خیش پشت تیلری
تعداد بازدید: 1427تعداد نظرات: 0
1397/10/25 - 15:35

خیش پشت تیلری

اگر زمین و خاک با کیفیتی بالا توسط تیلر های به روز شخم زده شوند شرایط و بستر خاک برای رشد و نمو بهینه ی گیاهان فراهم می شود. توجه به شخم مناسب یکی از عوامل بسیار کلیدی در امر کشاورزی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خیش پشت تیلری پیشنهاد می کنیم مقالات گرد آوری شده توسط شرکت کوهستان را مطالعه نمایید.

در مقالات قبلی در خصوص خیش یا گاو آهن که یکی از مهمترین ادوات در کشاورزی می باشد مواردی را عنوان نمودیم. جهت یادآوری باید بگوییم که خیش یا گاو آهن ابزاری در کشاورزی به منظور کندن و زیر و رو کردن خاک و شخم زدن زمین است که برخوردار از تیغه های فولادی است و به گونه ای تیز می باشد که به درون خاک می رود و آن را زیر و رو می نماید. در گذشته خیش یا گاو آهن را به حیواناتی از قبیل اسب و گاو می بستند و بر روی زمین کشیده می شد اما امروزه با پیشرفت مکانیزاسیون در کشاورزی خیش به تیلر یا تراکتور بسته می شود و خاک زیر و رو می گردد.

کاربرد های خیش پشت تیلر

زیر و رو کردن خاک و شخم زدن آن منجر به مخلوط شدن بقایای گیاهی با خاک شده و تهویه خاک را ایجاد می نماید که همین امر منجر به رشد میکروارگانیسم های خاک می گردد. آیا درباره ی میکروارگانیسم ها شنیده اید ؟ میکروارگانیسم ها به تجزیه خاشاک و بقایای گیاهی کمک می نماید و در واقع باعث پوسیدگی آنها می شود. تجزیه خاشاک، بقایای گیاهی و سایر مواد آلی منجر به تولید ازت، فسفر، پتاس و سایر مواد غذایی و مفید در خاک می شود. میکرو ارگانیسم ها نیز مانند بذر نیاز به رطوبت، گرما و هوا دارد که در صورت شخم زدن خاک این شرایط برای آنها فراهم می گردد. تیلر یکی از ماشین آلاتی است که قابلیت اتصال خیش به آن وجود دارد. با انجام یک خاک ورزی مناسب و اصولی می توان نیاز به شخم زنی های ثانویه را به میزان بسیار زیادی کاهش داد.

با شخم زنی به وسیله ی تیلر لایه اولی از خاک که شخم زده شود بستر بذر و قسمت عمده ای از بستر ریشه را می سازد. اگر بخواهیم عمر گیاه را به تفکیک بگوییم این گونه می باشد که یک  گیاه 95 درصد عمر خود را در بستر ریشه و 5 درصد سیکل عمر خود را در بستر بذر می گذراند.

گیاه به منظور رشد نیازمند عوامل متعددی می باشد. خاک می بایست به گونه ای باشند که بتوانند به راحتی در آن گسترش و رشد نمایند. خاکی که در آن ریشه قرار دارد می بایست دارای فضای خالی بین دانه های خاک داشته باشد. زمانی که ذرات شن و رس به وسیله ی مواد آلی به یکدیگر چسبانده شوند دانه های خاک به وجود می آیند که منجر به ایجاد حالت اسفنجی می گردد. این حالت اسفنجی کمک بسیار شایانی به سهولت در گسترش ریشه گیاه می نماید. بنابراین زمانی که خاک دارای خلل و فرج باشد و ریشه بتواند به راحتی در داخل خاک گسترش یابد، گیاه نیازمند انرژی کمتری برای رشد و نمو خواهد بود. اگر خاک فشرده باشد انرژی بسیار زیادی برای رشد و نمو گیاه نیاز خواهد بود. یکی دیگر از عوامل رشد گیاهان آب و رطوبت می باشد. خاک می بایست رطوبت لازم را برای رشد و نمو گیاهان فراهم آورد. زمانی که خاک متخلخل باشد از دویدن آب بر روی سطح خاک جلوگیری می نماید و باعث می شود آب به بستر ریشه جذب شود. زمانی که زمین توسط تیلری مناسب شخم زده می شود منجر به افزایش تخلخل خاک می گردد و بنابراین شرایط مساعد برای رشد گیاهان فراهم می آید.

فیلم آموزشی نحوه اتصال خیش به تیلر

شرکت پارس آرای کوهستان با برخورداری از مدیران و کارشناسان با تجربه و زبده در زمینه ماشین آلات کشاورزی از قبیل تیلر با قدرت های مختلف توانسته در جهت ارتقا و پیشرفت مکانیزاسیون کشاورزی کشور عزیزمان ایران تاثیر گذار باشد. برای کسب اطلاعات کافی در خصوص قیمت و نحوه ی فعالیت و همچنین محصولات کوهستان می توانید به وبسایت و یا صفحه اینستاگرام مراجعه فرمایید و یا با کارشناسان فروش مستقر در دفتر مرکز این مجموعه تماس حاصل فرمایید همچنین هموطنان عزیزمان در سایر شهرها می توانند با مراجعه و یا تماس با نمایندگی های کوهستان اطلاعات کافی را کسب نمایند.