قطعات یدکی تراکتور
تعداد بازدید: 986تعداد نظرات: 0
1397/06/13 - 12:32

قطعات یدکی تراکتور

بخش های مختلف پیستون در موتور تراکتور و وظایف آنها در این مقاله به اختصار توضیح داده شده است برای اطلاع از چگونگی عملکرد آنها شما را دعوت به مطالعه ی این متن می نماییم. تراکتور یکی از ماشین آلات پرکاربرد در زمین های کشاورزی می باشد که بسیاری از کارها را برای کشاورزان عزیز و زحمت کش آسان می نماید بنابراین داشتن اطلاعات لازم در رابطه با این ماشین می تواند شما را در خرید تراکتور مطمئن تر نماید.

در مقاله های قبلی در خصوص برخی از قطعات موتو تراکتور و تیلر صحبت نمودیم در این مبحث در راستای عناوین قبلی قصد داریم قطعات دیگر موتور را به تفصیل توضیح دهیم.

در مقاله ی قبلی که می توانید در آرشیو سایت پارس آرای کوهستان مشاهده نمایید در خصوص پیستون ها صحبت نمودیم در ادامه در مورد قسمت های اصلی پیستون توضیح خواهیم داد.

پیستون موتور تراکتور

قسمت های اصلی پیستون شامل سر یا تاج، شیارهای رینگ، تکیه گاه ها یا سطوح، بدنه یا دامن و سوراخ انگشتی می باشد.

سر یا تاج که سطح بالایی پیستون می باشد و این بخش از پیستون دایره ای شکل است. این قسمت از پیستون معمولا به صورت های مختلف ساخته می شوند که در شکل زیر می توانید مشاهده نمایید.   

قسمت دیگر پیستون، شیارها در موتور تراکتور می باشد که در محل قرار گرفتن رینگ ها هستند. برای هر پیستون به طور معمول 3 تا 5 شیار رینگ وجود دارد. در مورد شیارها باید بگوییم پایین ترین شیار مربوط به رینگ روغن می باشد که انتهای این شیارها دارای منافذی برای ورود روغن به داخل پیستون می باشد.

از دیگر بخش های پیستون تکیه گاه یا سطوح می باشند که این لبه ها بین شیارها قرار دارند و وظیفه ای این لبه ها یا تکیه گاه ها نگه داشتن و حمایت رینگ ها در داخل شیارها می باشد. از دیگر بخش های پیستون بدنه یا دامن پیستون می باشد که زیر شیارها قرار دارد.

یکی دیگر از بخش های پیستون در موتور تراکتور سوراخ انگشتی می باشد که شاتون به وسیله‌ی این سوراخ به پیستون متصل می شود. نکته ای که باید در اینجا مطرح کنیم این موضوع می باشد که اطراف سوراخ انگشتی ضخامت بیشتری دارد و این کار برای افزایش مقاومت و استحکام آن انجام می گیرد.

رینگ پیستون در موتور تراکتور

در واقع وظیفه ی اصلی رینگ پیستون شامل نگهداری و حفظ تراکم و همچنین کاهش تماس جدار سیلندر با پیستون می باشد که همین امر منجر به جلوگیری از فرسودگی و اصطحکاک زود هنگام و بیش از حد می گردد.

رینگ پیستون از چه جنسی ساخته می شود؟

متریالی که از آن رینگ ساخته می شود چدن خاکستری می باشد. دلیل انتخاب این مواد برای ساخت رینگ این موضوع می باشد که این فلز بسیار مقاوم است و در مقابل گرما حساس نیست و قابلیت ارتجاع پذیری آن خوب و مناسب می باشد. موتورهای بنزینی دارای سه تا چهار رینگ می باشد و موتورهای دیزلی دارای پنج تا هفت رینگ می باشد.

اگر بخواهیم رینگ ها را بر اساس نوع وظیفه خود تقسیم نماییم باید بگوییم رینگ های پیستون به دو نوع رینگ تراکم یا کمپرس یا رینگ روغن طبقه بندی می گردند. در واقع رینگ های تراکم از نشت یا فرار گاز از کنار پیستون جلوگیری می نماید و از طرفی وظیفه رینگ روغن به این گونه می باشد که زمانی که پیستون به طرف پایین می آید و در حال تنفس است رینگ روغن آن را تمیز کاری می نماید.

شرکت کوهستان عرضه کننده ی ماشین آلات کشاورزی با هدف رضایت مشتریان خود افزون بر تامین و عرضه ی تراکتور و سایر ماشین آلات کشاورزی، خدمات پس از فروش و قطعات یدکی مورد نیاز کشاورزان عزیز را ارائه می دهند. هر قطعه ای از تراکتورهای ارائه شده توسط کوهستان که دچار مشکل و یا خرابی گردد توسط بخش خدمات پس از فروش این مجموعه به مشتریان محترم ارائه می گردد از این رو مصرف کنندگان نگرانی بابت مصطحلک و فرسوده شدن قطعات نخواهند داشت زیرا همواره شرکت کوهستان همراه همیشگی آنها باقی خواهند ماند. برای اطلاع از محصولات و نحوه ی فعالیت این مجموعه می توانید از سایت و صفحه اینستاگرام کوهستان بازدید به عمل آورید.