صفر تا صد سمپاش کشاورزی
تعداد بازدید: 3352تعداد نظرات: 0
1398/07/30 - 16:16

صفر تا صد سمپاش کشاورزی

برای آشنایی هر چه بیشتر با محصولات کشاورزی به شما عزیزان توصیه می کنیم مطالب گردآوری شده در وب سایت کوهستان را مطالعه نمایید تا اطلاعات خود را در زمینه ماشین آلات و ادوات کشاورزی بیافزایید. یکی از دستگاه های کاربردی در صنعت کشاورزی سمپاش می باشد که قابلیت اتصال به تیلر و تراکتور را دارا می باشد.

 در بعضی مزارع از سمپاش برای به کارگیری کودهای شیمیایی مایع استفاده می شود. یک سمپاش متشکل از یک مخزن، یک پمپ پی. تی. او (PTO) گرد، سوپاپ کنترل و بوم (لوله های حامل افشانک) با تعدادی از افشانک ها (یا فواره ها) انواع سمپاش ها : سمپاش ها یا ممکن است سوار شدنی یا کشیدنی باشند. سمپاش هایی که مخازن بزرگ دارند معمولا کشیدنی هستند. بعضی سمپاش ها دارای مخزن سوار در طرفین تراکتور بوده، که این ها به مخازن خورجینی معروف هستند. برخی پیمانکاران از سمپاش های خود گردان، که در اطراف یک واحد تراکتور جاسازی شده، استفاده می کنند. سمپاش ها بر اساس مقدار محلولی که در هکتار به کار می برند گروه بندی می شوند.

سمپاش های حجم کم : می توانند تا حجم ۲٥۰ لیتر در هکتار سم به کار برند. آن ها ماشین های سوار ساده با ظرفیت ۲۰۰ تا ٥۰۰ لیتر و یک پمپ با خروجی کم می باشند.

ماشین های سم پاش حجم متوسط : می توانند تا حجم ۷٥۰ لیتر در هکتار سم به کار برند. آنها ممکن است سوار یا کشیدنی بوده و دارای ظرفیت مخزن و پمپ بزرگتری از سمپاش حجم کم باشند.

سمپاش های حجم زیاد : می توانند تا حجم ۱۲۰۰ لیتر در هکتار سم به کار ببرند. ظرفیت مخزن می تواند تا ۲٥۰۰ لیتر باشد اما ۱٥۰۰ لیتر متداول تر می باشد. بیشتر سمپاش های حجم زیاد را می توان برای به کارگیری از  ۲٥۰ تا ۱۲۰۰ لیتر در هر هکتار تنظیم نمود. وقتی که از مقدار استعمال کم استفاده می شود دستگاه ها می توانند مساحت بزرگی را بدون پرکردن مجدد مخزن سمپاشی نماید، و از لحاظ وقت خیلی به صرفه می باشد.

درباره سرویس و نگهداری سمپاش ها چه می دانید؟

در پایان روز پس از اتمام کار سم پاشی، مخزن مواد شیمیایی را خالی و سپس بخشی از آن را با آب پر نمایید. داخل و خارج ماشین را تمیز کنید، به خاطر داشته باشید که لباس محافظ بپوشید. پس از تمیز کردن، آب شستشو را روی زمین بلا استفاده بپاشید هرگز شسته های مخزن را در جایی که می تواند به انسانها، حیوانات، ماهی یا محصولات دیگر آسیب برساند دفع نکنید. نهایتا صافی ها و افشانک ها را بردارید، تمیز کنید و مجددا در جای خود قرار دهید.

وقتی سمپاش را از یک ماده شیمیایی به ماده شیمیایی دیگر تغییر می دهید، یا وقتی که سمپاش را برای انبار کردن آماده می نمایید، همه آثار مواد شیمیایی باید پاک گردد. باقیماندن کمی از مواد شیمیایی می تواند در مراحل بعدی به محصولات دیگر خسارت وارد نماید.

آشنایی با سیستم استارت در تراکتور

برای شروع بکار موتور باید میل لنگ آن ابتدا چند دور چرخانده شود تا کورس های موتور و احتراق های اولیه صورت گیرد و آنگاه موتور بکار خود ادامه خواهد داد. کار چرخاندن میل لنگ در تمامی خودروها با موتور استارت انجام می گیرد .

 مدار استارت شامل : باتری – سویچ – سولنوئید و موتور استارت 

باتری انرژی الکتریکی سیستم را تامین کرده و سویچ استارت، برق مدار را قطع و وصل می کند. در موقع استارت زدن موتور، برق از مدار فرعی بعد از سوییچ عبور می نماید تا بیشترین ولتاژ به موتور استارت برسد و موتور راحت تر روشن گردد ولی بعد از روشن شدن موتور، برق از مدار دیگر که دارای مقاومت الکتریکی برای جلوگیری از افزایش بیش از حد ولتاژ در مدار است، عبور می نماید. سولنوئید استارت در موتور استارت هایی که دارای مکانیزم محرک از نوع کلاچ یکطرفه هستند، بر روی بدنه موتور استارت نصب شده است و چرخ دنده موتور استارت را با چرخ دنده محیطی فلایول درگیر کرده سپس جریان برق را به موتور استارت وصل می کند. موتور استارت فلایول موتور را می چرخاند تا موجب روشن شدن موتور شود.

طرز کار استارت 

بدین صورت است که ابتدا سوییچ استارت توسط راننده وصل می شود و جریان ضعیفی از برق باتری به سولنوئید و از آن به اتصال بدنه می رود. وقتی سولنوئید بدین طریق تحریک شد، چرخ دنده موتور استارت را که دنده استارت نامیده می شود، جلو زده و با چرخ دنده و فلایول درگیر می کند. علاوه بر این ، سولنوئید کلید بین باتری و موتور استارت را که در داخل خود دارد، وصل می کند و موجب عبور جریان قوی از باتری به موتور استارت می گردد. با چرخیدن موتور استارت فلایول نیز چرخیده و موتور روشن می شود. بعد از روشن شدن موتور و دور گرفتن فلایول برق موتور استارت قطع شده و دنده استارت از فلایول جدا می شود.

شرکت پارس آرای کوهستان توانسته با توجه به نیازهای صنعت کشاورزی در مناطق مختلف کشور با اقلیم های متفاوت و متنوع اقدام به عرضه و توزیع ماشین الات و ادوات کشاورزی از معتبرترین و برترین برندهای جهانی نماید، می توان گفت شرکت پارس آرای کوهستان با دارا بودن مشاوران فعال دراین زمینه اولین گزینه برای تکمیل اطلاعات در جهت خرید ماشین الات و ادوات کشاورزی است.