9 مورد از تاثیرات مثبت اینترنت اشیا در کشاورزی
تعداد بازدید: 2632تعداد نظرات: 0
1399/07/15 - 12:51

9 مورد از تاثیرات مثبت اینترنت اشیا در کشاورزی

اینترنت اشیا در حوزه آبیاری کشاورزی کمک های زیادی را به کشاورزان کرده اند و سبب شده اند که هزینه ها به شدت کاهش یابد و محصول بهتری حاصل شود.

در حال حاضر جمعیت جهان نزدیک به 7 میلیارد نفر است. آخرین مطالعات نشان می دهد که به طور متوسط 33 درصد از جمعیت دنیا در کشور های مختلف  از کمبود آب رنج می برند. طبق تحقیق های انجام شده  تا سال 2030، این رقم احتمالا به 50 درصد می رسد، که به وضوح نشان دهنده هشدار کم آبی در حال به صدا در آمدن است. جالب توجه است، تقریبا 70 درصد از حجم آب مورد نیاز برای آبیاری دنیا (92 درصد در ایران )کل حجم آب در دسترس در جهان را برای آبیاری استفاده می شود و این دقیقا همان جایی است که اتلاف آب صورت می گیرد. به طور کلی 60 درصد از آب مورد استفاده برای آبیاری از بین می رود، یا به علت تبخیر، رواناب زمین، و یا به دلیل روشهای ابتدایی آبیاری ناکارآمد از دسترس خارج می شود.

به همین دلیل می باشد که در حال حاضر آبیاری دقیق توسط اینترنت اشیاء اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است و سبب شده که استرس ناشی از کمبود آب آشامیدنی در سطح دنیا کاهش پیدا کنید.

9 مورد بسیار مهم در هوشمند سازی آبیاری کشاورزی

1_ آبیاری با توجه به نیاز زمین

آبیاری هوشمند جز کلیدی از کشاورزی می باشد و کمک می کند که محصولات کشاورزی بهبود یابد و در مصرف آب نیز صرفه جویی شود. چنین آبیاری هایی دارای مزایای بسیار زیادی نیز می باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

زمان بندی صحیح در آبیاری

به حداقل رساندن هدر رفتن آب

تعیین میزان رطوبت خاک

۲_ سیستم آبیاری مبتنی بر IoT(اینترنت اشیاء)

در زیر ساخت های آبیاری هوشمند یک میکروکنترلر  هوشمند وجود دارد که تمامی اعمال را کنترل می کند. سنسورهای رطوبت خاک و سنسورهای دما که در زمین قرار می گیرند داده هایی را به صورت لحظه ای به میکرو کنترلر ها ارسال می کنند. به طور کلی، وجود سنسور ها در یک سامانه هوشمند برای این است که سیستم بر اساس اطلاعات ارسالی آنها عمل کرده و رطوبت و دمای خاک یا هوا را درهمان محدوده مورد نظر نگه دارد. هدف این سیستم این است که بتوان توسط کاربر نهایی و یک برنامه اختصاصی تلفن همراه، تبلت یا کامپیوتر مدیریت کرد. آبیاری هوشمند، تولید کنندگان را قادر می سازد تا بدون هیچ مشکلی مزارع خود را از راه دور نظارت و آبیاری کنند.

3_ اینترنت رکن اصلی در هوشمند سازی

اطلاعات ارسالی به میکروکنترلر باید به وسیله اینترنت پایدار پشتیبانی شود. شبکه های کم انرژی بی سیم g.، LoRaWAN  یا Sigfox به راحتی می توانند برای استفاده از حسگر ها استفاده شوند. این سنسورها اطلاعات میدانی را به کامپیوتر محلی کاربر و یا به یک شبکه ابری ارسال می کنند. این سیستم می تواند اطلاعات را با سایر ورودی ها از سرویس های شخص ثالث (مثلا وضعیت آب و هوای محلی) ترکیب کند تا تصمیمات آبیاری هوشمندانه بگیرد. به عنوان مثال، اگر بارندگی در روزهای آتی پیش بینی شده باشد، آب یاری انجام نخواهد شد حتی اگر داده های لحظه ای نشان دهند که زمین نیاز به آبیاری دارد.

توجه: سیستم های آبیاری هوشمند می توانند تا 45 درصد در فصول خشک و حدود 80 درصد در فصل بارانی در مقایسه با سیستم های آبیاری دستی مدیریت و صرفه جویی کنند.

هوش مصنوعی در کشاورزی

4_ صرفه جویی در هزینه ها

در یک زیرساخت آبیاری اتوماتیک، هیچ فضایی برای هدر رفتن منابع وجود ندارد. در نتیجه، هزینه ها نیز جبران خواهد شد. جایگزین کردن سیستم آبیاری سنتی با این روش کاملا کارآمد است و شانس کشت محصولات به دلیل آبیاری بیش از حد (یا ناکافی) به حداقل می رسد. این موضوع بدین معنی است که کشاورزان مجبور نیستند در مورد جایگزینی گیاهان به صورت پشت سر هم نگران باشند. همچنین، کشاورزی هوشمند و به طور کلی آبیاری هوشمند می تواند رشد سریع و سالم محصول را به دنبال خواهد داشت. این به این معنی است که شانس افزایش تولید سالانه وجود دارد.

5_ سنسور ها بازیگران اصلی

چندین نوع سنسور اطلاعات را جهت پردازش داده ها به واحد اصلی چند منظوره برای آبیاری ارسال می کنند. هر واحد برای انجام کاری اختصاص داده شده و جهت ضبط و انتقال داده های خاص می باشند. اولین واحدهای حسگر، رطوبت خاک است که ثابت کننده دی الکتریک سطوح خاک برای برآورد حجم آب در سطوح است.

نکته: سنسورهای رطوبت خاک، آبیاری بسیار مناسب تری را ارائه می دهند تا سیستم های سنتی بر پایه تایمر.

6_ پرامتر های آب و هوایی

در حالی که تعداد زیادی از سنسورهای رطوبت سنج خاک هوشمند وجود دارد، آنها به هیچ وجه در عوامل مربوط به آب و هوا تاثیر و نقشی ندارند و این مشکل باقی می ماند. به علت تبخیر و تعرق کل آب از دست داده شده از برگ گیاه مقدار قابل توجهی رطوبت را از بین می رود. به همین دلیل است، تولید کنندگان باید به طور دقیق تر کنترل آب و هوای آبیاری  یا WBIC را مدیریت و تحت نظر  داشته باشند. این کار با سنسورهای هواشناسی با کیفیت بالا، که به موقع به روز رسانی می شوند و داده های آب و هوایی را دریافت می کنند و برای سفارشی کردن آبیاری یکسان استفاده می کنند انجام می شود. البته این سنسور های همچنین می توانند با اطلاعات مربوط به آب و هوای تاریخی و بلند مدت گذشته و / یا اطلاعات دریافت شده از ماهواره ها کار کنند. سایر ویژگی های منحصر به فرد یک سامانه هوشمند مدیریتی به عواملی مانند: مزرعه ای با محصول خاص، انواع گیاهان و طبیعت خاک، به شیب زمین و مقدار نور خورشید تابیده شده به گیاه بستگی دارد که باید سنجیده و در نظر گرفته شود.

7_ استفاده از چراغ های مخصوص

یک واحد آبیاری هوشمند با سخت افزار های الکترونیکی دارای لامپ های LED از پیش آزمایش شده است. سنسورهایی که توی زمین کارگذاشته شده اند ازمانی که سطح آستانه تعیین شده کاهش بیابد، لامپ هایی روشن می شود که نشان می دهد که باید فرایند آبیاری آغاز شود. چراغ های LED نیز بخش مهمی از مدل های کنترل مخزن هستند که با سنسورهای التراسونیک قدرتمند کار می کنند. تا زمانی که موتور پمپ در حال کار است و سطح آب در مخزن زیر سطح تعیین شده باشد، لامپ ها روشن می مانند و کاربر را از خالی بودن مخزن با خبر می سازند.

اینترنت اشیاع

8_ محل قرار گیری سنسور ها

راه اندازی حسگرها، سنسور ها، شیر برقی ها، پمپ ها و سایر ابزارها بسیار حساس بوده و مهم است که سنسور ها و شیر برقی ها کجا نصب شوند. نصب سنسور در یک عمق نامناسب خاک به راحتی می تواند موجب تصمیمات آبیاری اشتباه شود. کارشناسان توصیه می کنند که کاربران اطمینان حاصل کنند که سنسورها در تمام نقاط با سطح خاک تماس داشته باشند و در این مرحله شکاف هوا نیز می تواند مشکل ساز باشد. سنسور ها حداقل ۵ فوت از سرها، بیرون باشد و جایی باشند که کنار ریشه گیاهان قرارگرفته و اطلاعات را ثبت نمایند. حسگر رطوبت خاک باید با خاک پوشانده شود، اما فشار اطراف آن نباید زیاد باشد.

9_ پیدایش ابزار های جدید

یکی از بزرگترین مزایای تغییر در روش آبیاری هوشمند حجم قابل توجه صرفه جویی آب است. این صرفه جویی می تواند حدود ۴۰ درصد افزایش یابد البته با کنارگذاری سیستم های بارانی قدیمی و استفاده از خروجی هایی که می توانند جریان های چرخش آب را در مسیرهای چندگانه اسپری کنند. این “اسپرینکلرهای دقیق” راه بسیار خوبی برای تضمین یکنواختی آب در تمام قسمتهای زمین (یا بخش خاصی از آن) می باشد و مقاومت بسیار زیادی را در برابر تغییرات شرایط آب و هوایی (سرعت باد، مه، و غیره) دارند. آب آزاد شده توسط این اسپری کننده های سر دایره ای عمدتا توسط خاک خیس می شوند، به این ترتیب موجب کاهش روان آب ها می شود.

توجه: سنسورهای باران نیز در میان کشاورزان در کشورهای مختلف از چندین سال پیش در حال استفاده هستند. این سنسورها به عنوان “دستگاه خاموش کن” دوگانه شناخته می شوند و هنگام بارش باران های سنگین، سیگنال هایی را برای جلوگیری از اسپرینت های خودکار به مرکز می فرستند تا جلوی آبیاری گرفته شود.

در کنار ماشین های کشاورزی مانند تیلر و تراکتور که سالیان سال در کنار کشاورزان امروزه سیستم های جدید و اینترنت اشیاع کمک های زیادی به بشر و با استفاده از این تکنولوژی می توانید به صورت دقیق آبیاری های خود را انجام دهید و در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

شرکت کوهستان با بهره گیری از تجربه و پشتوانه، پس از تحقیقات گسترده و نیاز سنجی کشاورزان، هدف خود را در ایران ارایه بهترین ماشین آلات و ادوات کشاورزی به شما کشاورزان زحمت کش قرار داده است. شما می توانید محصولات کوهستان را با بهره گیری از طراحی و استاندارهای جهانی با ظاهری زیبا، ساختاری مستحکم و قیمتی بسیار مناسب در مقایسه با دیگر رقبای ایرانی و خارجی خود، به راحتی از کلیه نمایندگی های ما در سراسر ایران خرید نمایید.

تماس با ما