گاو آهن بشقابی
تعداد بازدید: 815تعداد نظرات: 0
1398/02/08 - 15:27

گاو آهن بشقابی

گاو آهن بشقابی عمودی به نام های تیلر بشقابی، گاو آهن یک طرفه و گاو آهن بشقابی گندم زار نیز شناخته می شود. ادواتی از قبیل گاو آهن دارای نتایج بی نظیری در عملیات خاک ورزی

گاوآهن بشقابی عمودی یا تیلرهای بشقابی از حیث عملکرد و نوع کار مابین گاوآهن های بشقابی و هرس های بشقابی قرار دارد که در مناطق مختلف دارای نام های مختلف و متنوعی است که شامل تیلر بشقابی، گاو آهن یک طرفه، گاو آهن بشقابی گندم زار، تیلرهای بذرکار و دیسک یک طرفه می شود. این نوع گاوآهن بشقابی عمودی در سال 1927در منطقه گرینت پلینز در دشت های بزرگ ایالت متحده امریکا ارائه شد. از این گاو آهن ها نمی بایست به گونه ای استفاده گردد که سطح خاک لخت و صاف و در نهایت پودری گردد زیرا این گونه از خاک دچار فرسایش همچنین آبدودی سطح خاک می شود. سرعت تیلر با گاو آهن بشقابی نباید از 4 تا 6 کیلومتر تجاوز نماید.

اگر تیلر با سرعت بالایی حرکت کند باعث می شود گاوآهن سطح خاک را بیش از اندازه پودر نماید. اگر سطح خاک بیش از اندازه پودر شود منجر به فرسایش بادی خواهد شد. وضعیت چرخ، شاسی و همچنین وسایل تنظیم عمق گاو آهن بشقابی عمودی همانند گاو آهن های بشقابی معمولی است. تعداد بشقاب های گاوآهن بشقابی از 2 تا 35 بشقاب متغیر است. قطر بشقاب ها نیز معمولا از 46 تا 66 سانتی متر خواهد بود که با فاصله 17 تا 25 از یکدیگر بسته به نوع خاک و کار مورد نظر بر روی یک محور قرار می گیرند.

تیلر دوار

تیلرهای دوار که آنها گاو آهن دوار نیز گفته می شود می بایست به طور مجزا از گاوآهن های بشقابی و بر گردان دار مورد بررسی قرار گرفته شوند و این موضوع به این دلیل است که از لحاظ طرز کار و طراحی کاملا متفاوت هستند. این نوع از گاو آهن خاک را به هیچ عنوان گردان نمی کنند و تنها خاک را تا عمق مشخصی بریده و با یکدیگر مخلوط می نمایند. از اختراع این نوع ادوات حدود 100 سال می گذرد. از این گاوآهن های دوار که هم به تیلر و هم تراکتور متصل می شوند در کشورهای اروپایی به طور گسترده ای استفاده می شده است اما زمان بیشتری به طول انجامید تا به کشورهای امریکایی راه پیدا کند. از دلایل بسیار با اهمیتی که باعث شد این نوع از گاوآهن دیرتر به امریکا ورود پیدا نماید هزینه بسیار بالای آن و همچنین نیاز به توان بالا برای کار با آن بوده است اما امروزه استفاده از گاو آهن دوار به طور گسترده ای افزایش می یابد.  

انواع گاو آهن های دوار

  1. انواع دوار یا کششی که با محور توان دهی تراکتور کار می کند.
  2. گاو آهن های دوار سوار کششی با موتور کمکی. این نوع گاوآهن ها به وسیله ی تراکتورحمل یا کشیده می شوند.
  3. گاوآهن های دوار سوار یا کششی با موتور کمکی. این نوع گاو آهن ها به وسیله ی تراکتور حمل یا کشیده می شوند، اما محور عرضی گردنده حرکت خود را از یک موتور کمکی دریافت می کند.
  4. گاو آهن های دوار کوچک باغی.  

هلدینگ پارس آرای کوهستان با برند کوهستان تامین کننده و عرضه کننده ماشین آلات کشاورزی از تیلر تا ادوات کشاورزی است که بهترین و با کیفیت ترین ماشین های زراعی را برای تامین تقاضای کشاورزان ارائه می نماید. ماشین آلات کوهستان دارای یک سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش است. یکی از ویژگی های بسیار منحصر به فرد این برند ثبت در سامانه جهاد کشاورزی است که منجر به اخذ تسهیلات بانکی تا سقف 80 درصد ارزش دستگاه خواهد بود. تمامی دستگاه ها دارای سند مالکیت است. دفترچه راهنمای تیلر و تراکتور این برند کمک بسیار شایانی به کاربران خواهد نمود. تحویل فوری دستگاه ها نیز اعتبار مجموعه را نشان خواهد داد.