حوادثی که ممکن است در کار با تراکتور برای شما به وجود بیاید
تعداد بازدید: 3365تعداد نظرات: 0
1399/06/18 - 09:18

حوادثی که ممکن است در کار با تراکتور برای شما به وجود بیاید

کار کردن با هر یک از ماشین های کشاورزی ممکن است که خطراتی داشته باشد. با ما همراه باشید تا با این خطرات بیشتر آشنا شویم تا بتوانیم قبل از اتفاق افتادن از آن ها جلوگیری کنیم.

استفاده از ماشین های کشاورزی بسیار افزایش پیدا کرده به همین دلیل دو مورد در کاربرد چنین ماشین هایی اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است و باید به این دو نکته نسبت به گذشته توجه بیشتری گردد:

  1. افزایش سرعت کار ها، صرفه جویی در زمان و داشتن صرفه اقتصادی دلایل محکم استفاده از ماشین های کشاورزی می باشد.
  2. حوادث رانندگی در زمان کار با ماشین های کشاورزی که ممکن است بسیار فاجعه آمیز باشد.

به طور کلی کسانی که با ماشین های کشاورزی کار می کنند سرپرست خانواده خود هستند. آسیب دیدگی و یا مرگ آنها،علاوه بر مشکلات روحی شدیدی که برای اعضای خانواده ایجاد می کند، باعث می شود که بخش کشاورزی یکی از اعضای اصلی و حیاتی خود را از دست بدهد و خانواده آن کشاورز هم دچار مشکلات اقتصادی و روحی بسیار زیادی شود.

ماجرای یک داستان غم انگیز

چندین سال پیش در یکی از روستا های شاهرود تراکتوری با یک موتور سیکلت که 2 سرنشین هم داشت تصادف می کند که در این حادثه تلخ یکی از سرنشینان جان خود را از دست می دهد و دیگری به شدت مصدوم می شود. تراکتور فاقد بیمه بوده است و مشکلات زیادی برای هر سه خانواده  به وجود آورد.

طبق تحقیقات انجام شده توسط اداره ایمنی ملی آمریکاNational safety council  که بر حسب آمار مرگ و میر کارگران به دست آمده است کشاورزی یکی از خطرناک ترین مشاغل درایالات متحده شناخته شده است. کسانی که در مزارع کار می کنند مانند صاحبان مزارع ،اپراتور ها، خانواده های کارگران و کارگران حقوقی پنج برابر بیشتر ازسایر نیرو های کار حتی کارگران معدن دریافت می کنند. این در حالی است که 1200 حادثه شدید که در سال 1992 برای کارگران کشاورزی اتفاق افتاده است و در آمار نیز ثبت شده ولی تخمین زده میشود که تعداد واقعی این حوادث به بیش از 140000 حادثه بوده است که دارای اختلاف بسیار زیادی می باشد. در صورتی که شما عملیات زراعی را با دقت و به طور حرفه ای انجام دهید، می توانید براحتی از وقوع حادثه در زمین کشاورزی خود جلوگیری کنید. در مرحله اول، ممانعت از بروز تصادفاتی است که در تمام مزارع اتفاق می افتد. در بیشتر نقاط کارهای کشاورزی به صورتی است که محیط کار و زندگی کشاورز در مجاورت هم است و آگاهی از مسائل ایمنی هم برای کشاورزان و هم برای خانواده های آنها دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد.

در این مقاله تلاش می کنیم که نکاتی را بیان کنیم که شما را از خطرات آگاه کند و اساسی ترین راه های حذف و اجتناب از آنها را به شما معرفی می کنیم. البته ممکن است خطراتی در کار کشاورزی وجود داشته باشد که در اینجا ذکر نشود. ولی شما باید از اطلاعات بیشتری در مورد خطرات موجود در تمام مزارع و زمین کشاورزی خود آگاه باشید. این اطلاعات را می توانید از دفترچه راهنمای ماشین آلات مطالعه کنید.

 تراکتور های پارس آرای

چه خطری تراکتور برای انسان به وجود می آورد؟

تراکتور ها بیشترین طرفدار را در تمام مزارع دارند و بیشتر از هر چیز دیگری باعث صدمات کشنده در مزارع می شوند. گردش تراکتور و حرکت محور آن باعث بیشترین حوادث خطرناک در کشاورزی می شود. 

دلایل ایجاد چنین حوادثی عبارتند از:

مجراهای آب- سوراخ ها یا کنده های درخت -هدایت تراکتور در سطوح لغزنده- حمل بارهای سنگین-، دور زدن با سرعت بالا- تکان های نا مناسب از دست دادن کنترل در اثر کشیدن بار به دنبال تراکتور یا تصادفات در خیابان از جمله اتفاقاتی می باشد که ممکن است در صورت کار با تراکتور برای شما به وجود بیاید.

مهمترین راه برای پیشگیری از این صدمات ناشی از تصادف با تراکتور این است که هر تراکتور باید یک ساختار حفاظتی داشته باشد کهROPS, rollover protection structure  و کمربند ایمنی محفظه از مهم ترین آن ها هستند.

سقوط از روی تراکتور ها دومین دلیل و رایج ترین ایجاد صدمات برای کشاورزان است. بسیاری از مصدومین کودکان هستند و ناظرینی که دیدن آنها برای اپراتور مشکل است نیز در خطر می باشند. به همین دلیل نباید به هیچ شخصی جز اپراتور اجازه سوار شدن روی تراکتور را داد. آگاهی از موقعیت تمامی ناظرین و دور نگه داشتن کودکان از محل های کار نیز باید مورد توجه قرار گیرد. تراکتور ها و سایر ماشین آلات کاربردی در کشاورزی همیشه باید مجهز به چراغ های روشنایی مناسب باشند.

چه کسی باید از تراکتور استفاده کند؟

یک اپراتور ماهر که از خطرات آگاه است باید از تراکتور استفاده کند. او ،به کار گیری اقدامات ایمنی را به عنوان یک کار عادی انجام می دهد و از حوادثی که رخ می دهد آگاه است. و رعایت این نکات سبب می شود ماشین کشاورزی شما سالم نگهداشته شود.

اکثر حادثه هایی که ممکن است در حین کار با تراکتور اتفاق بیافتد:

1- واژگون شدن تراکتور

2- سقوط از بالای تراکتور

3- له شدن زیر تراکتور

4 - زیر گرفتن با افراد دیگر

5- تصادف با وسایل موتوری دیگر

6- گیر افتادن در محور توان دهی

دست پاچگی و خستگی ، از مهم ترین عواملی هستند که باعث مشغله ذهنی و بروز حادثه برای افراد میشوند. در موارد دیگر قربانی از خطرات کار با تراکتور آگاه نبوده ، درگیر تصادفی میشود که برایش غیر منتظره است. یعنی تصادفات ممکن است به دلیل تغییر دادن ابزار ایمنی کشنده باشند. هرگز ادوات ایمنی نظیر ساختار حفاظتی در مقابل برگردان شدن را تغییر ندهید.

هرگز اجزای تشکیل دهنده ساختمان حفاظتی در مقابل برگردان شدن را با جوش کاری، خم کردن، سوراخ کردن یا برش تغییر ندهید. زیرا این عمل ممکن است باعث تضعیف ساختار شود. اگر هر یک از اجزای ساختار ایمنی آسیب دید تمامی ساختار را تعویض کنید. سعی نکنید آنها را تعمیر کنید. یک اپراتور ایمن دلایل منتهی به تصادفات را درک می کند و هر اقدامی را برای جلوگیری از آنها به کار می بندد. حال اجازه دهید توجه خود را به متداولترین انواع تصادفات تراکتور معطوف کنیم که چگونه میتوانیم از آنها اجتناب کنیم.مهمترین آنها به شرح زیر هستند:

1- واژگون شدن تراکتور

2- سقوط از تراکتور

3- له شدن و گیر کردن در جریان اتصال ادوات تراکتور

4- تصادف با وسایل موتوری دیگر

واژگون شدن تراکتور

واژگون شدن تراکتور:

واژگون شدن تراکتور از اصلی ترین اتفاقاتی می باشد که ممکن است برای کشاورزان به وجود بیاید. در این حالت احتمال آسیب ندیدن کم است مگر این که تراکتور مورد نظر شما دارای کمربند ایمنی باشد. وازگون شدن از عقب یکی از این نوع حادثه ها می باشد که راننده تنها 3.4 ثانیه فرصت دارد که جلوی چنین اتفاقی را بگیرد. به همین دلیل اپراتور باید آگاه باشد که چه زمانی این اتفاق رخ خواهد داد. 

دلایل اصلی واژگون شدن تراکتور :

برای فهمیدن دلایل واژگون شدن باید نیروهایی را که روی تراکتور عمل می کنند بشناسید.

* نیروی ثقل یا مرکز ثقل

* نیروی گریز از مرکز

* گشتاور

* اهرم بندی مالبند یا نقطه اتصال

وقتی که یک تراکتور در حین انجام کار است همه این نیروها همزمان روی تراکتور وارد می شود. هر یک از این نیروها نیز به تنهایی قادر به واژگون کردن تراکتور هستند ولی بیشتر، واژگون شدن تراکتور به دلیل ترکیب شدن همه این نیروها انجام می گیرد.

نیروی ثقل:

زمین دارای نیرویی به اسم جاذبه می باشد و تراکتور نیز دارای مرکز ثقل می باشد. این نیرو با واحدهای وزن مثل انس، پوند و تن اندازه گیری میشود.

مرکز ثقل یک تراکتور نقطه ای است که همه قطعات یکدیگر را متعادل می سازند. مرکز ثقل یک قطعه چوب یعنی مرکز آن که به راحتی قابل تشخیص است. اگر قطعه چوب را از مرکز توسط یک رشته نخ آویزان کنید بطور مستقیم آویزان خواهد ماند. اما درصورتی که نخ را به نقطه دیگری متصل کنید قطعه چوب حرکت می کند. مرکز ثقل یک تراکتور به محل قطعات آن بستگی دارد و در تراکتورهای متداول دو چرخ محرک، چرخ های عقب ، دیفرانسیل، گرداننده نهایی، جعبه دنده و اطاقک تراکتور دارای وزن بیشتری نسبت به سایر قسمت ها هستند.

از دیگر نیرو های مهم می توان به گریز از مرکز اشاره کرد

به طور کلی یک جسم روی یک خط مستقیم حرکت می کند و در صورتی این اتفاق نمی افتد که نیروی دیگری بر آن وارد شود. پس نیرویی که در برابر تغییر جهت مقاومت می کند را نیروی گریز از مرکز نام گذاری می کنند.

روش های پیشگیری از بروز حادثه

1_ استفاده از دستکش مناسب برای کار

2_ قرار دادن بالش نرم

3_ سرویس و تعمیر به موقع ماشین آلات

واژگونی با تراکتور

نتیجه گیری

به طوری کلی خطرات بسیار زیادی کشاورزان را تهدید می کند ولی از بسیاری می توان جلوگیری کرد.

دور زدن سریع می تواند یکی از خطرناک ترین کار هایی باشد که می توانید با تراکتور خود انجام دهید. زیرا نیروی گریز از مرکز زیادی به تراکتور وارد می شود و در نهایت منجر به واژگونی آن خواهد شد. در صورتی که تراکتور شما دارای اتاقک مناسب و وسایل حفاظتی خوبی نباشد باید نکات ایمنی را به شدت رعایت کنید.

کودکان و افراد زیر 13 سال نباید سوار تراکتور شوند و نشستن آن ها بر روی هر قسمتی از این ماشین ممنوع می باشد.

با تراکتوری که بار ندارد و زمین زیر آن محکم است تنها می توان بر روی شیب 25 تا 30 درجه حرکت کرد. زیرا در غیر این صورت ممکن است که از پشت واژگون شود و باعث سانحه شود.

هرچه باری که بر روی تراکتور است بیشتر باشد شیبی که باید با آن طی کنید کمتر خواهد شد. در صورتی که تراکتور دارای بار بوده بیشترین شیب بهتر است که 21 درجه باشد.

هرگز کسی را با تراکتور جابجا نکنید، وصل کردن تریلر به پشت و سوار کردن افراد بر روی آن یکی از بزرگترین خطراتی می باشد که ممکن است جان سرنشینان را به خطر بیاندازد.

افراد دیگری که در زمین های کشاورزی قرار دارند باید مراقب پرتاب شدن سنگ ها توسط چرخ های تراکتور باشند. زیرا با حرکت کردن چرخ ها بر روی زمین های نا هموار ممکن است که سنگ های زیادی پرتاب شود و ایجاد حادثه کنند.

از موارد دیگر که دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد داشتن بیمه می باشد. رعایت کردن قوانین راهنمایی و رانندگی و داشتن بیمه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا در صورت بروز حادثه و ایجاد خسارت های مالی و جانی در صورت نداشتن بیمه جبران خسارات بسیار سخت خواهد شد و درگیری های بسیار زیادی را برای افراد به وجود بیاورد.

شرکت کوهستان با بهره گیری از تجربه و پشتوانه، پس از تحقیقات گسترده و نیاز سنجی کشاورزان، هدف خود را در ایران ارایه بهترین ماشین آلات و ادوات کشاورزی به شما کشاورزان زحمت کش قرار داده است. شما می توانید محصولات کوهستان را با بهره گیری از طراحی و استاندارهای جهانی با ظاهری زیبا، ساختاری مستحکم و قیمتی بسیار مناسب در مقایسه با دیگر رقبای ایرانی و خارجی خود، به راحتی از کلیه نمایندگی های ما در سراسر ایران خرید نمایید.

تماس با ما