه شد و مبالغ بسیاری صرف این آزمون و خطاها گردید. در این دوره برخی تراکتورهایی که تولید شدند دارای نواقص و ضعف های بسیاری بودند اما برخی از آنها مناسب بودند و درآن دوره کمک بسیاری به زارعین نمودند. در برخی از موارد نیز خرابی تراکتورها به دلیل عدم توانایی و اطلاع کافی در راه اندازی و طرز کار آنها بوده است. تا سال 1917 میلادی بسیاری از تراکتورهای عجیب و غریب که در آن دوره تولید شدند از بازار حذف گشتند.

سیر تکاملی تراکتور

 سیر توسعه و تکامل تراکتور در سالهای مختلف را در  اینجا به طور مختصر عنوان می نماییم. در سال 1864 یک نوع لوکوموتیو در کشور فرانسه برای امور کشاورزی مورد استفاده قرار گرفت. در سال هزار و هشتصد و پنجاه و هشت میلادی موتور بخاری که قابلیت شخم زدن را داشت توسط یکی از مخترعین به نام دبلیو فاوکس اختراع گردید که 8 گاو آهن را با سرعت 4.8 کیلومتر در ساعت مورد استفاده قرار می گرفت. در سال هزار و هشتصد و هفتاد و سه میلادی ماشین بخار پروینز نخستین آزمون امریکایی ها برای ساخت ماشین های کشنده زنجیری انجام شد. در سال 1876 موتور احتراق داخلی با نام اتو اختراع گردید. در سال 1889 میلادی تراکتوری ساخته شد که دارای موتور احتراق داخلی بود که به  منظور آزمایش این ماشین به یک مزرعه در ایالت داکوتای جنوبی فرستاده شد. در سال 1915 تا 1919 میلادی محور تواندهی تراکتور برای اولین اختراع گردید و در  سال 1925 تا 1929 محور تواندهی مورد استفاده قرار گرفت و در تراکتورها به صورت کاربردی اجرا گردید.       

در مقاله ی بعدی ادامه ی توسعه و تکامل تراکتور را مورد بررسی قرار می دهیم.