خیش کشاورزی
تعداد بازدید: 655تعداد نظرات: 0
1397/12/21 - 12:02

خیش کشاورزی

یکی از نکات با اهمیت در عملکرد خیش یا گاو آهن بافت خاک است که در مناطق مختلف متفاوت می باشداگر بخواهیم در مورد نوع خاک صحبت نماییم ابتدا بایدخاک سنگین تا متوسط و سبک را مورد بررسی قرار دهیم همچنین ساختمان خاک از منطقه ای به منطقه دیگر قابل تغییر است خیش از ادواتی است که تیلر و تراکتور نیرو محرکه آن محسوب می گردد.

در مقاله های قبل در خصوص بخش های مختلف خیش صحبت نمودیم در ادامه ی این مبحث در مورد صفحه برگردان توضیحاتی را عنوان خواهیم نمود. صفحه برگردان در واقع خاک جدا شده از شیار را بر می گرداند. در میان بخش های مختلف خیش تیلر صفحه برگردان یکی از مهمترین بخش های گاو آهن است زیرا این بخش مسولیت شکستن خاک شیار و فشرده و خرد کردن آن را دارد. صفحه برگردان خاک را خرد می نماید و در واقع آن را دانه دانه می نماید و بیشترین میزان خرد شدن خاک در قسمت پایین صفحه برگردان انجام می شود. اندازه و میزان پرتاب خاک بستگی به سرعت حرکت گاو آهن در تیلر دارد. برخی از گاو آهن ها در انتهای آنها یک تکه فلز به شکل مستطیل وجود دارد که دنباله نامیده می شود که وظیفه ی آن برگردان خاک به تدریج و به طور کامل خواهد بود. بخش برنده ی جلوی صفحه برگردان که برش عمودی خاک را انجام می دهد پیشانی نام دارد که این بخش از صفحه برگردان قابل تعویض خواهد بود و قابل ذکر است نوع صفحه برگردان در خیش تیلر نشان دهنده ی نوع خیش خواهد بود.

انواع خیش یا صفحه برگردان در تیلر

نوع خاک و بافت آن در مناطق مختلف متفاوت خواهد بود و به سه دسته تقسیم می شود که شامل خام سنگین، متوسط و سبک است. ساختمان خاک در برخی از نقاط به دلیل ساختار خاک و اعمال عملیات مناسب و همچنین برخورداری از مواد آلی از تخلخل بالا و شرایط تهویه مناسب و قدرت نگهداری و ذخیره رطوبت برخوردار است و این در حالی است که در برخی مناطق به دلیل بافت سنگین و همچنین عملیات نادرست خاک ورزی دارای فشردگی بسیار بالا و شرایط تهویه و نفوذ آب نامناسبی برخوردار است. یک شخم خوب زمانی رخ خواهد داد که نوع خیش با نوع خاک هماهنگ باشد تا بدین وسیله از خاکی مناسب برخوردار شود. انواع خیش با اشکال متفاوت شامل : خیش عمومی یا چند منظوره، خیش سریع رو، خیش شکاف دار، خیش چمنزار، خیش های خشم عمیق و نیمه عمیق.

انواع خیش

این خیش ترکیبی است از خیش کلشی و چمنزار. صفحه برگردان آن بلندتر ازصفحه برگردان خیش کلشی بوده است و دارای انحنای کمی است. این نوع خیش خاک را با شدت کمی برگردانده و به طور ساده می توان برای خاک ورزی با تیلر در خاک های سنگین و چمنزار استفاده نمود. صفحه برگردان خیش سریع رو در مقایسه با خیش معمولی دارای انحنای کمی در قسمت بالا است. در واقع این نوع از خیش به گونه ای طراحی شده است که دارای عمل پیچشی کمتری بوده است به طوری که در سرعت های 6.5 تا 11 کیلومتر در ساعت بدون این که خاک شیار را بیش از حد پرتاپ نماید به عملیات شخم ادامه می دهد. یکی از نکات با اهمیت در خصوص این نوع از خیش این مطلب است که در صورت ساییده شدن امکان تعویض تیغه های ان وجود دارد.

خیش شکافدار

این خیش از خاک های چسبنده به راحتی عبور می کنند. این عمل منجر می شود تا فشار قطعه خاک شیار در مقابل سطح باقی مانده بیشتر شود و خاصیت نچسبیدن خاک به صفحه برگردان به شدت افزایش یابد.

پارس آرای کوهستان ماشین آلات کشاورزی خود را با برند کوهستان عرضه می دارد و با سابقه ی درخشان خود توانسته است گامی موثر در زمینه ی تولیدات محصولات کشاورزی و سطح سلامت افراد جامعه بردارد. یکی از محصولات این مجموعه، تیلر با قدرت های مختلف است که با جرات می توان گفت گسترده ترین عرضه کننده تیلر در سالهای اخیر در ایران بوده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات این مجموعه به صفحه اینستاگرام به آدرس https://www.instagram.com/agritech.parsaray مراجعه فرمایید.