بهترین راه برای خاک‌ورزی زمین زراعی
تعداد بازدید: 1800تعداد نظرات: 0
1399/02/22 - 17:07

بهترین راه برای خاک‌ورزی زمین زراعی

خاک ورزی به معنی آن دسته عملیات مکانیکی است که برای بهم زدن خاک به منظور پرورش گیاهان زراعی معمولا به وسیله‌ی تراکتور ، تیلر و ادوات متصل به آن‌ها صورت می‌گیرد

 

تاریخچه خاک ورزی

خاک ورزی قبل از نگارش تاریخچه اولیه انسان و در دوره پایانی عصر حجر شروع گردید. اولین وسایل مورد استفاده عبارت بودند از ، ابزارهای دستی برای خرد کردن یا کندن خاک که معمولاً از چوب، استخوان ، یا سنگ ساخته می شدند . این وسایل برای به کنترل در آوردن یا از بین بردن گیاهان بومی ، ایجاد سوراخ‌هایی در خاک برای کاشت بذر گیاهان یا کاشت گیاهان زراعی و کاهش رشد گیاهان بومی و علف‌های هرز رقیب در میان گیاهان زراعی ، استفاده می شدند .

کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی| تیلر و تراکتور

خاک ورزی

خاک ورزی به معنی آن دسته عملیات مکانیکی است که برای بهم زدن خاک به منظور پرورش گیاهان زراعی معمولا به وسیله‌ی تراکتور ، تیلر و ادوات متصل به آن‌ها صورت می‌گیرد.  هدف‌های اصلی خاک ورزی صحیح عبارت است از :

  1. ایجاد محیطی مناسب جهت جوانه زدن بذر و رشد و نمو ریشه
  2. کنترل علفهای هرز رقیب
  3. کنترل فرسایش خاک
  4. کنترل رطوبت خاک ( اجتناب از رطوبت زیاد خاک و تقلیل صدمات وارده بر گیاه در دوره کمبود رطوبت )
  5. بهبود بخشیدن به شرایط فیزیکی خاک

کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی | تیلر و تراکتور

عملیات خاک ورزی معمولاً به دو دسته خاک ورزی اولیه و خاک ورزی ثانویه طبقه بندی می شود:

خاک ورزی اولیه عملیاتی شدید و نسبتاً عمیق بوده و معمولاً سطح خاک را ناهموار به جای می گذارد . ادواتی که عموماً برای خاک ورزی اولیه به کار برده می شوند عبارتند از : گاوآهن‌های برگردان دار ، گاوآهن‌های بشقابی ، گاوآهن‌های چیزل ( گاو آهنهای شفره ای ) ، گاوآهن‌های شخم پوششی ( گاو آهنهای پنجه عریض ) ، شیار سازها و پشته سازها ، زیرشکن ها ، گاوآهن‌های بشقابی عمودی ، ( تیلرهای بشقابی ) ، هرس‌های بشقابی افست و تندوم سنگین و گاوآهنهای دوار ( تیلرهای دوار).

 

کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی | تیلر و تراکتور

واژه خاک ورزی ثانویه به معنی انجام عملیات بر روی خاک در اعماق نسبتاً کمتری می باشد . خاک ورزی ثانویه در بسیاری از موارد به دنبال خاک ورزی اولیه انجام می گیرد . ممکن است بعضی از ادوات خاک ورزی اولیه به منظور انجام عملیات خاک ورزی ثانویه نیز استفاده شود . برای مثال تیلرهای بشقابی و بعضی از گاوآهن‌های چیزل می توانند برای بهم زدن خاک در عمق‌های کمتر تنظیم گردیده و به منضمات دیگر مجهز شوند . مهمترین ادواتی که در خاک ورزی ثانویه به کار می روند عبارتند از : هرسهای بشقابی ، هرسهای دندانه فنری ، هرسهای دندانه میخی ، هرسهای دندانه انگشتی ، کاندیشنرها و کولتیواتورهای مزرعه ، غلتک‌ها و هرس‌های غلتک دار ، تیلرهای بشقابی، فوکاهای دوار ، کولتیواتورهای ردیفی و سایر وسایل مشابه برای از بین بردن علف‌های هرز .

کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی | تیلر و تراکتور

سیستم کنترل وضعیت خودکار در ماشین آلات کشاورزی :

همانطور که گفته شد ، برای بلند کردن اتصال سه نقطه تراکتور ، به طور معمول از یک سیلندر هیدرولیکی یک طرفه استفاده می‌شود و وزن بازوهای بلندکن پایینی و ادوات متصل به آن ، تنها نیروی پایین آورنده اتصال سه نقطه است . این سیستم، کنترل وضعیت خودکار وسیله متصل شده به تراکتور را انجام داده و به راننده اجازه می دهد تا با قرار دادن اهرم دستی کنترل در موقعیت مورد نظر ، ادوات را در وضعیت مناسب قرار دهد . البته ، وضعیت نسبی اهرم دستی و سیلندر هیدرولیکی همیشه یکسان است . در محدوده ای که سوپاپ فشار شکن حداکثر فشار را کنترل می کند ، سیلندر هیدرولیکی به طور خودکار وسیله متصل شده را حرکت داده و در وضعیت از پیش تعیین شده قرار می دهد و در همان مکان نگهداری می کند ، بدون این که نشت روغن در سیستم تأثیر داشته باشد .

سیستم کنترل وضعیت ، معمولاً با سیستم اتصال سه نقطه همراه است و در سیلندرهای کنترل از راه دور استفاده نمی‌شود . از سیستم کنترل وضعیت ، برای ادواتی که در بالای سطح خاک کار می کنند ، مانند دروگرها ، چاله کن‌ها ، خطی کارها ، بذر پاش‌ها یا کودپاش‌ها و همچنین تیغه های تسطیح کن استفاده میشود .

کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش ماشین‌آلت و ادوات کشاورزی |  تیلر و تراکتور

سیستم کنترل کشش خودکار در ماشین آلات کشاورزی :

یکی از کاربردهای اولیه اتصال سه نقطه ، اتصال گاوآهن‌های برگردان دار به تراکتور بود . در موقع شخم زدن ، وقتی که کشش روی گاو آهن خیلی سنگین می شد و تراکتور بیش از اندازه زیر بار قرار می گرفت ، راننده تراکتور می توانست تا حدودی گاوآهن را بلند کند و کشش را تغییر دهد . وقتی که شرایط خاک عوض می شد و کشش کاهش می یافت ، راننده دوباره می توانست گاوآهن را پایین بیاورد و کشش را افزایش دهد . سیستم کنترل کشش خودکار ، به طور خودکار ، وسیله متصل به تراکتور را ، در حالی که کشش و مقاومت آن افزایش یا کاهش می یابد ، بالا و پایین می برد . دستگاه حساسی که به سیستم هیدرولیک فرمان می دهد تا سیستم اتصال سه نقطه را پایین یا بالا ببرد ، بسته به اندازه تراکتور ، یا روی بازوی اتصال بالایی قرار دارد که به آن اتصال حساس بالایی گفته می شود و یا روی بازوهای اتصال پایینی قرار گرفته است که اتصال حساس پایینی نامیده میشود .     

کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش ماشین‌آلت و ادوات کشاورزی | تیلر و تراکتور

  شرکت پارس آرای کوهستان با بهره گيري از توان ، تجربه کارشناسان خود به عنوان شرکت صاحب نظر در واردات ماشین آلات و ادوات کشاورزی ، طيف گسترده اي از خدمات مشاوره و فروش به شما کشاورزان  و سازمان ها ارائه می نمايد. جهت کسب اطلاعات تکمیلی از محصولات ما با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی | تیلر و تراکتور