روتیواتورها قوه ی محرکه ی کشاورزی مدرن
تعداد بازدید: 4348تعداد نظرات: 0
1398/08/06 - 11:47

روتیواتورها قوه ی محرکه ی کشاورزی مدرن

برای خرید ماشین آلات کشاورزی ابتدا باید نیازهای خود را بررسی نمایید سپس اقدام به خرید دستگاه نمایید و اینکه برای انتخاب مناسب بهتر است اطلاعات کامل و دقیقی در رابطه با کارایی دستگاه داشته باشید از مهم ترین ماشین آلات کشاورزی تراکتور و تیلر می باشد که هر یک کارایی های مختص به خود را دارند ولی نکته جالب توجه این است که ادوات قابل اتصال به این ماشین آلات نیز باید بررسی گردد در این مطلب کارایی روتیواتور را گردآوری نموده ایم.

یک روتیواتور دارای یک قاب با تعدادی بازو برای خرد کردن و به هم زدن خاک می باشد. روتیواتورها معمولا سوار بر یک کشنده مانند تیلر است و عمق کار به طور منظم توسط کنترل کننده تیلر کنترل می شود. روتیواتورهای سوار بزرگ غالبا دارای چرخهای کنترل عمیق می باشند. مانند تمام ادوات کشاورزی روتیواتور با اندازه ها و کارایی های متفاوت موجود می باشد.

انواع بازو و تیغه های روتیواتور را بشناسید!

بازوهای سخت، برای کارهای سنگین تر استفاده می شوند، بازوها به صورت یک در میان در سرتاسر قاب قرار گرفته اند که عبور آزاد خاک را میسر می سازند و مسدود شدن را کاهش می دهند.                                

بازوهای فنر دار، اینها بازوهای غیر قابل انعطاف هستند و به وسیله فنرهای سنگینی در وضعیت کاریشان نگه داشته شده اند. در اثر برخورد با کلوخ های درشت، بازوها کمی بلند می شوند و فشار فنر بازوها را مجددا به پایین می کشد و این عمل کمک به خرد شدن کلوخ های موجود در زمین می نماید.

تیغه های دوطرفه برای بستر بذر و کار عمومی استفاده می شوند. تیغه های پا اردکی و پهن بیشتر برای بریدن بقایای گیاهی و صاف کردن استفاده می شود. تیغه ها باید پس از ساییده و کارکرد بالا چک و تعویض گردند.

 

موارد استفاده روتیواتورها را می دانید؟

۱- آماده سازی بستر بذر خصوصا پس از شخم زدن

۲- پاک کردن و بریدن بقایای گیاهی

۳- کنترل عمومی علف های هرز

۴- از بین بردن علف های هرز بین سیب زمینی ها و سایر گیاهان ردیفی. بازوها بدون ایجاد مزاحمت برای گیاه به صورت گروهی از میان ردیف ها عبور می کنند.

برای بستر بذر متفاوت ، سه تنظیم را می توان انجام داد.      

الف) سرعت روتیواتور را می توان با انتخاب نسبت چرخ دنده مختلف در داخل جعبه دنده روتیواتور تغییر داد ، سرعت زیاد جهت بستر بذر ریز می باشد.

ب) سرعت رو به جلو ، از طریق جعبه دنده با حفظ سرعت در ٥۴۰ دور در دقیقه تغییر می کند سرعت رو به جلو کم بستر بذر ریز تولید می کند.

ج) درپوش لولا شده پشت ماشین وقتی که پایین باشد شخم ریز بدست می دهد. با بالا بردن درپوش کلوخه ها خیلی درشت خواهند شد.

عمق کار با چرخ تنظیم می شود ، عمق مدلهای کشیدنی به وسیله جک خارجی که روی ماشین است کنترل می شود. گاهی وقتها برای جلوگیری از بیش از حد فرو رفتن روتیواتور در خاک پایه ای به آن نصب می شود، خصوصا اگر چرخ عمق در جای پایینی قرار بگیرد.

سیستم هوا رسانی در موتورهای دیزلی

سیستم هوا رسانی در موتورهای دیزلی شامل : پیش صافی فیلتر هوا  مانیفولد ورودی و توربوشارژ است در موتورهای دیزلی، در کورس تنفس فقط هوا وارد سیلندرهای موتور می شود و در کورس تراکم فقط هواست که متراکم می گردد و اثر این تراکم دما و فشار آن شدیدا افزایش می یابد و سپس سوخت به داخل این هوای داغ پاشیده شده و خود به خود مشتعل می گردد.

در کورس تنفس با پایین رفتن پیستون و باز بودن سوپاپ تنفس حجم سیلندر افزایش یافته، در نتیجه یک خلاء نسبی ایجاد می گردد که باعث مکش هوا از بیرون به داخل سیلندر می گردد. هوای بیرون ابتدا از یک پیش صافی عبور می کند. پره های ورودی پیش صافی بگونه ای نصب شده اند که هوا هنگام ورود به آن حرکت گردابی پیدا کند. در نتیجه این چرخش هوا ، ذرات درشت موجود در هوا تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز بطرف دیواره جانبی ظرف شیشه ای پرتاب شده و در داخل این ظرف محبوس می شوند و هوا همراه با ذرات ریزتر موجود در آن از وسط پیش صافی وارد لوله خروج و از آنجا وارد فیلتر هوا می شود .

فیلترهای هوا دو نوع هستند : فیلتر روغنی و فیلتر خشک.

در فیلتر های روغنی هوا از لوله مرکزی فیلتر وارد پیاله روغن که در ته فیلتر قرار دارد می شود ، ذرات درشت تر جذب روغن می شود. سپس هوا همراه مقداری روغن از طریق یک توری سیمی به طرف بالای فیلتر بر می گردد و روغن روی توری سیمی می نشیند. ذرات ریز گرد و غبار موجود هوا به روی تور سیمی آغشته به روغن می چسبند و هوای تمیز به قسمت بالای فیلتر رفته، وارد مانیفولد ورودی موتور می شود. در این فیلترها فقط کافی است که به صورت دورهای روغن را تعویض و توری سیمی را شست.

در فیلترهای نوع خشک قسمت تمیز کننده هوا از جنس ماده کاغذی واکس دار می باشد.

شرکت کوهستان با برخورداری از سالها تجربه در تامین و عرضه ماشین آلات و ادوات کشاورزی با کیفیت دارای رزومه درخشانی در صنعت کشاورزی ایران می باشد. عرضه محصول با کیفیت از آیتم های کلیدی موفقیت این مجموعه در عرصه کشاورزی می باشد. برای کسب اطلاعات جامع و کامل تر می توانید از همایش ها و نمایشگاه های برگزار شده توسط این شرکت بازدید به عمل آورید و یا با کارشناسان فروش (71163-021) تماس حاصل نمایید همچنین با عضویت در صفحات اینستاگرام (koohestan.co) و کانال تلگرام (https://t.me/koohestanagritech) این مجموعه می توانید با محصولات و عملکرد ماشین آلات کوهستان آشنا شوید.