قطعات موتور تراکتور
تعداد بازدید: 907تعداد نظرات: 0
1397/05/28 - 15:35

قطعات موتور تراکتور

از قطعات اصلی موتور تراکتور، سر سیلندر می باشد که در این مقاله به نحوه ی عملکرد و همچنین نقش موثر آن پرداخته شده است. تراکتور یکی از ماشین آلات بسیار کاربردی در زمین های کشاورزی می باشد که داشتن اطلاعات کافی درباره این ماشین می تواند به کشاورزان عزیز کمک نماید در همین راستا شرکت کوهستان با انتشار مقالات و ویدئو های کاربردی گامی موثر در این مسیر برداشته است.

در مقاله های قبلی در خصوص قطعات تراکتور صحبت نمودیم در ادامه ی مباحث گذشته به برخی دیگر از قطعات اشاره می نماییم. به طور کلی تمام موتورهایی که با مایع خنک می شوند برخوردار از سر سیلندرهایی می باشند که قابلیت جدا شدن را دارند.

اتصال سر سیلندر تراکتور به سیلندر

سر سیلندر از طریق تعداد پیچ به سیلندر متصل می شوند همچنین از واشر مسی و پنبه نسوز به منظور گازبندی بین سر سیلندر و بدنه ی سیلندر استفاده می گردد. درون سر سیلندر مجاری وجود دارد که به طور مناسب و موثر با خود سیلندر جفت می شود و اجازه می دهد تا مایع خنک کننده در سر سیلندر و سیلندر گردش نماید و آن را خنک نگه دارد. اگر سیلندرها دارای سوپاپ باشند تمامی سوپاپ ها در سر سیلندر قرار خواهند گرفت. بدنه ی سیلندر و سر سیلندر از یک جنس است که این موضوع بسیار حائز اهمیت می باشد. در برخی از موتورها که بیشتر در موتورهای تراکتور این موضوع وجود دارد سیلندرها دارای آستری و یا بوش می باشند که استفاده از بوش دارای مزایای بیشماری می باشد که در اینجا به آنها اشاره می کنیم.

اولین ویژگی بوش یا آستری این امر می باشد که با استفاده از بوش بازدید و تعمیر موتور نسبتا به آسانی، اطمینان و همچنین رضایت مندی انجام می گیرد. با تعویض بوش در واقع موتور عملا نو و جدید خواهد شد.

دومین مزیت استفاده از بوش این می باشد که زمانی که سیلندر خراشیده شود به راحتی می توان بوش را تعویض نمود و قطر دهانه اولیه کاملا حفظ گرد.

سومین مزیت برای ساخت بوش از چدن و آلیاژ بسیار مرغوب استفاده می شود. زمانی که بوش سیلندر آسیب بییند تنها این بخش تعویض می شود و دیگر نیازی بعه تعویض کل موتور نخواهد بود.

چهارمین مزیت انجام روغن کاری و صیقل کاری در داخل سیلندر به سادگی انجام می گیرد.

انواع بوش در موتور تراکتور

آستری های سیلندر به دو نوع خشک و مرطوب تقسیم بندی می شوند. در شکل زیر قطعات به تفکیک نشان داده شده است.

از قطعات دیگر موتور می توان به محفظه ی میل لنگ و کارتر روغن اشاره نمود. میل لنگ و میل بادامک در محفظه ای قرار می گیرد که آن محفظه "میل لنگ" نام دارد. از این محفظه در موتور تراکتور می توان به عنوان محل سوار شدن بعضی از متعلقات از قبیل پمپ روغن، فیلتر روغن ژنراتور، موتور استارت و دستگاه های تولید جرقه استفاده نمود. بخش پایینی محفظه ی میل لنگ با نام کارتر روغن نامیده می شود که از جنس چدن و آلومینیوم ریخته شده و یا فولاد پرس شده می باشد. در واقع کارتر روغن به این گونه عمل می نماید که به بدنه ی موتور پیچ شده است و لبه های آن توسط واشر مناسب کاملا و به صورت مناسب مهر و موم می گردد. دستگاه پمپ روغن به منظور روغن کاری، روغن را از کارتر روغن می گیرد و به صورت مناسب به تمام قسمت های متحرک موتور می گرداند و پس از انجام عملیات روغن کاری بخش های مختلف روغن به کارتر روغن بر می گردد.

شرکت کوهستان تامین کننده ی انواع تراکتور، تیلر و دنباله بندها و همچنین قطعات یدکی تراکتور و تیلر در ایران می باشد که با هدف ارتقا و گسترش صنعت کشاورزی در ایران با کمک مدیران توانمند همواره سعی در ایجاد نوآوری های موثر در این صنعت نموده است. برای کسب اطلاع از نحوه ی فعالیت و محصولات این مجموعه و همچنین آشنایی با نمایندگی های شرکت کوهستان با کارشناسان فروش مجموعه 26600914-021  تماس حاصل فرمایید.