چگونه متوجه تنظیم اشتباه کمباین خود شوید؟
تعداد بازدید: 762تعداد نظرات: 0
1398/11/06 - 14:08

چگونه متوجه تنظیم اشتباه کمباین خود شوید؟

راننده باید بتواند تأثیرات طرز کار خوب کمباین و عمل ضعیف آن را تشخیص دهد

تنظیم کمباین مهم‌ترین عامل در برداشت بهینه‌ی محصول

برداشت محصول با کمباین تنها زمانی می تواند سودآور باشد که راننده به اندازه کافی از طرز تنظیم صحیح آن اطلاع داشته باشد و بتواند به طور مؤثر و با حداقل تلفات کار کند.

اهمیت تنظیم و طرز کار صحیح کمباین

راننده باید بتواند تأثیرات طرز کار خوب کمباین و عمل ضعیف آن را تشخیص دهد . بعضی از علائم برداشت ضعیف کمباین عبارتند از :

1. وجود دانه های تلف شده بر روی زمین

2. وجود دانه های کوبیده نشده در کاه ، چوب بلال یا غلاف

3. وجود کاه هایی که بیش از حد جویده شده اند

شرکت کوهستان | خرید و فروش ماشین آلات و ادوات کشاورزی | تیلر و تراکتور

4. از دست رفتن دانه از کاه برها یا الک ها

5. وجود پس مانده های بیش از حد ، در بالابر پس مانده ها

6. وجود دانه های ترک دار در مخزن دانه

7. وجود خرده کاه و بقایای گیاهی در مخزن دانه

شرکت کوهستان| خرید و فروش ماشین آلات و ادوات کشاورزی | تیلر و تراکتور

8. پایین بودن کیفیت محصول به دلیل شرایط محصول و یا صدمه دیدن دانه ها در موقع برداشت.

9. جریمه ای که برای دانه های با کیفیت پایین در موقع فروش در نظر گرفته می شود.

با رعایت همین 7 مورد کمباین شما همیشه نو می ماند.

1. تمیز کردن مداوم کمباین در فصل برداشت اهمیت دارد . در یک کمباین کثیف ، دانه ها از عقب کمباین از دست خواهند رفت . شبکه های ضد کوبنده ، کاه برها و الک ها باید عاری از خرده کاه و سایر مواد خارجی ریز باشند . برداشت محصول با کمباین در شرایط مرطوب ، غالباً باعث گیر کردن تسمه های کوبنده و مسدود شدن ضد کوبنده می شود .

شرکت کوهستان | خرید و فروش ماشین آلات و ادوات کشاورزی | تیلر و تراکتور

2. حفره سنگ گیر را باید روزانه تخلیه کرد .

3. کشش صحیح کلیه تسمه ها و زنجیرهای محرک باید تأمین شود.

4. نقاله تغذیه ، بالابر دانه های تمیز و بالابر پس مانده ها باید برای زنجیره های صدمه دیده و کشش صحیح زنجیرها به طور مرتب بررسی شوند .

شرکت کوهستان | خرید و فروش ماشین آلات و ادوات کشاورزی پ تیلر و تراکتور

 5. شانه برش باید برای تیغه های شکسته چاقو و انگشتی های صدمه دیده مورد بررسی قرار گیرد . فاصله بین  چاقو و انگشتی ها باید بسیار کم باشد و وقتی که از چاقو با تیغه های لبه صاف استفاده می شود ، تیغه ها باید تیز باشند .

6. روغنکاری قسمت های روغن خور و گریسکاری قسمت های گریس خور بسیار ضروری است . یاتاقان هایی که در کارخانه ، گریسکاری و مهر و موم شدهاند ، نیازی به گریسکاری ندارد .

7. چون موتور کمباین باید در شرایط پر گردد و خاک کار کند ، فیلتر هوا و سایر قسمت های توصیه شده باید روزانه تمیز و سرویس شوند . یک فیلتر هوای مسدود شده ، باعث کندی جریان هوا می شود و قدرت تولیدی را کاهش می دهد .

شرکت کوهستان | خرید و فروش ماشین آلات و ادوات کشاورزی | تیلر و تراکتور

آیا از عملکرد سیستم سوپاپ در موتور اطلاعی دارید؟

سوپاپ ها قطعاتی هستند که دریچه های ورود گاز و خروج دود را باز و بسته می کنند . برای هر سیلندر معمولا یک سوپاپ تنفس و یک سوپاپ تخلیه وجود دارد . البته در موتورهای پیشرفته امروزی برای افزایش بازده حجمی موتور و افزایش توان آن در هر سیلندر از چهار سوپاپ استفاده شده است ( دو سوپاپ تنفس و دو سوپاپ تخلیه ) . سوپاپ ها از سر سوپاپ و ساق سوپاپ تشکیل شده است. پیرامون سر سوپاپ با زاویه ای حدود 30 یا 45 درجه مخروطی شکل تراشیده شده است تا روی نشینمنگاه خود در سرسیلندر بنشیند .

شرکت کوهستان | خرید و فروش ماشین آلات و ادوات کشاورزی | تیلر و تراکتور

 نشینمنگاه ، بخشی از سرسیلندر بوده و دارای بوشی است که داخل آن پرس شده است . برای بسته نگه‌ داشتن سوپاپ ، فنری وجود دارد که سوپاپ را با فشار روی نشینمنگاه خود بسته نگاه می دارد . یک سر این فنر روی سرسیلندر و سر دیگر آن توسط یک پولک و یک خار نگهدارنده دو تکه ، روی انتهای ساق سوپاپ نگه داشته می شود . ساق سوپاپ در سرسیلندر ، از داخل یک لوله فولادی می گذرد که راهنمای سوپاپ نام دارد و باعث عمودی نگه داشته شدن سوپاپ و انتقال حرارت آن می گردد . حرارت سوپاپ از طریق نشیمنگاه سوپاپ و راهنمای سوپاپ به آب خنک کننده موتور منتقل می گردد .

شرکت کوهستان | خرید و فروش ماشین آلات و ادوات کشاورزی | تیلر و تراکتور

در برخی از موتورها نیز برای تمیز نگه داشتن نشیمنگاه سوپاپ از مکانیزم‌های چرخشی برای سوپاپ‌ها استفاده می گردد . در این حالت سوپاپ‌ها در هر بار باز شدن، قدری نیز حول محور مرکزی خود می چرخند . این چرخش باعث تمیز شدن محل تماس سر سوپاپ با نشیمنگاه سوپاپ و همچنین یکنواخت‌تر شدن حرارت از سر سوپاپ می‌گردد.

شرکت کوهستان | خرید و فروش ماشین آلات و ادوات کشاورزی | تیلر و تراکتور

شرکت پارس آرای کوهستان با هدف اجرای مکانیزه نمودن کشاورزی در کشور آغاز به فعـالیت نموده است . این شرکت در راستای مأموریت خود با بکارگیری دانش پیشرفته ، رعایت اخلاق حرفه ای و درک مسئولیت های اجتماعی ، برای تأمین هر چه بهتر خواسته های کشاورزان محترم و دستیابی به ماشین آلات پیشرفته کشاورزی فعالیت می کند .

شما کشاورزان نمونه و محترم می توانید جهت خرید و یا مشاوره در رابطه با انواع ماشین آلات و ادوات کشاورزی با کارشناسان فروش ما با شماره های 71163-021 و 09122705845 در ارتباط باشید .

شرکت کوهستان | خرید و فروش ماشین آلات و ادوات کشاورزی | تیلر و تراکتور