چقدر از کابرد های یک تراکتور می دانید؟
تعداد بازدید: 1220تعداد نظرات: 0
1398/10/29 - 16:00

چقدر از کابرد های یک تراکتور می دانید؟

تراکتور که یکی از قدیمی ترین ماشین های مولد نیرو می باشد، در کشاورزی بسیار کاربرد داشته، به گونه‌ای که می توان گفت بسیاری هنوز از برخی کاربرد‌های آن اطلاع ندارند، که در این مقاله به چند مورد از آن اشاره خواهیم کرد.

 

 

1. کشیدن:  از مالبند تراکتور برای کشیدن ادوات کشیدنی نظیر بسته بندها ، چاپرها و کارنده ها استفاده می شود . برای ادوات کشیدنی سنگین‌تر، یک مالبند لق با قابلیت تنظیم ارتفاع مورد نیاز می باشد . بعضی تراکتورها دارای مالبندی هستند که می توان آن را به اتصالات هیدرولیکی متصل نمود تا فقط برای ادوات کشیدنی سبک مورد استفاده قرار گیرد .

شرکت کوهستان|خرید و فروش ماشین آلات و ادوات کشاورزی| تراکتور و تیلر

 از سوی دیگر قلاب بردارنده‌ی اتوماتیک تراکتور که به وسیله سیستم هیدرولیک عمل می کند، راننده تراکتور را قادر می سازد تا اتصال به تریلی را بدون ترک صندلی خود انجام دهد . از مزیت دیگر قلاب بردارنده این است که بیشترین وزن تریلی را به تراکتور منتقل می‌کند و این کار باعث درگیری بهتر چرخ و بهبود عملکرد تراکتور می گردد، چرا که طراحان تراکتور به این نتیجه رسیده اند که با سوار کردن وسیله روی سیستم بالابر هیدرولیک می توان از وزن وسیله برای افزایش قدرت کشش تراکتور استفاده نمود .

شرکت کوهستان| خرید و فروش ماشین آلات و ادوات کشاورزی|تیلر و تراکتور

2. بالا بردن : بالا بردن و پایین آوردن ادوات سوار، تنها یکی از کارهایی است که به وسیله سیستم هیدرولیک انجام می شود . این سیستم می تواند ابزار بارگیری کود حیوانی ، بالا بردن کیسه ها و بسته های علوفه و خروجی یدکی هیدرولیک را به کار بیندازد . همان‎طور که می‌دانید مزیت بالا برنده بودن تراکتور  بسیار کاربردی است و از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به : بالا بردن پیش برهای کارنده در حین کار ، تنظیم ارتفاع برش چاپر و یا تخلیه تریلی اشاره کرد .

شرکت کوهستان| خرید و فروش ماشین آلات و ادوات کشاورزی| تیلر و تراکتور

3. راندن : همان‌طور که می‌دانید سیستم هیدرولیک،  نیروی لازم برای موتورهای هیدرولیکی را فراهم می‌سازد که برای راندن کود‌پخش‌کن‌های شیمیایی، آرایشگرهای پرچین و مخازن کود مایع دامی استفاده می شوند . روغن از تراکتور به موتور پمپ می شود و سپس از طریق لوله های قابل انعطاف و محکم به تراکتورباز می گردد . پی تی او ( محور توان دهی ) برای محدوده‌ی وسیعی از ادوات سوار و کشیدنی، نیرو فراهم می کند .

 

کدام فیلتر را برای تراکتور خود انتخاب کنم؟

فیلترهای هوا در ماشین آلات دو نوع هستند: فیلتر روغنی و فیلتر خشک

در فیلترهای روغنی ، هوا از لوله مرکزی فیلتر وارد پیاله روغن، که در ته فیلتر قرار دارد، می‌شود. ذرات درشت تر جذب روغن می شوند، سپس هوا همراه با مقداری روغن از طریق یک توری سیمی به طرف بالای فیلتر بر می گردد و روغن روی توری سیمی می نشیند. ذرات ریز گرد و غبار موجود در هوا به روی تور سیمی آغشته به روغن می چسبند و هوای تمیز به قسمت بالای فیلتر رفته و وارد مانیفولد ورودی موتور می‌شود. در این فیلترها فقط کافی است که بصورت دوره‌ای روغن را تعویض و توری سیمی را شست .

شرکت کوهستان|| خرید و فروش ماشین آلات وادوات کشاورزی|تیلر و تراکتور

قسمت تمیز کننده‌ی هوا در فیلترهای نوع خشک،  از جنس ماده کاغذی واکس‌دار می‌باشد. هوا از طریق لوله‌ی ورودی وارد فیلتر می‌شود. هوا در هنگام ورود،  وادار به حرکت دورانی و گریز از مرکز می‌شود. با چرخش هوا به دور قسمت تمیز کننده، مقداری از گرد و غبار از هوا جدا شده و وارد کاسه گردگیر می شود و در آن‌جا جمع می‌گردد. سپس هوا از قسمت تمیز کننده عبور کرده و باقی گرد و غبار ضمن عبور هوا از فیلتر کاغذی روی آن جذب می‌شوند  و هوای تمیز از طریق لوله مرکزی فیلتر وارد مانیفولد ورودی موتور می‌شود.

شرکت کوهستان| خرید و فروش ماشین آلات کشاورزی| تیلر و تراکتور

 برای روشن شدن سریع‌تر و راحت تر موتورهای دیزلی در هوای سرد ، در مسیر جریان هوای ورودی در داخل مانیفولد ورودی یک شمع گرم کن نصب شده است . شمع گرم کن یک المنت الکتریکی است که به مدت چند ثانیه قبل از استارت موتور، هوای داخل مانیفولد را گرم می کند .

 

توانی که موتور تولید می‌کند ، در درجه اول بستگی به مقدار مخلوط سوخت و هوا یا هوای خالصی دارد که وارد سیلندر می شود . در حالتی که این مخلوط بصورت مکش طبیعی خود موتور، وارد آن شود، ممکن است سیلندر موتور مخصوصا در سرعت‌های بالا، صد در صد پر نشود در نتیجه نمی توان از اینگونه موتورها انتظار توان زیادی داشت. در موتور اتومبیل های مسابقه و همچنین موتورهای دیزلی سنگین کار از دمنده‌ای برای بیش‌تر پر کردن سیلندرهای  موتور در کورس تنفس استفاده می‌شود .

شرکت کوهستان| خرید و فروش ماشین آلات و ادوات کشاورزی| تیلر و تراکتور

پره‌های این دمنده در داخل مانیفولد ورودی موتور در مسیر جریان هوا قرار گرفته است . اگر پره‌های این دمنده، حرکت خود را از طریق یک محور اضافی و بصورت مکانیکی از موتور دریافت نماید ، به آن سوپر شارژر و در صورتیکه دستگاه دمنده حرکت خود را توسط دود خروجی از موتور بگیرد ، به آن توربو شارژر گویند. 

 پارس آرای کوهستان  با چندین سال سابقه درخشان در زمینه تهیه و عرضه ماشین آلات و ادوات کشاورزی با برند کوهستان و با تکیه بر دانش نوین و مهارت تیم مهندسی، افتخار خدمت گزاری در صنعت کشاورزی کشور را دارد. کوهستان با عرضه ماشین آلات کشاورزی با مشخصات و کیفیت مورد پسند کشاورزان، در  سال‌های گذشته در زمینه ماشین آلات و ادوات کشاورزی به جایگاه بسیار مهمی در بین سایر شرکت ها  دست یافته است. کارشناسان فروش ما با شماره 71163 – 021 آماده پاسخ‌گویی جهت اطلاعات تکمیلی به شما کشاورزان محترم می‌باشند .

شرکت کوهستان| خرید و فروش ماشین آلات و ادوات کشاورزی| تیلر و تراکتور