تمام نکاتی که همه کشاورزان باید در مورد دروگر و تراکتور بدانند!
تعداد بازدید: 4057تعداد نظرات: 0
1398/07/15 - 16:38

تمام نکاتی که همه کشاورزان باید در مورد دروگر و تراکتور بدانند!

کار با ماشین آلات کشاورزی بر اساس کاربری هر یک از دستگاه ها کمک بسیار شایانی به کشاورزان نموده است زیرا علاوه بر بالا بردن راندمان کاری نیاز کشاورزان به نیروی انسانی را به حداقل رسانده است بنابراین تیم تولید محتوای شرکت کوهستان با گردآوری مطالب آموزشی و آموزنده سعی دارد در این مسیر کشاورزان را حمایت نموده تا با داشتن اطلاعات کافی در رابطه با ماشین آلاتی نظیر تراکتور، تیلر و دروگر دست به انتخاب بزنند.

علوفه محصولی است که به منظور غذای دام برداشت می شود و در حالی که میزان رطوبت آن کاهش یافته و به حدود ۲۰ تا ۲٥ درصد می رسد، قابل نگهداری می شود. بنابراین، پس از خشک شدن محصول، برای نگهداری آن، ساختمانی ویژه به منظور انبار کردن و همچنین مواد افزودنی نگهدارنده مورد نیاز نمی باشد.

دروگر، یکی از ماشین های برداشت علوفه خشک کردنی

ماشین های برداشت علوفه شامل دستگاههایی می شود که در مراحل مختلف تهیه علوفه خشک مورد نیاز می باشند. در حالی که ماشین های برداشت علوفه سیلو کردنی شامل ماشین هایی می شود که برای قرار دادن گیاه سبز آبدار در داخل سیلوها مورد استفاده قرار می گیرند.           

ماشین های عمده مورد نیاز برای تهیه علوفه خشک عبارتند از : دروگرها، ساقه کوبها (کاندیشنرها)، شانه ها، بسته بندها . در بعضی از مناطق، بارکن ها و وسایل جابه جایی انبار نیز مورد استفاده قرار می گیرند. محصولات مهمی که به عنوان علوفه خشک کردنی توسط دروگرهای متفاوت برای تهیه علوفه خشک برداشت می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از : یونجه، شبدر، ذرت خوشه ای و انواع علفها مانند علف برمودا، علف گندم، علفهای محلی و چاودار وحشی. از میان این محصولات، یونجه معمول ترین و مهم ترین محصول محسوب می شود.                                

گرچه دروگرها برای درو علف ها و محصولات ویژه و تهیه علوفه خشک طراحی شده اند، اما در مزرعه، از آن ها به طورمعمول برای قطع کردن علفهای هرز در اطراف ساختمان ها، داخل نهرها، کنار پرچین ها، درو مراتع و علف زار ها و حتی از بین بردن بقایای گیاهی استفاده می شود. انواع دروگرها به دو دسته مهم دروگرهای شانه ای و دروگرهای دوار تقسیم می شوند.

نکات ایمنی هنگام کار با دروگر

برخورد شانه برش به شخص یا حیوان در هنگام کار می تواند خطرناک باشد.

هرگز سعی نکنید در حالی که دروگر کار می کند علوفه جمع شده در جلو شانه برش را تمیز نمایید. هرگز دروگر را که در جا کار می کند، روغنکاری یا تنظیم نکنید.

هرگز اجازه ندهید موقعی که دروگر متوقف شده یا در حال کار است، بچه ها روی آن یا نزدیک به آن بازی کنند.

در مواقع حمل و نقل دروگر یا در موقع درو، از سوار کردن مسافر روی تراکتور یا دروگر جدا خودداری نماید. 

دنده کمک و کارآیی آن در تراکتورها

یک جسم ساکن برای متحرک شدن نیاز به نیرو و یا بهتر بگوئیم گشتاور (یا تورک) بیشتری نسبت به بعد از حرکت دارد. از طرفی بهتر است که این تغییر وضعیت ازحالت سکون به حرکت تدریجی باشد. لذا در شروع حرکت احتیاج به گشتاور بیشتر ولی سرعت کمتر داریم. توان محرک که به هر حال متناسب با حاصلضرب این دو می باشد، ثابت می ماند.

همان جسم بعد از حرکت نیاز به گشتاور کمتری خواهد داشت و لذا با همان توان اولیه می تواند افزایش سرعت داشته باشد. جعبه دنده وسیله ای است که این تغییرات گشتاور و سرعت را فراهم می آورد تراکتور از ماشین هایی است که به سرعت های خیلی کم (حدود٥/۱ کیلومتر در ساعت) و گشتاور زیاد برای شخم زدن تا سرعت نسبتا زیادتر ۴۰ کیلومتر در ساعت و گشتاور کم برای حرکت در جاده ها نیازمند است. به منظور برآوردن این نیازها و سایر مزایا، تراکتور را به دنده کمک مجهز کرده اند.

نبود دنده کمک سبب لغزش چرخهای محرک (بوکسوات) به هنگام انجام عملیات سنگینی چون شخم زدن گشته و نبود دنده سبک، سبب اتلاف وقت راننده و در بسیاری موارد خطرناک است. 

محل استقرار دنده کمک در تراکتورهای مختلف ممکن است متفاوت و قبل از جعبه دنده اصلی (تراکتورهای جاندیر و 650 - U) یا بعد از آن (تراکتورهای مسی فرگوسن و 445 – U) قرار گیرد ولی عمل همه آنها یکی است و آن دو برابر کردن تعداد دنده های تراکتور می باشد. فرض کنید تراکتوری دارای ۴ دنده جلو و یک دنده عقب است و نیز دنده کمک در عقب جعبه دنده (به طرف دیفرانسیل) تعبیه شده است. اگر کمک در دنده سبک باشد، تمام دنده های تراکتور (۴ دنده جلو و دنده عقب) به صورت دنده سبک یعنی سرعت زیادتر و گشتاور کمتر عمل خواهند نمود. اگر دنده کمک در دنده سنگین گذاشته شود، دنده های نامبرده به صورت دنده سنگین یعنی سرعت دورانی کمتر ولی زیاد عمل خواهد کرد. نسبت کاهش سرعت یا گشتاور در دنده کمک تراکتورهای مختلف ممکن است متفاوت باشد.

بیشتر تراکتورهای کشاورزی از یک سیستم دنده سیاره ای به عنوان دنده کمک استفاده می کنند و اینکه کاراندازی آن در بعضی ها هیدرولیکی و درعده ای دیگر مکانیکی است.

یکی از شرکت های تامین کننده تراکتور، تیلر و ادوات کشاورزی شرکت کوهستان می باشد که برای رفع و پیشرفت ملزومات کشاورزی تلاش بسزایی نموده است. شما می توانید جهت آشنایی کامل با شرکت کوهستان با شماره ۲٦٦۰۰۹۱۴-۰۲۱ تماس حاصل نمایید و با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.