ماشین آلات کشاورزی و نیروی انسانی
تعداد بازدید: 1111تعداد نظرات: 0
1397/02/30 - 15:02

ماشین آلات کشاورزی و نیروی انسانی

توان مورد نیاز و کار انجام گرفته در حوزه کشاورزی به دو صورت انجام می گیرد: کار کششی و کار درجا. کار کششی در واقع برای کشیدن ادوات نیاز می شود و کار درجا که توسط چرخ دنده ها و PTO انجام می گیرد. بازدهی انسان برای تولید توان ناچیز می باشد و به همین دلیل ماشین آلات کشاورزی جایگزین گردیدند.

در زمینه ی کار در مزارع و اراضی کشاورزی انجام امور کشاورزی به دو دسته تقسیم می شود: 1. کار کششی . در این نوع از کار تلاش برای کشیدن ادوات و هر نوع وسیله ای مورد نیاز است. 2. کار درجا . این نوع از کار به وسیله ی تسمه، دنده ها، محور تواندهی (محور PTO) یا محرک مستقیم (Direct Drive) انجام می گیرد.

اگر بخواهیم امور کششی کشاورزی را نام ببریم شامل موارد ذیل می شود:

  1. شخم زدن زمین و آماده کرده آن
  2. کاشت بذر و نشاکاری
  3. وجین کردن و سله شکنی محصول
  4. برداشت محصولات
  5. حمل و نقل

کار درجا در امور کشاورزی نیز شامل موارد زیر می شود:

  1. تلمبه کردن آب
  2. کوبیدن خرمن
  3. آسیاب کردن
  4. خرد کردن علوفه برای سیلو کردن
  5. اره کردن چوب و کارهای بسیار

چرا ماشین آلات کشاورزی جایگزین نیروی انسانی شد؟ 

برای تولید توان نمی توان از نیروی انسانی استفاده نمود زیرا توان انسانی در 0.1 کیلو وات (0.13 اسب بخار) می باشد که نمی توان به عنوان یک منبع و تولیدکننده ی توان مورد نظر قرار داد (این بدین معناست استفاده از ماشین آلات کشاورزی امری ضروری در کشاورزی امروزی می باشد). برای بازدهی هرچه بیشتر و افزایش راندمان امور کشاورزی می بایست از نیروی انسانی به عنوان کنترل کننده ی توان و تولیدکننده کارآمد باشد نه به عنوان یک منبع توان بنابراین از ماشین آلات کشاورزی می بایست استفاده نمود.

بنابراین علاوه بر توان انسانی منابع دیگری نیز وجود دارد که شامل نیروی حیوانات اهلی، باد، آب جاری، برق و موتورهای حرارتی می شود. در واقع برای امور کشاورزی که توان کششی مورد نیاز است از حیوانات و موتورهای حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد و برای توان درجا از منابعی از قبیل آب و باد مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از دام و حیوانات برای تولید توان

در گذشته برای تامین توان در مزرعه از حیوانات استفاده می شده است. اما در کشورهای صنعتی در سال 1930 استفاده از این نوع توان به تدریج کاهش یافت. اما در بسیاری از کشورهای آسیایی، افریقایی و امریکای لاتین و حتی اروپا هنوز از دام و حیوانات در مزارع استفاده می شود. بنا به دلایلی در برخی مناطق از توان دام استفاده می شود که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

اندازه ی مزرعه یکی از دلایلی می باشد که به جای توان ماشین (ماشین آلات کشاورزی)، توان دام مورد استفاده قرار می گیرد این بدین معناست در برخی از مزارع کوچک در برخی مناطق غیر صنعتی از توان دام استفاده می شود. از دیگر عوامل وجود پستی بلندی هایی در زمین های کشاورزی می باشد. نوع محصول نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در برخی مناطق و شهرها یا کشورها فقدان سوخت مناسب که با قیمت ارزان عرضه شود منجر به عدم استفاده از ماشین آلات کشاورزی می گردد. از دیگر عوامل بالا بودن قیمت وسایل مکانیکی است که کشاورز را مجبور به استفاده از حیوانات برای تولید توان در مزارع می نماید. برخی از مناطق و کشورهای دنیا به دلیل امکان برخورداری از نیروی انسانی ارزان ترجیح می دهند از ماشین های کشاورزی به عنوان توان موتوری استفاده نمایند. خلاصه در برخی نقاط دور افتاده و محروم، عدم دانش و آگاهی در استفاده از ماشین الات کشاورزی منجر به استفاده از نیروی انسانی و توان دام و حیوانات می گردد.

شرکت کوهستان به منظور ارتقا سطح کیفی و کمی کشاورزی و بهبود شرایط کشاورزی میهن عزیزمان اقدام به تامین و عرضه ی ماشین آلات کشاورزی نموده اند. دانش فنی مهندسین و متخصصین این مجموعه در سفارشی سازی و تطابق دادن محصولات با اقلیم و شرایط کشاورزی کشورمان توانسته اند ماشین آلات کشاورزی و ادوات بسیار با کیفیت را به بازار عرضه دارند.