تیلر کولتیواتور
تعداد بازدید: 623تعداد نظرات: 0
1401/02/25 - 08:52

تیلر کولتیواتور

یکی از پرکاربردترین ماشین‌آلات مورداستفاده توسط کشاورزان در باغات و مزارع، تیلر کولتیواتور است. این وسیله، لایه‌های ‌سخت خاک را زیرورو کرده و آن‌ها را به خاکی نرم و مناسب برای کشاورزی تبدیل می‌کند. در واقع این وسیله عملکردی شبیه به تراکتور دارد. تیلر کولتیواتور یک تجهیز کمکی است که در تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت کارایی دارد؛ بنابراین بهتر است پیش از خرید این وسیله، اطلاعات جامعی در مورد مزایای آن به دست آورید. در این مطلب با انواع این تجهیز و کاربردهای آن در کشاورزی آشنا می‌شویم.

تیلر کولتیواتور؛ تجهیزی پرکاربرد در کشاورزی و باغداری

یکی از پرکاربردترین ماشین‌آلات مورداستفاده توسط کشاورزان در باغات و مزارع، تیلر کولتیواتور است. این وسیله، لایه‌های ‌سخت خاک را زیرورو کرده و آن‌ها را به خاکی نرم و مناسب برای کشاورزی تبدیل می‌کند. در واقع این وسیله عملکردی شبیه به تراکتور دارد. تیلر کولتیواتور یک تجهیز کمکی است که در تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت کارایی دارد؛ بنابراین بهتر است پیش از خرید این وسیله، اطلاعات جامعی در مورد مزایای آن به دست آورید. در این مطلب با انواع این تجهیز و کاربردهای آن در کشاورزی آشنا می‌شویم.

مشخصات فنی تیلر کولتیواتور

تیلر کولتیواتور به تراکتور شباهت زیادی دارد که شامل دوچرخ است. توان این وسیله کشاورزی از نوع گازوئیلی آن، 8 تا 15 اسب بخار است. یکی از ابزارهایی که به همراه تیلر کولتیواتور مورداستفاده است، ابزار کولتیواتور می‌باشد که به‌صورت ماله بند روی دستگاه سوار می‌شود. چرخ‌های ‌آن‌ها هم به‌خوبی در هم جا می‌گیرند و روی محور شفت و تیغه‌های ‌تیلر کولتیواتور سوار می‌شوند. تفاوت عمده تیلر کولتیواتور با تراکتورهای دوچرخ، ابعاد کوچک آن است. این دستگاه دارای فرمان متحرک است که با اتصال هد دروگر به آن، می‌توان به‌عنوان یک دروگر یونجه و غلات نیز از آن استفاده کرد.

نکته قابل‌توجه این است که تیلر کولتیواتورها به دلیل برخورداری از یک موتور قدرتمند که مجهز به شاسی محکم و یک سیستم خنک‌کننده آب است، در مناطق گرم و مرطوب بهتر از تراکتور عمل می‌کند. اغلب تیلرهای کشاورزی دو دنده سبک‌وسنگین هستند. دنده سبک در جاهایی استفاده می‌شود که امکان این وجود دارد که با سرعت بالا و قدرت پایین از این وسیله استفاده شود. دنده‌های ‌سنگین نیز برای موقعیت‌های ‌مناسب هستند که نیاز به‌سرعت پایین و قدرت بالا هست. این وسیله همچنین مجهز به دو نوع کلاچ اصلی و فرعی است. کلاچ اصلی برای تعویض دنده و انتقال قدرت حرکتی از موتور استفاده می‌شود که این عمل بر هر دوچرخ اعمال می‌شود. همچنین هر چرخ دارای یک کلاچ فرعی است که اهرم آن در هر دو طرف فرمان تعبیه شده است.

تیلر کولتیواتور چه کاربردهایی دارد؟

از جمله کاربردهای تیلر کولتیواتور می‌توان به خاک‌ورزی اولیه و ثانویه، ازبین‌بردن علف‌های ‌هرز اشاره کرد. خاک‌ورزی شامل عملیات آماده یازی زمین برای کشت گیاهان باغی یا زراعی است. در واقع پیش از کشت در وهله اول باید با نرم کردن و زیرورو کردن خاک، زمین کشاورزی یا باغی را برای رشد گیاه آماده کرد. امروزه ماشین‌آلات مختلفی جهت نرم کردن خاک استفاده می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تیلر کولتیواتور است.

انواع تیلرکولتیواتور

تیلرها در انواع مختلفی در بازار موجود هستند که هریک در نوع خاصی از زمین‌ها استفاده می‌شوند و همچنین سوخت به‌کاررفته در آن‌ها نیز متفاوت است. از جمله آن‌ها می‌توان به تیلر نفتی، گازوئیلی و بنزینی اشاره کنیم:

 • تیلر نفتی: این تیلر به دلیل سوخت ارزان مورداستفاده طرفداران خاص خود را دارد
 • گازوئیلی: یکی از وجوه تمایز این نوع تیلر نسبت دیگر انواع تیلر کولتیواتور این است که از آن می‌توان در زمین‌های ‌کشاورزی با درجه فشردگی بالا نیز استفاده کرد. در این تیلر، دنده گیربکس به طور مستقیم به موتور وصل است. همچنین امکان الحاق انواع ادوات کشاورزی نیز به آن وجود دارد. تیلر کولتیواتور گازوئیلی‌ این توانایی را دارد که تا عمق 20 سانتی‌متری زمین را نیز شخم بزند
 • تیلر بنزینی: یکی از مزایایی که تیلر بنزنی نسبت به دیگر انواع تیلر دارد، هزینه پایین نگهداری آن است، ولی نسبت به تیلر گازوئیل قدرت کمتری دارد. معمولاً با استفاده از تیلر بنزینی می‌توان تا عمق 80 تا 150 سانتی‌متری زمین‌های ‌کشاورزی را شخم زد

معروف‌ترین برندهای تیلر کولتیواتور

بهترین برند تیلر کولتیواتور که در بازار ایران نیز در دسترس کشاورزان است، برند کاما است که به برندی محبوب برای کشاورزان و باغداران تبدیل شده است. دلیل اصلی محبوبیت این برند نیز موتور قدرتمند دستگاه‌های ‌تولیدی توسط این شرکت است. تیلر کولتیواتور کاما مجهز به یک موتور 7 تا 9 اسب بخاری است. از دیگر برندهای معروف تیلر کولتیواتور می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • مانتیس (Mantis)
 • ارث‌وایز (Eearthwise)
 • سان‌جو (Sun Joe)
 • کرفتسمن (Craftsman)
 • یاردمکس (Yardmax)
 • لندورکس (Landworks)

انواع ادوات الحاقی به تیلر کولتیواتور

انواع ادوات کشاورزی، قابل الحاق به تیلر کولتیواتور هستند که هریک کاربردهای مختص به خود را دارند. از جمله این ادوات می‌توان به گاوآهن، کلوخه شکن و تیلر قابل شاره کرد که در ادامه به شرح هرکدام می‌پردازیم.

 • گاوآهن: یکی از ابزاری که قابل الحاق به تیلر کولتیواتور است، گاوآهن یا خیش است. این ابزار به‌راحتی به تیلر وصل می‌شود. گاوآهن به‌منظور خاک‌ورزی و برش و جابه‌جایی لایه‌های ‌خاک به کار می‌رود. از انواع مختلف گاوآهن می‌توان از گاوآهن تک خیشی، دو خیشی کنار هم سه خیشی کنار هم و دوخیشی با دوبل‌های ‌چرخشی نام برد گاوآهن دوخیشی با دوبل‌های ‌چرخشی به‌عنوان محبوب‌ترین گاوآهن در میان کشاورزان شناخته می‌شود. در این نوع گاوآهن این امکان وجود دارد که عملیات شخم‌زنی و خاک‌ورزی را به عمق دلخواه انجام دهید
 • تیلر حمل بار: یکی دیگر از مهم‌ترین ادوات قابل الحاق به این وسیله، تیلر حمل بار است. این ابزار نیز به شکل ماله بند به تیلر الحاق می‌شود
 • کلوخه شکن: یکی از پرکاربردترین ادواتی که می‌توانید روی تیلر کولتیواتور سوار کنید، کلوخه شکن یا روتیواتور است. کلوخه شکن از یک سری تیغه تشکیل می‌شود که برای عملیات خاک‌ورزی و خردکردن کلوخه‌ها کاربرد دارد. این ابزار پرکاربرد نیز در اندازه‌های ‌مختلف در بازار موجود است که ابعاد آن بین 80 تا 150 سانتی‌متر متغیر است.

خرید انواع تیلر کولتیواتور از فروشگاه پارس آرای کوهستان

تیلر کولتیواتور یکی از انواع ماشین‌آلات کشاورزی است که کاربرد فراوانی در صنعت کشاورزی پیدا کرده است. این وسیله با شکستن لایه‌های ‌سخت و فشرده خاک، بستر مناسبی را برای رشد و پرورش گیاهان فراهم می‌کند. همچنین می‌توان انواع دیگر ادوات ازجمله گاوآهن و کلوخه شکن را به این وسیله الحاق کرد که هریک کاربردهای خاص خود را دارند. البته همواره باید به نکات مهم خرید تجهیزات کشاورزی توجه داشت و آن‌ها را از شرکت‌های ‌معتبر و مطمئن خریداری کرد. شرکت پارس آرای کوهستان، به‌عنوان یکی از برترین توزیع‌کنندگان ادوات و تجهیزات کشاورزی مانند تیلر کولتیواتر، تراکتور و دروگر آماده ارائه این محصولات به شما است. شما می‌توانید با کارشناسان حرفه‌ای این شرکت در ارتباط باشید تا اطلاعات لازم را جهت خرید به شما ارائه دهند.