لوازم یدکی تراکتور
تعداد بازدید: 630تعداد نظرات: 0
1397/06/11 - 11:12

لوازم یدکی تراکتور

پیستون می تواند از دو متریال ساخته شود که چدن و فولاد و آلومینیوم می باشد. معمولا برای ماشین های سنگین مانند تراکتور از پیستون با متریال چدن و فولاد استفاده می گردد زیرا نیازمند به شتاب اولیه و سرعت نمی باشد. در اتومبیل ها معمولا پیستون از آلومینیوم ساخته می شود زیرا شتاب و سرعت در این نوع از ماشین ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

در مقاله های قبل در خصوص قطعات موتور تراکتور و تیلر صحبت نمودیم در این مقاله قصد داریم به برخی دیگر از قطعات آن بپردازیم.

پیستون در موتور تراکتور

اولین بخش از موتور که شروع به حرکت می نماید پیستون می باشد. این بخش با استفاده از احتراق و ایجاد فشار شروع به حرکت می نماید و نیرو را به میل لنگ انتقال می دهد. اگر بخواهیم ابتدا در مورد شکل پیستون ها صحبت نماییم باید بگوییم که آنها به صورت استوانه ای توخالی می باشند و یک سر آنها بسته و سر دیگر آنها باز می باشد تا بدین ترتیب به شاتون اجازه اتصال مستقیم و حرکت آزاد را دهد. طول پیستون ها از قطر آنها کمی بیشتر می باشد و کیفیت آنها به گونه ای می باشد که دارای استحکام و مقاومت بسیار بالا هستند و تا جایی که امکان دارد سبک ساخته می شود تا امکان حرکت آنها ساده تر باشد. در خصوص متریال و مواد اولیه برای ساخت پیستون ها باید بگوییم از چدن خاکستری، فولاد ریخته گری، آلیاژ آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد. از چدن یا فولاد در موتورهای سنگین مانند موتورهای تراکتور که به شتاب آنی و سرعت بالا نیاز ندارند استفاده می گردد. شایان ذکر است در موتورهای اتومبیل اغلب از آلیاژ آلومینیوم استفاده می شود. استفاده از آلیاژ آلومینیوم باعث می شود پیستون با سرعت بیشتری به حرکت درآید بنابراین در موتورهایی که نیاز به تولید شتاب اولیه دارد از این آلیاژ استفاده می گردد. البته شایان ذکر است در بعضی از موتورهای سنگین از پیستون های آلیاژ آلومینیوم برای خواص هدایت گرمایی این ماده استفاده می گردد. در واقع این ماده می تواند حرارت محفظه ی احتراق را بهتر کنترل نماید و در نتیجه اشتعال و احتراق مخلوط سوخت مناسب تر انجام پذیرد.

در مقابل پیستون های چدنی از استحکام بالاتری برخوردار می باشند و در داخل سیلندر نیاز به لقی کمتری در مقایسه با پیستون های آلومینیومی دارند.

لقی پیستون یعنی چه؟

در واقع لقی پیستون به فاصله ی بین پیستون و جدار سیلندر گفته می شود. نکته ای که در خصوص پیستون های چدنی (که در موتور تراکتور استفاده می گردد) باید گفت این مورد می باشد که این نوع از پیستون را گاهی اوقات با یک فلز مخصوص یا فلز قلع روکش داده می شود تا بدین وسیله جلای صاف تر و مقاومت بهتری در مقابل فرسودگی و مصطحلک شدن ایجاد نماید. در مورد پیستون های آلیاژ آلومینیوم باید بدانیم که این نوع از پیستون دارای عیب مهمی می باشد یعنی دارای ضریب انبساط بالا است (اگر ضریب انبساط ماده ای بالا باشد در هنگام گرم شدن نیازمند فضای بیشتری برای انبساط می باشد) بنابراین لقی در این نوع از پیستون می بایست بیشتر از پیستون های چدنی باشد. با توجه به موارد مذکور برای جلوگیری از انبساط پیستون برخی از راهکارها به روش زیر انجام می شود:

روش 1 : در این روش مقطع بدنه ی پیستون را به صورت بیضی می سازند.

روش 2 : یکی دیگر از راه های کنترل انبساط حرارتی از طریق تقویت و یا دو فلز کردن بخشی از پیستون که در معرض حرارت بیشتری قرار دارد انجام می گیرد.

روش 3 : به منظور کنترل انبساط حرارتی بر روی بدنه ی پیستون شکاف هایی افقی و عمودی و همچنین فرورفتگی هایی ایجاد می شود.

روش 4 : یکی دیگر از راههای جلوگیری از انتقال حرارت و در نتیجه عدم انتقال حرارت از سر سیلندر به پیستون ایجاد سد حرارتی می باشد. سد حرارتی شامل ایجاد شیاری می شود که در نزدیکی سر پیستون می باشد و در نتیجه حرارت ایجاد شده از سر پیستون به بدنه کمتر منتقل می شود.

اگر بخواهیم قسمت های اصلی پیستون را نام ببریم باید بگوییم که پیستون شامل 1. سر یا تاج 2. شیارهای رینگ  3. تکیه گاه ها یا سطوح 4. بدنه یا دامن 5. سوراخ انگشتی می شود تمام این اجزا در شکل زیر نمایش داده شده است.