موتور تیلر کشاورزی
تعداد بازدید: 1200تعداد نظرات: 0
1397/05/10 - 10:10

موتور تیلر کشاورزی

چگونگی عملکرد موتورهای چهار زمانه چهار سیلندری وهمچنین ترتیب احتراق در سیلندرها در این مقاله توضیح داده می شود. این نوع از موتورها برای تولید توان در تیلر نیز مورد استفاده قرار می گیرد و در آخر تیلر کوهستان که یکی از برترین مارک های تیلر را شامل می شود را به شما عزیزان معرفی می نماییم.

در این مقاله قصد داریم در مورد سیلندرهای موجود در موتور تیلر کشاورزی توضیحات کامل و تخصصی به خوانندگان محترم سایت کوهستان تقدیم نماییم.

موتورهای چند سیلندر در تیلر

اصول کار موتورهای تک سیلندر همانند موتورهای چند سیلندر می باشد. یک موتور چهار سیلندر شامل چهار موتور تک سیلندر می شود که درون یک واحد قرار دارد و یک موتور دو سیلندر شامل دو موتورتک سیلندر می شود که درون یک واحد قرار می گیرد. برای نشان دادن و درک بهتر طرز کار موتورهای چهار زمانه چند سیلندر یا موتورهای دو زمانه چند سیلندر در تیلر و تراکتور به شکل زیر رجوع نمایید.  

در شکل بالا یک موتور دو زمانه دو سیلندر نشان داده شده است و میل لنگ در دو جهت مخالف یکدیگر حرکت می کنند این بدین معنی می باشد که پیستون ها در جهت مخالف یکدیگر حرکت می کنند. برای هر گردش میل لنگ دو انفجار لازم می باشد.

ترتیب احتراق در موتور تیلر

در شکل 6-14 ساختمان یک موتوری که دارای چهار سیلندر و چهار زمانه نشان داده شده است. میل لنگ های موتور چهار زمانه ی چهار سیلندر همیشه به این گونه می باشد که میل لنگ های 1 و 4 با یکدیگر هم جهت می باشد و در واقع با میل لنگ های شماره 2 و 3 مخالف الجهت می باشند. اگر بخواهیم عملکرد موتور چهار زمانه چهار سیلندر در تیلر را تشریح کنیم باید بگوییم زمانی که پیستون شماره یک توان را ایجاد می نماید از آن طرف پیستون شماره 4 در زمان و مرحله ی تنفس می باشد. از آن طرف اگر پیستون شماره دو در مرحله ی تراکم قرار داشته باشد پیستون شماره ی 3 می بایست در مرحله ی تخلیه قرار بگیرد. بنابراین در موتورهای چند سیلندر ترتیب خاصی در احتراق وجود دارد که به آن ترتیب احتراق گفته می شود. ترتیب احتراق در سیلندرها می تواند به این گونه باشد :

 3 – 4 – 2- 1 دومین ترتیب احتراق که امکان پذیر می باشد به این گونه می باشد که اگر پیستون شماره یک در مرحله توان می باشد پیستون شماره ی 4 در مرحله ی تنفس و همچنین پیستون شماره ی 2 می تواند در زمان تخلیه و از آن طرف پیستون شماره ی 3 در زمان تراکم می باشد. بنابراین ترتیب احتراق به صورت 2-4-3-1 می باشد. هر دو ترتیب احتراق در موتورهای چهار سیلندر تیلر و سایر خودروها مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ کدام نسبت به دیگری برتری ندارد و بازدهی در هر دو یکسان می باشد.

در موتورهای چهار سیلندر چهار زمانه این که از کدام ترتیب احتراقی استفاده شود بستگی به ترتیب قرار گرفتن بادامک بر روی میل بادامک دارد که چگونه سوپاپ ها را تنظیم می نماید. در شکل زیر میل بادمک و بادامک ها نشان داده شده است 

در موتورهای شش سیلندر و یا هشت سیلندر و یا بیشتر و کمتر، ترتیب احتراق به وسیله طرز قرار لنگ ها و همچنین طرز کار سوپاپ ها ایجاد می شود.

تیلر کوهستان

تیلر های کوهستان که یکی از بی نظیر ترین محصولات پارس آری کوهستان می باشد از کارآمد ترین ماشین آلات در زراعت می باشد. این مجموعه به منظور ارتقا سطح کیفی محصولات کشاورزی تلاش نموده است با عرضه ماشین آلات کشاورزی مرغوب و با کیفیت که با مناطق قابل کشت ایران بومی سازی و اختصاصی سازی شده است گام در جهت پیشبرد صنعت کشاورزی بردارد. امروزه توجه ویژه ای به کیفیت محصولات کشاورزی می شود بنابراین استفاده و کاربرد از ماشین آلات کشاورزی به روز و مدرن که با امکانات ویژه تجهیز شده است از ملزومات با اهمیت و مورد نیاز این صنعت می باشد. آسایش و رفاه حال کشاورزان عزیزمان در حین فعالیت های کشاورزی نیز از مهمترین عوامل تاثیر گذار در کیفیت محصولات و نحوه ی عملکرد ماشین آلات خواهد داشت که امروزه توجه خاصی به آن می شود.