تیلر یکی از ویژگی های شخم خوب
تعداد بازدید: 1336تعداد نظرات: 0
1397/11/09 - 16:43

تیلر یکی از ویژگی های شخم خوب

با استفاده از تیلر می توان از شخمی با کیفیت برخوردار شد که این شخم نه تنها منجر به کاهش هزینه ها می شود بلکه عملکرد محصولات را نیز بهبود می بخشد. برای آگاهی بیشتر در رابطه با شخم خوب برای زمین های کشاورزی توصیه می نماییم مطالب گردآوری شده توسط شرکت کوهستان را مطالعه نمایید.

متخصصین و کارشناسان و همچنین کشاورزان بر این باورند که شخم خوب دارای اهمیت بسیار با ارزشی در کشاورزی است. در واقع با یک شخم خوب بسیاری از هزینه ها که مهمترین آن هزینه ی تولید است کاهش می یابد و به دلیل این امر است که عملیات خاک ورزی بسیار کمتری برای آماده سازی بستر بذر مورد نیاز خواهد بود. با بهره گیری از یک شخم خوب با تیلر و یا تراکتور عملکرد محصولات نیز افزایش می یابد زیرا شرایط رشد ریشه به دلیل وجود میزان مناسب هوا و رطوبت به طور چشمگیری بهبود و ارتقا می یابد.

یک شخم خوب با تیلر را می توان به شرح زیر توضیح داد.

  1. یکی از موارد مهم برای برخورداری از یک شخم خوب، خاک مناسب است. این بدین معنی است که خاک می بایست دارای قابلیت کشت پذیری باشد. در یک شخم خوب با تیلر حدود 75 درصد از لایه خاک شخم زده شده در وضعیتی قرار دارد که قابلیت کشت پذیری بسیار مناسب پیدا خواهد کرد. خاکی که دارای قابلیت کشت پذیری بسیار خوب است دارای تخلخلی در حدود 65 تا 75 درصد خواهد بود. اگر فضاهای خالی یا تخلخل خاک کمتر از 50 درصد باشد آن خاک دارای قابلیت کشت پذیری پایینی خواهد بود. گاو آهن خاک را بریده و بر می گرداند و شیار شخم که توسط گاو آهن با تیلر یا تراکتور به وجود می آید به تکه ها و دانه هایی با اندازه های مختلف تبدیل می شود. عواملی که کیفیت دانه ای شدن خاک را تعیین می کند شرایط فیزیکی خاک و روش کار گاو آهن است.
  1. از دیگر ویژگی های شخم مناسب برخورداری از این نکته است که لایه شیار شخم باید به صورت یکنواخت در عرض خود بپیچد و برگردانده شود تا قابلیت کشت پذیری به صورت یکنواخت حاصل شود. زمانی که خاک به صورت حلقه های شصت تا نود سانتی متری پرتاپ می شود اندازه های دانه های خاک از کلوخه های بزرگ تا خاک دانه ای اسفنجی تغییر می نماید. امکان دارد حلقه های خاک به صورت مورب در جهت حرکت گاو آهن استقرار یافته باشد.
  2. بین شیارهای شخم می بایست مواد آلی قرار بگیرند. و این حالت منجر می شود به این امر که مواد آلی با مقداری بسیار زیاد از خاک در تماس باشد و در طول فصل رشد به مانند فتیله ای برای جذب کردن آب در قسمت بستر ریشه عمل نماید.
  3. لایه های شیار دارای تاج هایی است که می بایست دارای ارتفاعی یکنواخت باشد و شیارچه یا شکاف بین دو لایه شیار شخم عمقی مطلوبی داشته باشد. اگر بخواهیم عمق مطلوب شیارچه ها را بگوییم باید گفت بین 7.5 تا 10 سانتی متر از بالای تاج تا کف شیارچه است.

ادامه ی مبحث ویژگی های شخم خوب به صورت مکانیزه شدن توسط تیلر را در مقاله ی بعدی مورد بررسی قرار خواهیم داد. همانطور که در بالا به آن اشاراتی نمودیم شخم زدن مناسب هم باعث کاهش هزینه ها و هم منجر به بهبود عملکرد و کیفیت محصولات خواهد نمود. پارس آرای کوهستان یکی از عرضه کننده های ماشین آلات کشاورزی از قبیل تراکتور و تیلر و سایر ادوات وابسته به آن است. تیلر یکی از ماشین آلات بسیار مناسب برای امور کشاورزی است که سبک و کوچک بودن آن کمک شایانی در سهولت و سادگی انجام امور زراعی می نماید. برند کوهستان عرضه کننده انواع تیلرهای باغی و شالیزاری با قدرت های مختلف با برندهای شاکتی هندوستان، گلدن باو چین، دانگ فنگ چین، ویکینو ویتنام و تیهو چین است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش 02126600914 تماس حاصل فرمایید.