کشاورزی ارگانیک و باور های غلط در مورد آن
تعداد بازدید: 1577تعداد نظرات: 0
1399/03/31 - 15:12

کشاورزی ارگانیک و باور های غلط در مورد آن

با صنعتی شدن بیشتر کشور ها و افزایش روز افزون جمعیت، کشاورزی صنعتی به سمت غیر ارگانیک شدن میروند ولی دقیقا کشاورزی ارگانیک چیست؟

چندین سال میباشد که واژه کشاورزی ارگانیک میان ایرانی ها زیاد استفاده میشود. البته استفاده از این کلمه غیر منطقی هم نمی باشد و با خبر رسانی های اخیر در مورد نحوه آبیاری ، استفاده از سموم و کود های شیمیایی زیاد حق را باید به مردم داد.

به نظر شما کشاورزی ارگانیک به معنای حذف ماشین آلات کاشاورزی مانند تراکتور، تیلر و ... میباشد یا به معنای حذف کلی کود های شیمیایی یا آلی است؟

استفاده از این واژه باید با درک درست باشد و نباید ما را از یکسری از حقایق دور کند. حال با یکدیگر به بررسی این واژه و این نوع کشاورزی میپردازیم.

کشاورزی اورگانیک و واژه های مختلف آن

کشاورزی ارگانیک در سراسر دنیا استفاده میشود و چند سال است که این واژه در ایران هم مورد استفاده قرار میگیرد. این واژه در کشور های مختلف دارای نام های دیگری میباشد ولی از لحاظ معنا و مفهموی با یکدیگر فرقی ندارند.

کشاورزی زیستی

کشاورزی تجدید شونده

کشاورزی پایدار

این 3 واژه جزء معروف ترین واژگانی میباشد که در دنیا از آن ها برای معرفی کشاورزی ارگانیک استفاده میشود و به عنوان مثال در کشور آمریکا اصلاح کشاورزی ارگانیک بسیار پر کاربرد میباشد و در اروپا اصلاح کشاورزی بیولوژیک طرفدار های زیادی دارد.

ولی در این نوع کشاورزی 2 اشتباه رایج میان مردم وجود دارد.

1_ عدم استفاده کود های آلی و شیمیایی

2_ بازگشت به کشاورزی سنتی

کشاورزی ارگانیک بدون استفاده از کود های آلی و شیمیایی

در رابطه با کود های شیمیایی باید بیان کرد که در تمام بدن موجودات زنده و غیر زنده ترکیبات شیمیایی زیادی وجود دارد ولی این مواد شیمیایی دارای 2 نوع مفید و مضر هستند. استفاده از مواد شیمیایی قابل حل و غیر مضر را می توان توصیه کرد ولی سیستم کشاورزی ارگانیک به گونه ای میباشد که استفاده از این نوع کود هم در این روش از غیر قابل قبول میباشد.

باید به این نکته هم توجه شود که نباید کود های شیمیایی به کلی حذف شوند و جای آن ها را کود های آلی بگیرند زیرا با این کار ممکن است مشکلاتی مانند حساسیت، آلودگی محیط زیست و ... به وجود بیاید البته مواردی هم وجود دارد که استفاده از این کود ها الزامی میباشد و باید به گونه ای استفاده شود که به محیط زیست آسیب وارد نشود.

بازگشت به کشاورزی سنتی

چندین سال است که صنعت کشاورزی رو به پیشرفت میباشد و کشاورزان نمی توانند خود را از این پیشرفت ها بی نیاز بدانند. در این سال ها ماشین آلات کشاورزی زیادی نظیر تراکتور های پیشرفته، تیلر ها، دروکن ها و ... زیادی اختراع و پیشرفت های زیادی کرده اند.

در حقیقت کشاورزی مدرن از ماشین آلات کشاورزی کمک میگیرد و به وسیله تکنیک های پیشرفته از بکار بردن مواد شیمیایی مضر که بخش صنعتی بیشتر از آن ها استفاده میکندجلو گیری خواهد کرد.

استفاده از این ماشین آلات کمک به بهبود وضعیت زمین، کنترل علف های هرز، تناسب کشت و ... میکند و باعث بدست آمدن محصولی کاملا سالم میشود.

ماشین آلات کشاورزی پارس آرای

نتیجه: کشاورزی ارگانیک به معنای استفاده از هر نوع کود یا استفاده بیش از حد از کود های آلی نمیباشد و به این معناست که باید از ماشین آلات کشاورزی و فناوری های روز دنیا به همراه دانش زیستی برای پرورش بهترین و سالم ترین محصولات استفاده کرد.

شرکت کوهستان با بهره گیری از تجربه و پشتوانه، پس از تحقیقات گسترده و نیاز سنجی کشاورزان، هدف خود در ایران را که ارایه بهترین ماشین آلات و ادوات کشاورزی مناسب به شما کشاورزان زحمت کش می باشد. شما می توانید محصولات کوهستان را با بهره گیری از طراحی و استاندارهای جهانی با ظاهری زیبا، ساختاری مستحکم و قیمتی بسیار مناسب در مقایسه با دیگر رقبای ایرانی و خارجی خود، به راحتی از کلیه نمایندگی های ما در سراسر ایران خرید نمایید.

تماس با ما