5 مورد از تاثیرات تکنولوژی بر روی صنعت کشاورزی را بشناسید
تعداد بازدید: 2780تعداد نظرات: 0
1399/06/03 - 11:44

5 مورد از تاثیرات تکنولوژی بر روی صنعت کشاورزی را بشناسید

تکنولوژی تو زمینه های گوناگونی تغییرات زیادی را ایجاد کرده است و کشاورزی نیز دچار این تغییرات شده است. با ما همراه باشید تا کمک تکنولوژی به این صنعت را مورد بررسی قرار دهیم.

تکنولوژی و فناوری در تمام زمینه ها وارد شده اند و بخش کشاورزی نیز از این تغییر و تحولات مصون نمانده است. در صنعت کشاورزی به طور کلی به میزان کمتری نسبت به صنایع دیگر تکنولوژی وارد شده است ولی درحال حاضر سرعت نفوذ فناوری در این صنعت به مراتب بیشتر از گذشته است.

ورود تکنولوژی به هر زمینه ای سبب پیشرفت و متحول شدن آن شده است. روزی را تصور کنید که انسان ها متوجه شدند که با کشاورزی می توانند نیاز های خود را برطرف سازند. در آن زمان ها برای شروع به کشاورزی وسیله های مختلفی وجود نداشت به همین دلیل کشاورزی کاری بسیار سخت و طاقت فرسا بود. انسان ها برای شخم زدن و کشت محصولات خود از حیوانات استفاده می کردند و ابزار های ابتدایی برای این کار درست کرده بودند.

با گذشت زمان و انقلاب صنعتی کشاورزی نیز وارد مرحله ای جدید شد. اختراع ماشین های کشاورزی مانند تراکتور، تیلر، ماشین برداشت و ... سرعت انسان ها را چندین برابر و هزینه ها را نیز کاهش بسیار کم کرده است.

حال وارد عصر جدیدی شده ایم که فناوری ها و تکنولوژی های بسیار زیادی وارد این صنعت شده اند. با ما همراه باشید تا با این اختراعات بیشتر آشنا شویم. حسگر ها در بسیار از جاها دارای کاربرد های زیادی هستند. یکی از موارد استفاده حسگر ها در کشاورزی است. این حسگر های می توانند در تمام مراحل تولید، کنترل، نظارت بر حیوانات به کشاورزان کمک کنند.

محصولات کوهستان

در تولید مواد غذایی هم می توان از فناوری و تکنولوژی استفاده کرد و با اصلاح ژنتیکی و حتی به صورت موثر می توان از فناوری های مرتبط به تولید گوشت در محیط آزمایشگاهی نیز استفاده کرد. اتوماسیون نیز از بخش های دیگر پیشرفت صنعت کشاورزی می باشد. این فرایند توسط دستگاه های بزرگ و ربات های عظیم برای کنترل، نگهداری، بررسی و ...محصولات به وجود آمده اند.

مهندسی کشاورزی با فناوری ها داراری رابطه مستقیم می باشد و باعث امکان استفاده از ابزار های جدید در کشاورزی می شود و به مراحل جدیدی راه پیدا می کند. مهندسی کشاورزی باعث می شود که این صنعت در زمینه های مختلف اقتصادی نیز به رشد و شکوفایی خوبی برسد. یکی از زمینه هایی که در مهندسی کشاورزی بسیار مورد توجه است، زیست شناسی مصنوعی می باشد که امکان برنامه ریزی مجدد به صورت کارآمد برای تولید سوخت از موجودات تک سلولی، محصول جانبی از شیمی آلی و همچنین تولید وسایل هوشمند را فراهم می کند.

در ادامه آینده ای نزدیک را خواهید دید که بر اساس گفتگو با متخصصان و نظرات آن ها انجام شده اند و پیش بینی می کنند که هر یک از فناوری ها از نظر علمی چه زمانی به بهره برداری خواهند رسید. (منظور بالا فناوری هایی است که توسط شرکت های بزرگی مانند گوگل، دولت ها و دانشگاه ها توسعه یافته اند)

این فناوری ها مراحل مختلفی را طی می کنند و بعد از طراحی و ساخت نمونه های اولیه وارد مرحله سرمایه گذاری یا توجه می شوند. زمانی هم از نظر مالی دارای منفعت می شوند که توسط سایت Kickstarter برای جمع آوری کمک های مالی در دسترس قرار بگیرند.

تکنولوژی در کشاورزی

اصلاح ژنتیکی محصولات غذایی

پژوهشگران مشغول به تحقیق در مورد خصوصیات و ویژگی های حیوانات و گیاهانی که برای تولید غذا پرورش داده می شوند هستند و با استفاده از فناوری های اصلاح ژنتیکی، تغییر ایجاد می کنند تا نیازهای زیستی بشر به بهترین شکل ممکن تأمین شود. افراد متخصص در زمینه مهندسی کشاورزی تلاش می کنند با استفاده از این فناوری، ویژگی گیاهان و دام ها را از پایه و اساس تغییر دهند و آن ها را به نوعی اصلاح کنند.

تولید گوشت بدون کشتن دام

تولید گوشت بدون کشتن دام که به آن ها گوشت مصنوعی نیز گفته می شود، نوعی از گوشت است و با کشت و تکثیر یک سلول ماهیچه به دست می آید. محققان در حال تحقیق و بررسی برای تولید گوشت از طریق این روش هستند؛ اما هنوز چنین گوشی تولید نشده است ولی در صورت تولید کمک بسیار زیادی به دامداری و همچنین کاهش گاز های گلخانه ای می شود.

این فناوری در سال 2017 بود که مورد بررسی قرار گرفت در سال 2024 با افزایش دانش در این مورد مورد توجه سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت.

حسگرهای قابل استفاده در آب و هوا

وجود چنین حسگرهایی در مزرعه ها که اتوماسیون سازی شده اند، بسیار نیاز می باشد و در حال حاضر امکان بررسی شرایط مزارع، برخی از جنگل ها و پهنه های آبی را فراهم می کنند. این حسگرها در سال ۲۰۱۳ از نظر علمی توسعه یافتند و در سال ۲۰۱۵ نیر مورد توجه قرار گرفتند و ارزش مالی پیدا کردند.

ربات ها مخصوص کشاورزی

این ربات ها (agriculture robots) می توانند برای اتوماسیون سازی فرایندهای مختلف کشاورزی و سرعت بخشیدن به آن ها، مانند برداشت محصول، چیدن میوه، شخم زنی، نگه داری از خاک، از بین بردن علف های هرز، کاشت محصول، آبیاری و سایر موارد مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

تجهیزاتی مخصوص حیوانات مزرعه

امروزه قلاده های مجهز به مکان یاب، سامانه بازشناسی با امواج رادیویی، سامانه ای بی سیم برای برقراری ارتباط که با تبادل اطلاعات بین یک برچسب (Tag) و یک بازخوان (Reader) عمل می کند. همچنین سیستم های زیست سنجی می توانند اطلاعات مهم و حیاتی مربوط به حیوانات دامی را تشخیص دهند و این اطلاعات را به مزرعه داران انتقال دهند این اطلاعات کمک زیادی به دامدارای در مورد دام های خود می دهد و در هنگام حمله حیوانات وحشی اخطار می دهد.

شرکت کوهستان با بهره گیری از تجربه و پشتوانه، پس از تحقیقات گسترده و نیاز سنجی کشاورزان، هدف خود در ایران را ارایه بهترین ماشین آلات و ادوات کشاورزی به شما کشاورزان زحمت کش قرار داده است. شما می توانید محصولات کوهستان را با بهره گیری از طراحی و استاندارهای جهانی با ظاهری زیبا، ساختاری مستحکم و قیمتی بسیار مناسب در مقایسه با دیگر رقبای ایرانی و خارجی خود، به راحتی از کلیه نمایندگی های ما در سراسر ایران خرید نمایید.

تماس با ما