آیا با آلودگی کشاورزی و تاثیرات آن بر محیط زیست آشنا هستید؟
تعداد بازدید: 1377تعداد نظرات: 0
1399/04/14 - 17:46

آیا با آلودگی کشاورزی و تاثیرات آن بر محیط زیست آشنا هستید؟

زندگی امروز انسان‌ها مدیون وجود کشاورزی است. کشاورزی یک وسیله ضروری برای بقا است که بدون آن در سراسر جهان قحطی به وجود خواهد آمد. برای هزاران سال، کشاورزی یک فرایند طبیعی بود که به زمینی که در آن انجام می‌شد آسیب نمی‌رساند. در حقیقت، کشاورزان قادر بودند زمین‌های خود را برای سال‌های طولانی استفاده کنند. اما، شیوه‌های نوین کشاورزی روند آلودگی کشاورزی را آغاز کرده است. این فرایند باعث تخریب اکوسیستم، زمین و محیط‌زیست به دلیل فرآورده‌های فرعی امروزی کشاورزی است.

آلودگی کشاورزی چیست؟

زندگی امروز انسان‌ها مدیون وجود کشاورزی است. کشاورزی یک وسیله ضروری برای بقا است که بدون آن در سراسر جهان قحطی به وجود خواهد آمد. برای هزاران سال، کشاورزی یک فرایند طبیعی بود که به زمینی که در آن انجام می‌شد آسیب نمی‌رساند. در حقیقت، کشاورزان قادر بودند زمین‌های خود را برای سال‌های طولانی استفاده کنند. اما، شیوه‌های نوین کشاورزی روند آلودگی کشاورزی را آغاز کرده است. این فرایند باعث تخریب اکوسیستم، زمین و محیط‌زیست به دلیل فرآورده‌های فرعی امروزی کشاورزی است.

نمی‌توان یک دلیل واحد را عامل آلودگی گسترده کشاورزی که امروز با آن روبرو هستیم دانست. کشاورزی یک فعالیت پیچیده است که در آن باید رشد محصولات زراعی و دامی کاملاً متعادل شود. روند آلودگی کشاورزی در مراحل مختلف آن همچون کاشت، داشت و برداشت اتفاق بیفتد.

 

علل آلودگی کشاورزی

۱سموم دفع آفات و کودهای شیمیایی

اولین منبع آلودگی، سموم دفع آفات و کودهای شیمیایی هستند. سموم دفع آفات و کودهای مدرن باید با آفات محلی که صدها سال در کنار گونه‌های تهاجمی جدید وجود داشته‌اند، مقابله کنند. بنابراین، مواد شیمیایی دارند که در طبیعت یافت نمی‌شوند. سموم پس از پاشش کاملاً از بین نمی‌رود. برخی از آن با آب مخلوط شده و درون زمین فرو می‌رود. بقیه توسط خود گیاه جذب می‌شوددرنتیجه، حیوانات و گیاهانی که از جویبارهای آب استفاده می‌کنند، آلوده می‌شوند.

۲آب آلوده

آب آلوده‌ای که برای آبیاری استفاده می‌شود یکی دیگر از منابع آلودگی است. بیشتر آب مورداستفاده ما از مخازن آب زیرزمینی، کانال‌ها و از طریق آب باران تأمین می‌شوددرحالی‌که مقدار زیادی از آن آب تمیز و خالص است، بسیاری از این منابع با ترکیبات آلی و فلزات سنگین آلوده‌شده‌اند. این امر به دلیل دفع زباله‌های صنعتی و کشاورزی در محل اصلی آب اتفاق می‌افتد. درنتیجه، محصولات زراعی در معرض آبی قرار می‌گیرند که مقادیر کمی جیوه، آرسنیک  سرب در آن حل‌شده است. چنین آب‌هایی دام‌ها را مسموم می‌کنند و باعث نارسایی محصول می‌شود، درنتیجه روند آلودگی کشاورزی سخت‌تر می‌شود.

۳فرسایش و رسوب خاک

مشکلات بیشتر در اثر فرسایش و رسوب خاک ایجاد می‌شود. خاک از لایه‌های زیادی تشکیل‌شده است ولی تنها بالاترین لایه آن قابل‌کشت است. با توجه به شیوه‌های ناکارآمد کشاورزی، این خاک هرسال فرسایش میابد و باروری خاک کاهش پیدا می‌کندرسوب‌گذاری حاصل از آن باعث می‌شود خاک در مناطقی مانند رودخانه‌ها، نهرها، خندق‌ها و مزارع اطراف ایجاد شود. و بنابراین، روند آلودگی کشاورزی مانع از حرکت طبیعی آب، آبزیان و مواد مغذی به سایر مناطق حاصلخیز می‌شود.

۴دام

در قدیم، کشاورزان تنها به میزانی که ظرفیت داشتند از دام‌ها نگه‌داری می‌کردند. گاو، گوسفند، مرغ و دیگر حیوانات از جیره‌های طبیعی تغذیه می‌شدند و از باقی‌مانده محصولات زراعی تغذیه می‌کردنددرنتیجه، حیوانات به تعادل و سالم نگه‌داشتن زمین‌های زراعی کمک می‌کردند. اما امروزه، دام‌ها در شرایط سختی رشد می‌کنند که در آن از رژیم‌های غیرطبیعی تغذیه می‌شوند و به‌طور مرتب به کشتارگاه‌ها ارسال می‌شونددرنتیجه این نوع پرورش حیوانات تولید گازهای گلخانه‌ای افزایش میابد و روند آلودگی کشاورزی زیاد می‌شود.

۵آفات و علف‌های هرز

رشد آفات و علف‌های هرز و کاهش گونه‌های طبیعی در یک منطقه خاص به یک معضل برای کشاورزی تبدیل‌شده است. که روند آلودگی کشاورزی را افزایش می‌دهد. با ورود محصولات جدید، جمعیت بومی مجبور است با بیماری‌های جدید، آفات و علف‌های هرز مقابله کند.

درنتیجه، آفات پوشش گیاهی محلی و حیات‌وحش را از بین می‌برد و اکوسیستم را به‌طور دائمی تغییر می‌دهد. این به‌ویژه در مورد غذاهای اصلاح‌شده ژنتیکی اتفاق می‌افتد، و می‌توانند گونه‌های موجود را طی چند سال از بین ببرند.

 

اثرات آلودگی کشاورزی

۱مسائل مربوط به‌سلامت

آلودگی کشاورزی منبع اصلی آلودگی آب و دریاچه‌ها است. مواد شیمیایی حاصل از کودها و سموم دفع آفات وارد آب‌های زیرزمینی می‌شوند که نهایتاً به آب آشامیدنی می‌رسد. مشکلات مرتبط با سلامتی ممکن است موجب بروز سندرم کودک آبی شود که باعث مرگ در نوزادان است. روغن، مواد چربی زدایی، فلزات و سموم موجود در تجهیزات مزرعه هنگام ورود به آب آشامیدنی باعث ایجاد مشکلات سلامتی می‌شوند. 

۲تأثیر بر روی آبزیان

کود، زباله و آمونیاک به نیترات تبدیل می‌شود و باعث کاهش مقدار اکسیژن موجود در آب می‌شود که منجر به مرگ بسیاری از حیوانات آبزی می‌شود. همچنین، باکتری‌ها و انگل‌های حیوانات می‌توانند به آب آشامیدنی وارد شوند که خطرات جدی برای سلامتی آبزیان و حیوانات مختلف ایجاد می‌کند.

۳ تغییر آب‌وهوا

کشاورزی و تغییر آب‌وهوا رابطه متقابل با یکدیگر دارند. تغییرات آب و هوایی از طریق میزان بارش و تغییرات دما بر تولید محصولات کشاورزی تأثیر می‌گذارد. در عوض، شیوه‌های نامناسب کشاورزی، تغییرات آب و هوایی را افزایش می‌دهدمهم‌ترین تغییر آب‌وهوا در ارتباط با کشاورزی توسط متان، اکسید نیتروژن و دی‌اکسید کربن به وجود میاید، همه اینها گازهای گلخانه‌ای هستند که از طریق کشاورزی به جو زمین منتقل می‌شوند. کاربرد سموم دفع آفات و کودها با تولید ترکیباتی مانند فسفر، نیترات و آمونیاک بر کیفیت هوا تأثیر می‌گذارد.

۴ تخریب خاک

در تمام اکوسیستم‌ها، تنوع زیستی موجود در خاک بسیار گسترده است. خاک‌های سالم برای تولید مواد غذایی کافی و حیاتی هستند. اگرچه کشاورزی تنها علت تخریب خاک نیست، اما شیوه‌های ضعیف کشاورزی باعث کاهش قابل‌توجهی در کیفیت خاک می‌شوند. این به‌طور عمده ناشی از آلودگی آفت‌کش‌ها، آب‌گرفتگی و نمک زدن است. 

۵ جنگل‌زدایی

در سراسر جهان، مواردی که جنگل‌ها به دلایل کشاورزی پاک‌سازی می‌شوند، در حال افزایش است با افرادی که به دنبال افزایش مقیاس تولید محصولات کشاورزی هستند. جنگل‌زدایی زمین بیشتری را برای محصولات زراعی و مرتع فراهم می‌کند. اما اثرات تغییرات آب‌وهوا را تقویت می‌کندجنگل‌زدایی گسترده چرخه آب را تحت تأثیر قرار می‌دهد، که منجر به تداخل در بارش می‌شود.

 

کنترل آلودگی کشاورزی بسیار دشوارتر ازآنچه به نظر می‌رسد است. برای اینکه یک بار دیگر مزارع تمیز شوند، باید سطح آب، خاک و آلودگی‌های صنعتی کنترل شود. طی یک دهه اخیر، دولت‌ها نسبت به اجرای مقررات سختگیرتر شده‌اند. کشاورزان نیز آگاه‌تر شده و به دنبال راه‌حل هستند.

بسیاری از مزارع در حال بازگشت به کودهای سنتی، آبیاری مستقیم از آب‌های محلی و ابزارهای ارگانیک برای کنترل جمعیت آفات هستند. اما برای از بین بردن کامل روند آلودگی کشاورزی، باید کاملاً در شیوه عمل کشاورزی تغییر ایجاد شود.

تماس با ما