مهمترین قطعات یدکی تراکتور
تعداد بازدید: 146تعداد نظرات: 0
1401/02/07 - 13:43

مهمترین قطعات یدکی تراکتور

تراکتور یکی از پرکاربردترین ماشین‌آلات کشاورزی است که بسیاری از کشاورزان از آن برای شخم‌زدن زمین یا جابه‌جایی محصول استفاده می‌کنند. به علت استفاده مداوم از این وسیله، احتمال خرابی قطعات یدکی آن مانند کاسه نمد، پمپ هیدرولیک یا صفحه کلاچ آن بالا است. همچنین بسیاری از قطعات مصرفی تراکتور بعد از مدتی استفاده باید تعویض شوند. به همین علت کشاورزان باید با مهمترین قطعات یدکی تراکتور آشنایی کامل داشته باشند. در این مطلب با مهم‌ترین قطعات مصرفی این وسیله کاربردی کشاورزی آشنا می‌شویم.

مهمترین قطعات یدکی تراکتور | آشنایی با قطعات مصرفی این وسیله کاربردی کشاورزی

مهمترین قطعات یدکی تراکتور خود را بشناسید

تراکتور یکی از پرکاربردترین ماشین‌آلات کشاورزی است که بسیاری از کشاورزان از آن برای شخم‌زدن زمین یا جابه‌جایی محصول استفاده می‌کنند. به علت استفاده مداوم از این وسیله، احتمال خرابی قطعات یدکی آن مانند کاسه نمد، پمپ هیدرولیک یا صفحه کلاچ آن بالا است. همچنین بسیاری از قطعات مصرفی تراکتور بعد از مدتی استفاده باید تعویض شوند. به همین علت کشاورزان باید با مهمترین قطعات یدکی تراکتور آشنایی کامل داشته باشند. در این مطلب با مهم‌ترین قطعات مصرفی این وسیله کاربردی کشاورزی آشنا می‌شویم.

مهمترین قطعات یدکی تراکتور خود را بشناسید

مهمترین قطعات یدکی تراکتور کدام‌اند؟

تراکتور یک وسیله حمل‌ونقل کشاورزی پیشرفته و پیچیده است که در ساخت آن از قطعات زیادی استفاده می‌شود. در میان تمام قطعات یدکی تراکتور، برخی از قطعات آن اهمیت بیشتری دارند. چرا که این قطعات بیشتر تحت‌فشار هستند و همچنین نقش مستقیمی در عملکرد تراکتور دارند. از مهمترین قطعات یدکی تراکتور می‌توان به کاسه نمد، سر سیلندر، سیلندر، شمع آب، شمع روغن، پمپ هیدرولیک و سوپاپ‌ها اشاره کرد. در ادامه به مهمترین قطعات یدکی تراکتور آشنا می‌شویم.

صندلی تراکتور؛ از مهمترین قطعات یدکی تراکتور

تراکتورها از وسایل حمل‌ونقل تک‌سرنشین هستند که در آن‌ها فقط یک صندلی برای راننده تعبیه شده است. به همین علت این قطعه را می‌توان یکی از مهمترین قطعات یدکی تراکتور به‌شمار آورد. صندلی تراکتور می‌تواند به دلایل مختلف مانند شرایط محیطی یا ضربه آسیب ببیند. از طرف دیگر این قطعه نقش مهمی در عملکرد تراکتور دارد. چرا که راننده باید در هنگام استفاده از تراکتور راحت باشد تا بتواند به‌خوبی این وسیله را براند.

پمپ هیدرولیک فرمان تراکتور

پمپ هیدرولیک فرمان یکی دیگر از قطعات یدکی مهم تراکتور است که نقش مهمی در عملکرد این وسیله دارد. این قطعه، روغن هیدرولیک را برای حرکت‌دادن آسان فرمان در سیستم هیدرولیک تراکتور تزریق می‌کند. در صورت خرابی این قطعه، راننده نمی‌تواند چرخ‌های تراکتور را حرکت دهد. به همین علت این قطعه اهمیت زیادی در عملکرد تراکتور دارد.

دیسک کلاچ؛ از مهمترین قطعات یدکی تراکتور

دیسک کلاچ؛ از مهمترین قطعات یدکی تراکتور

دیسک یا صفحه کلاچ از مهم‌ترین قطعات هر وسیله دارای گیربکس است. بدون صفحه کلاچ امکان تعویض دنده در تراکتور وجود ندارد و به همین دلیل این قطعه اهمیت زیادی در عملکرد تراکتورها دارد. باید اشاره دات که صفحه کلاچ از قطعات مصرفی تراکتور به‌شمار می‌آید که بعد از مدتی استفاده باید تعویض گردد.

باک گازوئیل تراکتور

موتور تراکتورها با سوخت گازوئیل کار می‌کند و به همین علت در این وسیله یک باک مخصوص سوخت گازوئیل تعبیه شده است. باک گازوئیل یکی از مهمترین قطعات یدکی تراکتور است. چرا که در صورت خرابی یا نشتی آن، سوخت‌رسانی به موتور تراکتور به‌درستی انجام نمی‌شود و کشاورزان نمی‌توانند از تراکتور خود برای امور کشاورزی خود استفاده کنند. باید توجه داشت که در صورت نشتی یا خرابی باک گازوئیل، افراد باید در سریع‌ترین زمان ممکن این قطعه را تعویض کنند.

شمع آب و روغن؛ از مهمترین قطعات یدکی تراکتور

شمع‌ها از مهم‌ترین قطعات یدکی هر وسیله دارای موتور احتراق داخلی هستند. این قطعات وظیفه دارند تا سوخت درون سیلندرهای موتور تراکتور را مشتعل کنند. در صورت خرابی این قطعات، موتور تراکتور به‌درستی کار نمی‌کند و یا به‌طورکلی روشن نمی‌شود. باید اشاره داشت که شمع آب و روغن تراکتور نیز از قطعات مصرفی هستند و بعد از مدتی استفاده باید تعویض شوند.

دسته دنده تراکتور کشاورزی

یکی از قطعه‌هایی که به علت استفاده مداوم از تراکتور می‌تواند خراب شود، دسته دنده این وسیله است. افراد به علت تعویض مکرر دنده‌های تراکتور ممکن است دسته دنده این وسیله را خراب کنند. دون دسته دنده امکان تعویض دنده‌های تراکتور وجود ندارد و به همین علت دسته دنده یکی از مهمترین قطعات یدکی تراکتور به‌شمار می‌آید.

گردگیر کمک تراکتور

از تراکتورها در شرایط بسیار سخت محیطی استفاده می‌شود و بسیاری از قطعات حساس آن‌ها مانند کمک‌فنرها در معرض آسیب هستند. به همین علت برای محافظت از این قطعات در برابر شرایط محیطی از گردگیرهای لاستیکی استفاده می‌شود. یکی از مهمترین قطعات یدکی تراکتور، گردگیر کمک آن است که از ورود گل و گردوغبار به داخل کمک‌فنر تراکتور جلوگیری می‌کند.

کاسه نمد؛ از مهمترین قطعات یدکی تراکتور

کاسه نمد یکی دیگر از قطعات مهم یدکی در تراکتور و وسایل نقلیه موتوری است که تاثیر زیادی در عملکرد صحیح موتور دارد. این قطعه از نشت روغن در قسمت‌های مختلف تراکتور مانند موتور یا سیستم هیدرولیک فرمان آن جلوگیری می‌کند. اگر تراکتور شما روغن‌ریزی دارد، ممکن است کاسه‌نمدهای آن خراب شده باشد. خرابی کاسه نمد می‌تواند روی عملکرد موتور و دیگر اجزای مهم تراکتور تاثیر منفی بگذارد.

دینام تراکتور کشاورزی

تراکتورها نیز مانند تمام وسایل نقلیه موتوری دارای سیستم برق و باتری هستند. برای شارژ باتری تراکتور از قطعه‌ای به نام دینام استفاده می‌شود که هم‌زمان با شارژ باتری، برق دیگر قطعات الکترونیکی تراکتور را نیز تامین می‌کند. باید گفت که دینام از مهمترین قطعات یدکی تراکتور است. چرا که بدون این قطعه شارژ باتری تراکتور تمام می‌شود و قطعات الکترونیکی این وسیله از کار می‌افتند. به همین علت در صورت خرابی آن، باید در سریع‌ترین زمان ممکن آن را تعویض کرد.

سیلندر تراکتور؛ از مهمترین قطعات یدکی تراکتور

احتراق سوخت در موتورهای احتراق داخلی در محفظه‌ای به نام سیلندر اتفاق می‌افتد. این محفظه را می‌توان مهمترین قطعه یدکی تراکتور نامید. چرا که در صورت خرابی جزئی در سیلندر، عملکرد تراکتور به طور کامل مختلف می‌شود و مشکلات زیادی برای آن به وجود می‌آید. همچنین باید اشاره کرد که سیلندر به علت برخی عوامل مانند ضربه، فشار زیاد به موتور و عدم استفاده صحیح می‌تواند خراب شود.

سوپاپ‌های تراکتور

سوپاپ یکی دیگر از قطعات یدکی مهم در موتور تراکتور است که وظیفه دارد تا ورود و خروج هوا را به داخل موتور این وسیله کنترل کند. خرابی سوپاپ نیز می‌تواند عملکرد و احتراق موتور تراکتور را مختل کند و به همین علت در صورت خرابی آن، این قطعه را باید در سریع‌ترین زمان ممکن تعویض کرد.

خرید تمام قطعات یدکی تراکتور از فروشگاه کوهستان

اگر به فروشگاه‌های فروش قطعات یدکی تراکتور در شهر خود دسترسی ندارید و یا می‌خواهید مهم‌ترین قطعات یدکی تراکتور را از یک فروشگاه باسابقه و معتبر به‌صورت آنلاین خریداری کنید. فروشگاه کوهستان می‌تواند بهترین قطعات یدکی و مصرفی تراکتور را در اختیار شما بگذارد. شما می‌توانید انواع قطعات یدکی تراکتور خود را از سایت کوهستان با قیمتی مناسب خریداری کنید.

تماس با ما