روتیواتور و قیمت انواع روتیواتور
تعداد بازدید: 5991تعداد نظرات: 0
1396/11/15 - 16:59

روتیواتور و قیمت انواع روتیواتور

روتیواتور ابزاری است که به تراکتور و تیلر متصل می شود و در باغ ها و اراضی کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. از این ابزار به منظور زیر و رو کردن خاک، خرد کردن کلوخ و ترکیب کود با خاک استفاده می شود. عمق خاک ورزی با روتاری بسیار عمیق نیست و حدود 20 سانتی متر می باشد.

یکی از رایج ترین و معمول ترین ادواتی که از طریق PTO حرکت می کند روتاری یا روتیواتور (Rotavator) می باشد. سالهای طولانی است که از روتیواتور برای خرد کردن خاک و آماده سازی زمین برای کاشت انواع محصولات از جمله سبزیجات استفاده می شود. کشاورزان همواره به دنبال راهی برای شخم زدن و زیر و رو کردن خاک که بهتر از تیلرهای دستی باشد بوده اند بنابراین اولین ابزاری که با توان PTO به چرخش در می آید روتاری نام گرفته است. کشاورزی در ابعاد وسیع بدون روتاری امکان پذیر نیست به طوری که برخی از آنها 8 ساعت در روز به زیر و رو کردن خاک می پردازند.

 

روتیواتور چیست؟

روتیواتور نوعی ادوات و یا دنباله بندی بسیار سودمند و پرفایده می باشد که در باغچه، مزارع و زمین های زراعی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. روتاری وظیفه ی خرد کردن کلوخ ها را بر عهده دارد بنابراین زمین را برای کاشت بذر و محصولات آماده می سازد. روتیواتور خاک را به طور بسیار عمیق شخم نمی زند اما خاک را تا عمق 22 سانتی متر زیر و رو می کند شایان ذکر است عمق شخم زدن به طور گسترده ای بستگی به اندازه ی ماشین و نوع خاک دارد.

بیلچه های روتیواتور به گونه ای خاک را زیر و رو می کند که به طور ویژه ای در مصرف زمان و انرژی صرفه جویی خواهد شد. استفاده از این دستگاه برای زمین هایی که عمدتا برای پرورش سبزیجات یا گل و گیاه مورد استفاده قرار می گیرد بسیار مناسب می باشد. این دستگاه با وجودی که به طور عمیق خاک را زیر و رو نمی کند اما برای پخش کردن کمپوست (کودی است که از بازیافت مواد ارگانیک به دست می آید) و کود بسیار مناسب و سودمند خواهد بود.

انواع مختلف روتیواتور برای کاربردهای مختلف در اراضی کشاورزی و باغ ها مورد استفاده قرار می گیرد. یک روتیواتور معمولی قابلیت هم زدن خاک، از جا در آوردن و خرد کردن علف هرز و همچنین ترکیب کردن کود با خاک را دارد.

روتیواتور تراکتور

زمانی که از ماشین آلات کشاورزی و یا هر ابزار و ادواتی که به آن متصل می شود استفاده می نماییم یکی از اولویت هایی که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ایمنی اپراتور تیلر یا تراکتور و افرادی که در اطراف آن قرار دارند می باشد. با توجه به قدرتمند بودن، برخورداری از تیغه و بیلچه های بیرونی و قابل برخورد با کاربر و سنگین بودن این ابزار، استفاده و کاربرد روتاری برای مبتدیان کار ساده ای نیست بنابراین توصیه می شود در ابتدا از یک کارشناس برای آموزش موارد مهم و کلیدی کمک گرفته شود. اطمینان حاصل نمایید که از دانش مناسب و کافی در خصوص ماشین آلات کشاورزی و عملکرد و به ویژه چگونگی کنترل آنها برخوردار هستید. برخی از مدل های تراکتور دارای ویژگی امنیتی اتوماتیک می باشند اما برخی از آنها از چنین ویژگی برخوردار نیستند بنابراین حتما قبل از به کار انداختن دستگاه، موقعیت و مکان سوییچ خاموش کردن را یاد بگیرید تا در صورت احتمال ایجاد خطر ماشین را از کار بیاندازید.       

استفاده از لباس مناسب در زمان کاربرد روتاری از موارد لازم و ضروری می باشد. به دلیل اینکه تیغه ها و بیلچه های روتاری نزدیک زمین و پای انسان می باشد، می بایست برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پا، از چکمه های مخصوص کار که قسمت انگشتان آن فلز به کار رفته است مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین توصیه می شود از دستکش های ایمنی در حین کار با دستگاه استفاده گردد، اگرچه این دستکش ها به طور کامل قابلیت محافظت از دست را در مقابل آسیب تیغه ها و بیلچه ها ندارند اما تا حدودی مفید واقع می شوند و منجر می شود که دستگیره ها محکم تر گرفته شوند و بنابراین کنترل دستگاه ساده تر انجام پذیرد.

توصیه می شود در خصوص محافظت و نگهداری از گوش و چشم نیز اقداماتی انجام پذیرد. روتیواتور ابزاری است که در زمان استفاده از آن صدای بلندی تولید و سنگ ریزه هایی در زمان چرخش و زیر و رو کردن خاک به اطراف پرتاپ می شود. زمانی که در حال استفاده از روتیواتور هستید مراقب باشید کودکان و یا حیوانات خانگی شما نزدیک آن نباشند و حتما آنها را از ماشین دور نگه دارید زیرا در صورت نزدیک شدن به آن احتمال آسیب رساندن به طور جدی وجود خواهد داشت. رعایت این نکات در خصوص حفظ امنیت و ایمنی کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین با کاربرد اصولی از ماشین آلات تلاش نماییم از جنبه مفید آنها بهره مند گردیم.  

قبل از شروع استفاده از روتاری با متخصصین ماشین آلات می بایست مشاوره گردد. کاربرد و استفاده هر یک از ماشین آلات نیازمند دستورالعمل و روش مخصوص به خود می باشد. ابتدا موتور ماشین را آماده سازید. اطمینان حاصل نمایید که سوخت مناسب و کافی درون دستگاه وجود دارد. برای راه اندازی و استارت زدن ماشین از دستورالعمل عملکرد دستی (manual operation) پیروی نمایید. مطابق با دستورالعمل ماشین آلات مطمئن شوید که تیغه ها یا بیلچه ها درون خاک با عمق مناسب و ایده آل قرار گرفته اند و دستان اپراتور به صورت مستقیم و همچنین بدن صاف و راست قرار دارد.

 قیمت روتیواتور

شرکت پارس آرای کوهستان با بهره گیری از دانش فنی متخصصین و تجربه مدیران خود در عرصه ی ماشین آلات کشاورزی با عرضه محصولات متنوع با برند کوهستان از تامین کننده های برتر این صنعت می باشد. تامین و عرضه ی انواع تیلر و تراکتور در ابعاد و توان موتورهای مختلف از ویژگی های منحصر به فرد این مجموعه می باشد.

ماشین آلات این مجموعه از معتبرترین برندهای جهانی از کشورهای هند و چین که تحت لیسانس کمپانی های ژاپنی می باشند تامین می گردند و با استفاده از طراحی مهندسین توانمند و با تجربه این مجموعه قابلیت هایی مطابق با نیازهای بومی کشاورزان عزیزمان در راستای ارتقا و بهبود سطح کیفی کشاورزی در ایران در نظر گرفته شده است.

در مقایسه با دیگر برندها، قیمت تراکتور و همچنین قیمت روتیواتورهای این مجموعه از مناسب ترین ها می باشد به گونه ای که تمامی کشاورزان توانایی خرید آنها را خواهند داشت.

ردیف  شرح کالا قیمت روتیواتور (ريال)
1 روتیواتور Dong Feng  مدل LGN 150 تماس بگیرید
2 روتیواتور Dong Feng  مدل LGN 125 تماس بگیرید