چگونه بهترین دستگاه را  برای هرس کردن انتخاب نماییم؟
تعداد بازدید: 1709تعداد نظرات: 0
1398/08/20 - 13:19

چگونه بهترین دستگاه را برای هرس کردن انتخاب نماییم؟

برای تولید محصول خوب، حرکت آزاد هوا در خاک و زهکشی خوب ضروری است. ماشین آلات کشاورزی از قبیل تراکتورها و تیلرها تا حدی مسئول فشردگی خاک و کفه های آن می باشند.

هرسهای بشقابی خاک را بریده و یکپارچه می سازد. دو یا چند گروه از بشقابهای نعلبکی شکل به یک قاب که ممکن است سوار یا نیمه سوار باشد متصل می باشند، بعضی از بشقابهای سنگین کار، کشیدنی اند و چرخهای حامل دارند که به طور طبیعی که به طور هیدرولیکی عمل می کنند، قطر بشقاب از ۳۰ تا ۷۵ سانتی متر متغیر می باشد. هر گروه از بشقابها به وسیله یک جفت از یاتاقان ساچمه ای یا فولادی صاف حمایت می شوند. عرض کار هرس بشقابی از ۱.۵ تا ۶ متر متغیر می باشد.

دروگر

تنظیمات زاویه بشقاب ها

برای تغییر زاویه برش بشقابها از یک اهرم دستی با پیستون هیدرولیکی روی هرس استفاده می شود. زمانی که در عریض ترین زاویه نسبت به مسیر حرکت قرار داده شود، جابجایی خاک بیشتر خواهد بود. وقتی که مستقیم قرار داده شوند، بشقابها خاک را خیلی جابجا نمی کنند و فقط عمل فشرده کردن خاک را انجام می دهند.

عمق کار به وسیله چرخهای عمق که به وسیله هیدرولیک ها یا پیستونهای تراکتور عمل می کنند کنترل می شوند. اغلب برای دستیابی به عمق کار مورد نیاز لازم است که وزن اضافی افزوده شود. بعضی از هرسهای بشقابی برای این منظور دارای سینی های وزنه بر روی قاب می باشند.

گل پاک کن ها باید برای تمیز نگهداشتن بشقابها تنظیم شوند.

نمونه ۲.۵ متری نیاز به یک تراکتور ۷۵ کیلو وات (۱۰۰ قوه اسب) و ماشین ۴ متری نیاز به ۱۳۵ کیلو وات (۱۸۰ قوه اسب) دارد .

موارد استفاده

۱- آماده سازی بستر بذر، خصوصاً پس از شخم زدن در علفزار جایی که ادوات تیغه دار خاکهای ریشه دار را به سطح می کشند.

۲- بریدن بقایای گیاهی نظیر ساقه های کلم پیچ

۳- گاهی وقتها برخی از کشاورزان از هرسهای بشقابی سنگین کار با بشقابهای کنگره ای برای بریدن بقایا یا حتی برای شخم زدن استفاده می کنند.

ماشین آلات کشاورزی کوهستان

سرویس و نگهداری کارکرد با تراکتور

نیازهای اصلی هرسهای بشقابی ، گریسکاری منظم ، وارسی سفتی پیچها و مهرها می باشند . بشقابها نباید روی محور خودشان شل کار کنند.

سرویس ماهانه یا پس از ۲۵۰ ساعت کارکرد با تراکتور 

تمیز کردن باطری : با استفاده از تراکتور، گردو خاک، رطوبت و اسید تدریجاً روی باطری را فرا می گیرد. اسید از خانه های باطری همراه با خروج گاز (در زمان شارژ باطری توسط مولد برق) به خارج ترشح می شود و اگرچه مقدار آن جزئی است ولی برای فراهم آوردن مسیری هادی برق برای تخلیه باطری کفایت می کند. اسیید همچنین سبب خوردگی قطب های باطری و سولفاته شدن آنها می شود. یک باطری کاملا پر حتی اگر مورد استفاده قرار نگیرد، تدریجاً خالی می شود. چنین باطری در ۲۰ درجه سانتیگراد ممکن است تا یک سال پر بماند ولی در ۵۰ درجه سانتیگراد شاید در یک ماه و اگر اسید روی باطری جمع شده باشد در کمتر از این مدت خالی می شود .

الف ) اتصالات باطری را با شل کردن مهره بست و در صورت نیاز به کمک یک پیچ گوشتی باز کنید. کابل را علامت گذاری نماید تا به هنگام اتصال دوباره، اشتباهی پیش نیاید.

ب ) بست ها و قطب ها را تمیز کنید. می توانید از برس سیمی یا کاغذ سمباده استفاده نمائید.

پ ) کثافات سر باطری را با برس زدوده و با محلول آب گرم و صابون یا جوش شیرین بشوئید. جوش شیرین به خاطر اسید زدا بودن بهتر است . مراقب باشید که محلول جوش شیرین از سوراخهای سرپیچ خانه ها وارد باطری نشود چون از چگالی آب اسید می کاهد.

ت ) بقایا را با آب تمیز شستشو دهید.

ث ) با پارچه تمیز خشک کنید.

ج ) ابتداء کابل مثبت باطری و سپس منفی آن را محکم نماید . از چکش کاری قطب باطری احتراز نمائید چون ممکن است اتصال آن در داخل باطری بشکند.

چ ) قطب ها را با لایه ای از گریس با وازلین بپوشانید تا از خوردگی آنها جلوگیری شود . مخلوطی از جوش شیرین و وازلین ، این عمل حفاظتی را بهتر انجام می دهد.

تراکتور کوهستان

شرکت کوهستان با برخورداری از سالها تجربه در تامین ماشین آلات و ادوات کشاورزی نظیر تراکتور و تیلر  دارای رزومه درخشانی در ایران می باشد. عرضه محصول با کیفیت در کنار خدمات پس از فروش از آیتم های کلیدی موفقیت این مجموعه در عرصه ماشین آلات و ادوات کشاورزی می باشد. برای کسب اطلاعات جامع و کامل تر می توانید از همایش ها، سمینارها، سمپوزیوم و نمایشگاه های برگزار شده توسط این شرکت بازدید به عمل آورید و یا با کارشناسان فروش (۷۱۱۶۳-۰۲۱) تماس حاصل نمایید همچنین با عضویت در صفحات اینستاگرام (https://www.instagram.com/koohestan.co/) و کانال تلگرام (https://t.me/koohestanagritech) این مجموعه می توانید با محصولات و عملکرد این شرکت آشنا شوید.

خرید تیلر و تراکتور