هر آنچه که باید در مورد روتیواتور بدانید
تعداد بازدید: 1528تعداد نظرات: 0
1399/05/08 - 15:30

هر آنچه که باید در مورد روتیواتور بدانید

آماده‌سازی خاک می‌تواند وقت‌گیر باشد. بااین‌وجود، با ابزار و تجهیزات مناسب می‌توانید بهره‌وری در تجارت خود را افزایش دهید. روتیوایتور هنگام آماده‌سازی خاک یکی از ادوات کشاورزی بسیار مفید و کارآمد است. این قطعات کشاورزی همه‌کاره یک دستگاه حرکتی است که از تیغه‌های چرخان برای چرخاندن خاک استفاده می‌کند. در اصل روتیوایتور وسیله‌ای برای چرخش خاک است درحالی‌که عملکرد مشابهی با تیلر و کولتیواتور را انجام می‌دهند، بااینکه تمام روتیوایتورها عملکرد مشابهی دارند اما مدل‌های مختلف قابلیت‌های مختلفی را ارائه می دهد.

 استفاده از روتیوایتور در کشاورزی

آماده‌سازی خاک می‌تواند وقت‌گیر باشد. بااین‌وجود، با ابزار و تجهیزات مناسب می‌توانید بهره‌وری در تجارت خود را افزایش دهید. روتیوایتور هنگام آماده‌سازی خاک یکی از ادوات کشاورزی بسیار مفید و کارآمد است. این قطعات کشاورزی همه‌کاره یک دستگاه حرکتی است که از تیغه‌های چرخان برای چرخاندن خاک استفاده می‌کند. در اصل روتیوایتور وسیله‌ای برای چرخش خاک است درحالی‌که عملکرد مشابهی با تیلر و کولتیواتور را انجام می‌دهند، بااینکه تمام روتیوایتورها عملکرد مشابهی دارند اما مدل‌های مختلف قابلیت‌های مختلفی را ارائه می دهد. 

قبل از خرید روتیوایتور قابلیت‌های آن را بررسی کنید. یک مدل پویا از گزینه‌های دیگر ارجح است. درحالی‌که دستورالعملهای کلی در مورد آنچه باید جستجو کنید وجود دارد، الگویی که شما انتخاب می‌کنید درنهایت به نیازهای مزرعه شما بستگی دارد. بودجه شما و قیمت دستگاه یکی دیگر از عوامل تعیین‌کننده است.

برای کشت کم‌عمق و کنترل علف‌های هرز مناسب است. روتور دارای چندین نوع قلع است که بر روی شافت نصب می‌شود و دارای سرعت ۲۰۰-۳۰۰ دور در دقیقه است. عموماً از تیغه‌های لبه تیز L در روتور استفاده می‌شود. نیرو از موتور به شافت روتور از طریق زنجیره یا چرخ‌دنده منتقل می‌شود. برای تعامل و قطع برق در سیستم انتقال نیرو یک کلاچ تهیه‌شده است. سرعت روتور برای rpm دارای امتیاز ۱۵۰۰ از پیشرانه متحرک در حدود ۳۵۰ دور در دقیقه نگه‌داشته می‌شود. عمق نفوذ را می‌توان تا ۱۲٫۵ سانتی‌متر تنظیم کرد. برای محافظت از پراکنده شدن خاک، در قسمت عقب از پوشش محافظ مناسب استفاده‌شده است. این دستگاه می‌تواند حدود ۱٫۵-۲٫۰ هکتار در روز را پوشش دهد. پنجه دوار چرخشی عمل شده توسط موتور گاوآهن برای تهیه به‌موقع بستر بذر خصوصاً در چرخش برنج-گندم بسیار مفید است. پنجه‌های چرخشی با استفاده از پنجه نرم برای مناطق کوهستانی بسیار مفید هستند.

 

مزایای استفاده از روتیوایتور

استفاده از روتیوایتور در کشاورزی به کشاورزان این امکان را می‌دهد که بدون استفاده از کار زیاد، خاک را آماده کنند. حصول اطمینان از آماده‌سازی مناسب خاک بسیار حیاتی است. با چرخاندن خاک حداکثر مقدار مواد مغذی به محصولات زراعی می‌رسد. هر چه ساختار خاک بهتر باشد، عملکرد محصول بیشتر می‌شود و بازدهی بیشتری به دنبال دارد. به‌طورمعمول، مدل‌های روتیواتور صنعتی خودران هستند و قادر به حرکت‌به‌عقب و جلو هستند. گیربکس این امکان را به عملگر می‌دهد که سرعت دستگاه را تغییر دهد درحالی‌که پره‌ها با همان سرعت چرخش خود را ادامه می‌دهندسرعتی که این قطعه تجهیزات قادر به دستیابی به آن هستند بستگی به مدلی دارد که شما برای خرید انتخاب کرده‌اید. یکی دیگر از مزایای یافتن یک روتیواتور برای خرید این است که کار با آنها آسان‌تر از سایر انواع ماشین‌آلات است که عملکرد مشابهی را انجام می‌دهند.

 

روتیوایتور مورداستفاده برای آماده‌سازی خاک

با موتورهای قدرتمند و پره‌های بزرگ، روتیوایتورهای کشاورزی قادر هستند در مدت‌زمان کوتاهی مناطق بزرگی از زمین را به خیش بزنند. داشتن روتیوایتور، کشاورزی را کارآمدتر و مناسب‌تر می‌کند. کشاورزان به‌طورمعمول متوجه می‌شوند که محصولات آنها در خاک که با استفاده از این قطعات تجهیزات کشاورزی آماده می‌شود، بهتر رشد می‌کنند.

 

انتخاب روتیوایتور برای خرید

روتیوایتوری که انتخاب می‌کنید به‌اندازه زمینی که در آن کشاورزی می‌کنید بستگی دارد. هکتار که با آن کار می‌کنید اندازه موتور موردنیاز شمارا تعیین می‌کند. متخصصان بخش کشاورزی به روتورهای بزرگی احتیاج دارند که قادر به‌کار کردن با خاک‌های فشرده‌شده باشند. همچنین روتیوایتور به‌اندازه کافی قدرتمند است تا بتواند قطعات جدید زمین که قبلاً کاشته نشده است، آماده کند.

هنگامی‌که شما یک روتیوایتور را برای خرید انتخاب می‌کنید، مقایسه مدل‌های مختلف موجود بسیار مهم است. برای استفاده صنعتی به یک مدل سنگین نیاز دارید. توصیه می‌شود در یک مدل باکیفیت سرمایه‌گذاری کنید زیرا در طولانی‌مدت موجب صرفه‌جویی در هزینه خواهد شد.

 

روتیوایتور چند سرعتِ

روتیوایتورهای مطمئن باعث کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و همچنین کاهش زمان خرابی دستگاه می‌شوندنه‌تنها تعمیرات مکرر برای شما هزینه‌دارند بلکه آنها ازنظر زمانی هم برای شما هزینه‌دارند. روتیوایتورهای دست‌دوم از مارک‌های معتبر یکی دیگر از گزینه‌های مناسب است.

قبل از خرید مدل دست‌دوم، اطمینان حاصل کنید که ماشین‌آلات به خوبی نگهداری شده است و همه‌چیز در شرایط کاری مطلوبی قرار دارد. بهترین روتیوایتورها هم قدرتمند و هم بادوام هستند. چرخ‌های بزرگ شیاردار  به دستگاه کمک می‌کند تا با زمین چالش‌برانگیز کنار بیاید.

 

 

انواع تیغ استفاده‌شده در روتیوایتور

انواع مختلفی از تیغه‌ها برای شرایط مختلف زمینه استفاده می‌شود:

تیغه شکل : L معمولاً برای کارهای سنگین مناسب‌تر هستند. آنها بهتر علف‌های هرز را از بین ببرند و عموماً باعث پراکندگی کمتر خاک می‌شوند.

 تیغه‌های شکل: نفوذ به زمین سخت با این تیغه‌ها راحت‌تر است. آنها نسبت به تیغه‌های L به شکل خمیده‌تر هستند و برای خاک‌های سنگین و مرطوب توصیه می‌شوند زیرا تمایل کمتری به انسداد دارند.

 تیغه ساق بلند: آنها از تیغه بلندتری نسبت به L شکل دارند و می‌توانند برای تزریق عمیق‌تر استفاده شوند.

 تیغه سرعت: مخصوصاً برای نفوذ در زمین سخت و مخلوط کردن ریشه سنگین مناسب است. تمایل کمتری برای گرفتگی در شرایط مرطوب دارید.

 تیغه چاقویی مستقیم: این مدل به‌راحتی برای زمین چمن استفاده می‌شوند تا چمن را هوادهی و شل کنند، تراکم خاک را از بین ببرند و نفوذ رطوبت را بهبود می‌بخشند. کاربرد اصلی برای زمین‌های چمن، پارک‌ها و زمین‌های گلف است.

 

کاربرد روتیوایتور:

1-خرد کردن و مخلوط کردن:روتیوایتور باقابلیت خرد کردن و مخلوط کردن برای محصولاتی مانند ذرت، تنباکو، نیشکر، پنبه، برنج و غیره ایده آل است. آشغال‌های مخلوط شده به‌طور مساوی در سراسر خاک هوموس ارزشمندی را به زمین اضافه می‌کند.

2- خیش زدن و کاشت: برای کاهش کارهای بیشتر، بسیاری ازروتیوایتورها ممکن است مجهز به عملیات خاک‌ورزی و کاشت باشد. با تنظیم مجدد تیغه‌ها روی شافت روتور، از روتیوایتور برای خاک‌ورزی نواری در بستر بذر استفاده می‌شود.

3- کود و مواد شیمیایی: با استفاده از این دستگاه می‌توان به‌راحتی کود و مواد شیمیایی لازم را در خاک مخلوط کرد.

4- روتیواتور در باغ: روتاتورها در تاکستان‌ها، باغ‌های مرکبات و باغات مورداستفاده قرار می‌گیرند و در باغ ها کاربردی هستند، زیرا کنترل عمق کار به‌راحتی امکان جلوگیری از آسیب دیدن درختان یا ریشه‌های تاک را فراهم می‌کند. آنها مالچ کافی برای حفظ رطوبت را فراهم می‌کنند. برخی از مدل‌های روتاواتور برای عملیات افست ساخته‌شده‌اند. افست اجازه کار در زیر درختان را می‌دهد.

5- زمین برنج:روتاتورها برای کار در مزارع برنج مرطوب سازگار هستند. تیغه‌های چرخشی به فشار تراکتور به جلو و کاهش لغزش چرخ کمک می‌کنند، جایی که به‌دست آوردن کشش برای کارهای گاوآهن و دیسک دشوار خواهد بود. کاه برنج سنگین ممکن است خردشده و با خاک مخلوط شود تا حاصلخیزی و ساختار خاک را بهبود بخشد.

6- کنترلعلف‌های هرز: برای ریشه‌کن کردن کامل علف‌های هرز سالانه ممکن است 3-5 تا در فاصله 2-3 هفته‌ای استفاده از روتیوایتور لازم باشد. روتاتور را با سرعت سریع و سپر بلند شده را طوری کارکنید که ریشه‌ها روی سطح پرتاب شوند تا بمیرد.

7-نوسازی مرتع: نوسازی مرتع با یک پنجه دوار شامل شکستن و از بین بردن کلوخ، مخلوط کردن باقیمانده‌ها در خاک، ترکیب کودها است. تراز کردن سطح و تهیه بستر بذر.

 

تماس با ما