چگونه بهترین تراکتور را برای کشاورزی انتخاب کنیم؟
تعداد بازدید: 3114تعداد نظرات: 0
1398/07/10 - 09:49

چگونه بهترین تراکتور را برای کشاورزی انتخاب کنیم؟

برای انتخاب ماشین آلات مناسب جهت انجام کارهای کشاورزی باید اطلاعات کاملی درباره ادوات و ماشین آلات کشاورزی داشته باشید تا بتوانید انتخابی مناسب داشته باشید بنابراین شرکت کوهستان با گردآوری و تولید مطالب آموزشی و تخصصی درباره تراکتور و تیلر سعی دارد شما را در این مسیر یاری نماید.

.به معنای کشش است Tratiox واژه تراکتورکلمه انگلیسی به معنای کشنده است که ریشه آن

از ابتدای قرن بیستم تراکتورهای دارای موتور احتراق داخلی تاثیر فزاینده ای بر کشاورزی انگلستان داشته اند. از ۱۹۲۰ تراکتورها به جای اسب به کار گرفته شد. اما تراکتورها در آن روزها فقط برای کشیدن ادوات کشیدنی و راه اندازی ادوات ثابت با چرخ تسمه استفاده می شد. در طی سالهای ۱۹٣۰ طراحی تراکتور به نقطه ای رسید که سیستم بالابر هیدرولیکی برای ادوات سوار مورد استفاده قرار گرفت. بلافاصله در سالهای بعد از جنگ، تعداد تراکتورهایی که در مزارع انگلستان کار می کردند افزایش چشمگیری پیدا کردند تا جایی که امروز پیشرفت با تراکتورهای بزرگ چهار چرخ با موتورهای دارای قدرت بیش از ۲٠٠ قوه اسب ادامه پیدا کرده است و تراکتورها دیگر به منزله چیز غیر معمول در نواحی قابل کشت به شمار نمی آید.

تراکتور چه کاری می تواند انجام دهد؟

کشیدن: ازمالبند تراکتور برای کشیدن ادوات کشیدنی نظیر بسته بندها، چاپرها و کارنده ها استفاده می شود.

بالابردن: بالابردن و پایین آوردن ادوات سوار تنها یکی از کارهایی است که به وسیله سیستم هیدرولیک انجام می شود. این سیستم می تواند ابزار بارگیری کود حیوانی، بالابردن کیسه ها و بسته های علوفه و خروجی یدکی هیدرولیک را به کار بیندازد.

راندن: سیستم هیدرولیک نیروی لازم برای موتورهای هیدرولیکی را فراهم می سازد که برای راندن کود پخش کن های شیمیایی، آرایشگرهای پرچین و مخازن کود مایع دامی استفاده می شوند.

سیستم فرمان تراکتور

فرمان وسیله ای است برای هدایت  تراکتور در خط مستقیم و یا برای گردش به راست و چپ آن در مواقع لزوم بکار می رود.

سه نوع سیستم فرمان وجود دارد: فرمان مکانیکی، فرمان نیمه هیدرولیک، فرمان تمام هیدرولیک فرمان در تراکتورهای سبک معمولا از نوع مکانیکی، درتراکتورهای متوسط، نیمه هیدرولیک و در تراکتورهای بزرگ و سنگین تمام هیدرولیکی است که تفاوت چندانی با فرمان اتومبیل شما ندارند. هر سه نوع فرمان دارای گردونه ای هستند که غربالک فرمان نامیده می شود.محور فرمان با چرخش غربالک می گردد و بسته به نوع فرمان، اعمال مختلفی را انجام می دهد.                     

برای گردش وسیله به چپ و راست در تراکتورهای چهار چرخ باید یا دوچرخ جلو و یا دوچرخ عقب گردانده شوند. این عمل را هدایت تراکتور می نامند. هدایت به وسیله چرخهای عقب باعث عدم تعادل کافی می گردد به همین علت چرخهای جلو چرخ های هادی هستند یعنی اینکه فرمان با آنها در ارتباط داشته و فرمان می دهد، چرخ هایی که توان قدرت موتور به آنها انتقال داده می شود را چرخهای محرک گویند.

دروگر سیب زمینی

سیب زمینی ها را می توان به وسیله یک سیب زمینی کن دوار یا سیب زمینی کن نقاله ای که می توان آن را به یک وسیله کشنده مانند تراکتورارتباط داد، از داخل خاک خارج کرد و به صورت ردیف هایی برای جمع آوری با دست در روی زمین رها ساخت. این ماشین ها نسبتا ارزانند و بیشتر توسط کشاورزانی که سطح کاشت سیب زمینی آنها وسیع نباشد مورد استفاده قرارمی گیرند. در سطوح زیر کشت وسیع سیب زمینی استفاده از ماشین های برداشت کامل سیب زمینی معمول می باشد.

طرز کار سیب زمینی کن ها : معمولا قبل ازاینکه بیرون آوردن گیاه اصلی سیب زمینی انجام گیرد شاخ و برگهایشان زده می شود. این کار ممکن است با پاشیدن مواد شیمیایی که پوشش گیاهی را از بین می برد یا شاخ و برگ خرد کن انجام گیرد. سیب زمینی های زودرس معمولا با شاخ و برگهای دست نخورده بیرون آورده می شود.

طرز کار دروگرهای برداشت کامل سیب زمینی : یک ماشین برداشت کامل سیب زمینی در ساده ترین شکل خود یک سیب زمینی کن نقاله ای است که محصول را به یک سکوی جداکننده بالا می برد. در اینجا چهار یا شش جمع کننده سیب زمینی ها را از سنگها ، خاک و سایر خاشاک جدا می سازد و سیب زمینی ها به داخل تریلی و یا کیسه ها منتقل داده می شوند.

 سرویس و نگهداری سیب زمینی کن ها : روغن کاری مکرر لازم است. روغن یا گریس مناسبی به قسمتهایی که در خاک یا نزدیک به آن کار می کنند به کار گرفته شود. سطح روغن جعبه دنده، فشارلاستیک و کشش های زنجیر یا تسمه باید در فواصل زمانی چک و بررسی گردد.

شرکت کوهستان با دارا بودن نمایندگی های فعال در سرتاسر کشور عزیزمان ایران و همچنین دارا بودن کارشناسان و مهندسین مجرب و فعال در زمینه کشاورزی می تواند به شما کشاورزان کوشا که در زمینه فراهم سازی محصولات کشاورزی در حال فعالیت هستید کمک شایانی نماید. همچنین شما کشاورز عزیز می توانید با خرید ادوات کشاورزی سبک کار خود را مدرن تر و از لحاظ زمانی سریع تر از قبل پیش ببرید.