وسایل شخم زدن در کشاورزی | پیشرفته‌ترین وسایل شخم زدن در مراحل مختلف خاک‌ورزی
تعداد بازدید: 850تعداد نظرات: 0
1401/02/18 - 10:30

وسایل شخم زدن در کشاورزی | پیشرفته‌ترین وسایل شخم زدن در مراحل مختلف خاک‌ورزی

اگر شخم زدن با تجهیزات مناسبی صورت بگیرد، کیفیت خاک بهبود پیدا می‌کند. با پیشرفته‌ترین وسایل شخم زدن در کشاورزی آشنا می‌شویم.

وسایل شخم زدن در کشاورزی | پیشرفته‌ترین وسایل شخم زدن در مراحل مختلف خاک‌ورزی

بهبود کیفیت خاک زمین کشاورزی با استفاده از وسایل شخم زدن

شخم زدن یکی از مراحل مهم  کشاورزی است که انجام آن نیاز به استفاده از انواع تجهیزات و ماشین‌آلات‌ ‌مدرن دارد. شخم‌زنی اگر با تجهیزات مناسبی صورت بگیرد، کیفیت خاک بهبود پیدا خواهد کرد و محصولات کشاورزی را آفت نمی‌زند. همچنین هراندازه در شخم‌زنی نکات فنی مربوطه رعایت شود، علف‌های ‌هرز نیز امکان رشد پیدا نخواهند کرد و همچنین این موضوع باعث صرفه‌جویی در منابع آب و انرژی می‌‌‌شود. در این مطلب مهم‌ترین وسایل شخم زدن در کشاورزی را با هم بررسی می‌‌‌کنیم.

کشاورزی

پیشرفته‌ترین وسایل شخم زدن در کشاورزی

 شخم یا خاک‌ورزی باعث ایجاد تغییرات در ساختار فیزیکی خاک می‌‌‌شود؛ طوری که شرایط آن برای رشد و پرورش گیاهان آماده شود. این عملیات با استفاده از انواع تجهیزات و ماشین‌آلات و به روش‌های ‌مختلفی مانند بریدن، پخش کردن و برگرداندن انجام می‌‌‌گیرد. در ادامه با مهم‌ترین وسایل شخم زدن در کشاورزی آشنا می‌‌‌شویم.

گاوآهن بشقابی (Disk plow)

گاو آهن‌های ‌بشقابی یکی از جدیدترین انواع گاوآهن است که استفاده از آن مزایای بسیاری دارد. این گاوآهن‌ها دارای حداقل سه بشقاب یا دیسک هستند که در موقعیت‌های ‌خاصی به یک قاب گاوآهن متصل می‌‌‌شوند. یک تراکتور، دیسک‌ها را در زمینی که پوشیده از علف هرز، درختچه یا سنگ است می‌‌‌کشد و در آن فرو می‌‌‌کند. کشاورزان از گاو آهن‌های ‌قالبی برای آماده‌سازی بستر زمین استفاده می‌‌‌کنند. اکثر کشاورزان از گاوآهن دیسکی، چه از نوع دایره‌ای ساده و چه شیاردار، زمانی استفاده می‌‌‌کنند که انواع دیگر گاوآهن غیرقابل‌استفاده باشند. کشاورزان دیسک‌هایی با اندازه مناسب را باتوجه‌به محتویات خاک و شیوه آماده‌سازی انجام‌شده برای محصول، انتخاب می‌‌‌کنند. برای مثال متوسط اندازه دیسک‌های ‌بزرگ معمولاً بین 50 تا 96 سانتی‌متر است. اگرچه شرکت‌های ‌تولیدکننده تجهیزات کشاورزی معمولاً دیسک‌های به‌اندازه 35 سانتی‌متر تولید می‌‌‌کنند.

گاوآهن قلمی (Chisel plow)

گاوآهن قلمی (Chisel plow)

گاوآهن قلمی نیز به‌عنوان یکی دیگر از وسایل شخم زدن در کشاورزی، خاک را برگردان نمی‌کند. این گاوآهن پس از نفوذ در خاک، آن را خرد می‌‌‌کند. به همین دلیل استفاده از آن باعث می‌‌‌شود رطوبت خاک حفظ شود و برای مناطقی که کشت آن‌ها به‌صورت دیم است، مناسب می‌باشد.

گاو آهن‌های ‌قلمی از تعداد زیادی میله یا دندانه فلزی که روی یک قاب گاوآهن قرار گرفته‌اند، تشکیل شده‌اند. اندازه قاب گاوآهن و تعداد دندان‌های ‌متصل به قاب، به عواملی از جمله اندازه تراکتور مورداستفاده برای کشیدن گاوآهن و سطح زیر کشت بستگی دارد. طول و عرض هر اسکنه یا دندانه به عمق موردنیاز برای کاشت بستگی دارد.

گاوآهن برگردان دار (Moldboard plow)

یکی دیگر از وسایل شخم زدن در کشاورزی، گاوآهن برگردان دار است. گاو آهن‌های ‌برگردان دار از یک تیغه منحنی ساده استفاده می‌‌‌کنند که خاک را بلند کرده و برش می‌‌‌دهد و محتویات خارج شده از خاک را برمی‌گرداند. کشاورزان از تعدادی تیغه فلزی روی قاب‌های ‌این نوع گاوآهن در آماده‌سازی مزارع استفاده می‌‌‌کنند. برخی کشاورزان به دلیل اینکه استفاده از این گاوآهن باعث ایجاد تشتک شخم در خاک می‌‌‌شود، از استفاده مکرر از آن اجتناب می‌‌‌کنند. تشتک شخم در واقع خاک فشرده‌ای است که اجازه نمی‌دهد اکسیژن لازم برای رشد، به گیاهان برسد.   

تیلر دوار (Rotatory tiller)

تیلر دوار یکی از ماشین‌آلات کشاورزی است که در آماده‌کردن بستر بذر و خاک‌ورزی اولیه و ثانویه به طور هم‌زمان استفاده می‌‌‌شود. در زمینی که با تیلر دوار شیار زده می‌‌‌شود، دیگر نیازی نیست از دیگر ادوات خاک‌ورزی ثانویه استفاده کنید. از جمله کاربردهای تیلر دوار می‌‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وجین و سله‌شکنی
  • مخلوط کردن کود، مواد شیمیایی و بقایای گیاهی یا خاک
  • خراب کردن لانه موش‌های ‌صحرایی

هرس بشقابی (Disk harrow)

هرس بشقابی یکی از وسایل شخم زدن در کشاورزی است که در مرحله خاک‌ورزی ثانویه جهت آماده‌کردن مزارع استفاده می‌‌‌شود. از جمله کاربردهای این وسیله کشاورزی می‌‌‌توان به مسطح کردن زمین شخم زده شده، مخلوط کردن کود با خاک، زیر خاک کردن بذر و خردکردن محصولات باقی‌مانده اشاره کرد.

هرس دندانه میخی (Spike-tooth harrow)

یکی دیگر از وسایل مورداستفاده در خاک‌ورزی ثانویه در کشاورزی هرس دندانه میخی است که به‌عنوان ماشینی ساده در صنعت کشاورزی به شمار می‌‌‌آید. از مهم‌ترین کاربردهای این وسیله می‌‌‌توان به ازبین‌بردن علف‌های ‌هرز قبل از کاشت و خردکردن کلوخه‌ها اشاره کرد.

هرس دندانه فنری (Spring-tooth harrow)

هرس دندانه فنری همان کاربرد هرس دندانه میخی را دارد. تنها تفاوت این دو وسیله شخم‌زنی، در این است که دندانه‌های ‌هرس اگر فنری باشند، خاک بهتر خرد می‌‌‌شود. از لحاظ ظاهری این وسیله بسیار به گاوآهن قلمی شباهت دارد، ولی عرض کاری آن بیشتر و عمق آن کمتر است.

کولتیواتور (Cultivator)

از نظر ظاهری، کولتیواتور به گاوآهن قلمی و زیرشکن شباهت دارد، ولی تفاوت آن‌ها در اندازه این وسایل شخم زدن برای کشاورزی است. کولتیواتور در مقایسه با دو وسیله دیگر، وزن کمتری داشته و ابعاد آن کوچک‌تر است. از جمله کاربردهای کولتیواتور عبارت‌اند از:

  • آماده‌کردن بستر بذر
  • سله شکنی و نرم کردن لایه‌های ‌سخت خاک که به دلیل بارندگی به این حالت درآمده‌اند
  • ازبین‌بردن علف‌های ‌هرز
  • زیر خاک کردن بذر و مخلوط کردن کود با خاک
  • وجین، کودپاشی و خاک‌ریزی

غلتک (Roller harrow)

بهتر است کشاورزان عملیات شخم‌زنی را در پاییز انجام دهند. در این فصل، به دلیل نفوذ برف و بارات، تخم و لارو حشرات از بین می‌‌‌روند. البته گاها به دلیل یخ‌زدگی خاک باد می‌‌‌کند. برای اینکه این مشکل مرتفع شود، در مرحله خاک‌ورزی ثانویه، از غلتک استفاده می‌‌‌شود. البته کاربرد دیگر این وسیله شخم زدن در کشاورزی، ایجاد تماس بذرهای ریز با خاک برای جذب بهتر مواد غذایی و رطوبت خاک است. 

به‌کارگیری وسایل شخم زدن در کشاورزی؛ یک تکنیک مدرن مزرعه‌داری

کشاورزان از ماشین‌آلات کشاورزی برای اهداف مختلفی استفاده می‌‌‌کنند. کشاورزان مزارع را با گاوآهن آماده می‌‌‌کنند تا فرایند کاشت را در آن آغاز کنند. در بسیاری از تکنیک‌های ‌مدرن مزرعه‌داری، مقدار شخم محدود می‌‌‌شود. نوع و میزان خاک‌ورزی انجام‌شده توسط کشاورزان، تعیین‌کننده نوع وسایل شخم زدن در کشاورزی هستند. پس اگر به دنبال خرید انواع تجهیزات و ماشین‌آلات کشاورزی با قیمتی مناسب هستید، سری به وب‌سایت پارس آرای کوهستان بزنید و اطلاعات کاملی را در این مورد کسب کنید.