سیلی سیل بر سین بهار
تعداد بازدید: 1179تعداد نظرات: 0
1398/01/25 - 11:20

سیلی سیل بر سین بهار

کاش خوزستان! پس از گذران سالهای اضطراب و جنگ این بهار را با سین سرسبزی و سعادت آغاز می نمود. کاش مردم غیور گلستان و مازندران رنج سالها سختی را بی سیل آغاز می کردند. کاش پس از مصیبت زلزله، سیل دامان کردستان را نمی گرفت. کاش دروازه قرآن شیراز همان میزبان همیشگی مسافران نوروزی بود.کاش لرستان و رودهای پرآبش خشمگین نمیشد.کاش پل دختر غرق گل نمیشد. حتی اندیشیدن به این همه مصیبت و اندوه هم دلی بزرگ میخواهد.از سویی غم از دست دادن خانه و کاشانه، از سوی دیگر غم فقدان عزیزان از دست رفته، چه بگوییم که این تقدیر بر دامان ایران نقش بسته و سالها بازسازی و مرمت برایش کم است ، گویی خداوند همت دوباره ایرانیان را طلب می کند برای ساختن، برای نو شدن، برای زندگی دوباره ، برای یکی شدن و هم صدایی.انگیزه و همبستگی در جان هر ایرانی جوانه می زند و برای ساختن میهن عزیزمان عزم راسختری را می طلبد .

بهار آمد، زمین نو شد، درختان شکوفه زدند، ایران در انتظار شروعی دوباره بود، اما هجوم سیل 16 استان کشور را در روزهای جشن نوروز فراگرفت و خیلی زود شادی ها را به نا امیدی و یاس مبدل ساخت. میهن عزیزمان از گلستان تا خوزستان به زیر آب رفت، در این میان گویی غم و اندوه کشاورزان و باغداران از همه بیشتر احساس می شود، خسارت های ناشی از این سیل ویرانگر به مزارع گندم، برنج، دانه های روغنی، حبوبات و صیفی جات جبران ناپذیر است.

 16 استان کشور از این حکایت تلخ زمین گیر شدند انگاری در بعضی نقاط از ابتدا آثاری از زمین های زراعی و باغی وجود نداشته است و اکثر زمین های کشاورزی غیر قابل استفاده شده، حجم خسارت نگران کننده و باور نکردنی است طبق آمار اعلام شده از رسانه های کشور 6 هزار و 166 میلیارد تومان خسارت ناشی از سیل بهاره در این استان هاست. غم و اندوه، درد و آلام جبران ناپذیری که به کشاورزان وارد آمده بالغ بر 872 هزار هکتار زمین زراعی را در بر می گیرد و آسیب جدی به 108 هزار هکتار اراضی باغی، مرکبات و میوه وارد شده است.

آسیب زمین های زیر کشت گندم و جو و شالیزار ها از مرز 872 هزار هکتار می گذرد. گلستان، خوزستان و فارس تولید کنندگان بزرگ گندم کشور خود را زیر آب می بینند، به نظر می رسد خوکفایی گندم با توجه به امدادگری و مجاهدت مردم و دستگاه های ذی ربط امسال با اما و اگرهای بسیاری مواجه می گردد.

یکی از مهم ترین چالش های پیش روی کشاورزان، از بین رفتن ماشین آلات کشاورزی اعم از تیلر و تراکتور و ادوات کشاورزی است که در این وضعیت بحرانی تهیه مجدد این دستگاه ها بسیار سخت و دشوار می باشد. امید است مسئولین ذی ربط با تخصیص بودجه ی مناسب و عزمی فرا ملی خسران وارده را ترمیم و التیام بخشند تا مرهمی بر زخم ها و آسیب های وارده بر کشاورزان و باغداران میهن عزیزمان ایران گردد.

شرکت کوهستان ابراز همدردی خود را با ملت شریف ایران اعلام می دارد و برای کشاورزان و باغداران زحمت کش و پر تلاش کشور آرزوی روزهایی بهتر و امید بخش دارد و در عبور از این بحران در کنار ایشان خواهد بود.