انواع کودهای کشاورزی را بشناسید
تعداد بازدید: 1479تعداد نظرات: 0
1399/05/05 - 17:39

انواع کودهای کشاورزی را بشناسید

گیاهان برای رشد خود از طریق سیستم ریشه گیاه به مواد مغذی نیاز دارند. درصورتی‌که دوباره به خاک مواد مغذی اضافه نشود، ظرفیت تولید خاک با هر برداشت کاهش می‌یابد. کودها مواد مغذی اصلی (نیتروژن، فسفر و پتاسیم و عناصر ثانویه مهم) موردنیاز گیاهان را تأمین می‌کنند. نیازهای غذایی در بین محصولات زراعی، محل و حتی در چرخه رشد محصول تغییر می‌کند. کوددهی مؤثر با مواد مغذی موجود در خاک با نیازهای مختلف مطابقت دارد. مدیریت یکپارچه مواد مغذی گیاه، یعنی ترکیبی از کود معدنی و آلی، بهترین عملکرد برای گیاهان و خاک سالم است.

 گیاهان برای رشد خود از طریق سیستم ریشه گیاه به مواد مغذی نیاز دارند. درصورتی‌که دوباره به خاک مواد مغذی اضافه نشود، ظرفیت تولید خاک با هر برداشت کاهش می‌یابد. کودها مواد مغذی اصلی (نیتروژن، فسفر و پتاسیم و عناصر ثانویه مهم) موردنیاز گیاهان را تأمین می‌کنند. نیازهای غذایی در بین محصولات زراعی، محل و حتی در چرخه رشد محصول تغییر می‌کند. کوددهی مؤثر با مواد مغذی موجود در خاک با نیازهای مختلف مطابقت دارد. مدیریت یکپارچه مواد مغذی گیاه، یعنی ترکیبی از کود معدنی و آلی، بهترین عملکرد برای گیاهان و خاک سالم است.

کودهای معدنی

صنعت کود اروپا میلیون‌ها تن مواد اولیه طبیعی مانند هوا، گاز طبیعی و سنگ معدن را به محصولات غذایی گیاهی باکیفیت تبدیل می‌کند. محصولات مبتنی بر نیتروژن بزرگ‌ترین گروه کود را تشکیل می‌دهند، و پس‌ازآن کودهای مبتنی بر فسفر و پتاسیم قرار می‌گیرند. کودها به ترتیب بر اساس یک ماده مغذی اصلی یا از دو یا چند ماده مغذی به‌صورت مستقیم و مرکب تشکیل می‌شوند. کودهای مستقیم اکثریت (۷۸٪) از کل کودهای اروپا را تشکیل می‌دهند و غالباً بر اساس نیازهای یک محصول خاص تأمین می‌شوند. کودهای ترکیبی NPK مصرف باقیمانده را تشکیل می‌دهند و در درجه اول در دو نوع مجزا وجود دارند: کودهای مخلوط و پیچیده.

کودهای ازت

این ماده مغذی در مرحله میانی رشد گیاهان بسیار ضروری است زیرا باعث رشد شاخه‌ها و برگ بیشتر می‌شودبه‌عبارت‌دیگر، مسئولیت رشد برگ و گیاه را بر عهده می‌گیرد. آب به تجزیه این ماده در خاک کمک می‌کند، آن را به آمونیاک تبدیل کرده و سپس به ریشه‌های گیاه جذب می‌شودنکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید: از نیتروژن در هنگام باردهی یا گلدهی گیاه نباید استفاده شود. کودهای مبتنی بر نیترات متداول‌ترین کودهای مستقیم هستند. محصولات اصلی کودهای مبتنی بر نیترات مانند نیترات آمونیوم (AN) و نیترات آمونیوم کلسیم (CAN) هستند که به خوبی در اکثر خاک‌ها و شرایط آب و هوایی مناسب هستند و محلول اوره و اوره آمونیوم نیترات (UAN) که به‌طور گسترده‌ای وجود دارد و در سراسر جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

سایر کودهای ازت مستقیم شامل سولفات آمونیوم و نیترات سولفات آمونیوم، نیترات کلسیم، نیترات سدیم، نیترات شیلی و آمونیاک بی‌آب است.

کودهای ازت با مهارکننده‌ها

شرایط خاص آب و هوایی و خاک می‌تواند منجر به بی‌حرکتی ازت، دفع نیتروژن، تبخیر یا آبشویی شود و همگی باعث کاهش کارایی کود می‌شوند. در پاسخ، این صنعت انواع خاصی از کودهایی را طراحی کرده است که برای کاهش این تأثیرات طراحی‌شده‌اند؛ که شامل کودهای برگ، پخش آهسته و کنترل‌شده کود و همچنین مواد افزودنی کودی مانند مهارکننده‌های اوره آز و نیتریفیکاسیون هستند.

کودهای فسفر

این ماده مغذی فواید زیادی را برای گیاهان شما فراهم می‌کند، ازجمله: کیفیت خاک را بهبود بخشیده و به گیاهان کمک می‌کند تا نیتروژن را بهتر جذب کنند، باروری بذر و گلدهی را برای انواع بی‌شماری از درختان و گیاهان افزایش می‌دهدساقه‌ها، ریشه و ساختار گیاه را تقویت کنید. فسفر به‌طورکلی در کل چرخه حیات یک گیاه از نهال تا بلوغ ضروری است. علائم کمبود فسفر به‌سختی قابل‌تشخیص است.. بهترین راه برای جلوگیری از کمبود فسفر کود دهی خاک شما حداقل یک ماه قبل از جوانه زدن است. چرا یک ماه؟ ازآنجاکه این ماده مغذی مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد تا عملاً فعال شود. متداول‌ترین کودهای فسفات عبارت‌اند از: سوپر فسفات تک (SSP)، سوپر فسفات سه گانه (TSP)، فسفات مونوآمونیوم (MAP)، فسفات دی آمونیوم (DSP) و مایع پلی فسفات آمونیوم. محصولات مختلف کود دارای پروفایل‌های مختلف انتشار هستند و برای استفاده کارآمد به تنظیمات پخش‌کننده مختلفی احتیاج دارند.

کودهای پتاسیم

این‌یکی از مهم‌ترین مواد مغذی است که باعث تقویت فتوسنتز و تبدیل سایر مواد مغذی به مواد غذایی می‌شود درحالی‌که ریشه گیاهان را تقویت می‌کند تا قوی‌تر و عمیق‌تر شود. به‌عبارت‌دیگر، از کمبود سایر مواد مغذی جلوگیری می‌کند و گیاهان را از خشکسالی محافظت می‌کند. پتاسیم نمی‌تواند بیماری محصولات کشاورزی را از بین ببرد، به همین دلایل، معمولاً در مراحل رشد گیاه استفاده می‌شود. برخی از نشانه‌ها مثل برگ‌های زیرین قهوه‌ای شده یا زرد شدن لبه آنها نشان از کمبود پتاسیم است. پتاسیم همچنین در طیف وسیعی از کودهای حاوی فقط پتاسیم یا دو یا چند ماده مغذی موجود است و شامل کلرید پتاسیم (KCl)، سولفات پتاسیم (K2SO4) یا سولفات پتاس (SOP)، نیترات پتاسیم (KNO3) معروف به KN است.

کودهای کلسیم، منیزیم و گوگرد

کلسیم (Ca)، منیزیم (Mg) و گوگرد (S) مواد مغذی اساسی گیاهان ثانویه هستند. آنها معمولاً به‌عنوان کودهای مستقیم استفاده نمی‌شوند بلکه در ترکیب با مواد مغذی اولیه ، P و K قرار دارند. گوگرد اغلب به کودهای N مستقیم مانند نیترات آمونیوم یا اوره اضافه می‌شود. سایر منابع گوگرد عبارت‌اند از: سوپر فسفات تک (SSP)، سولفات پتاسیم (SOP) و سولفات منیزیم پتاسیم (Kainite)، که دومی نیز حاوی منیزیم است.

Kieserite یک ماده معدنی سولفات منیزیم است که استخراج می‌شود و همچنین به‌عنوان کود در کشاورزی عمدتاً برای اصلاح نواقص منیزیم استفاده می‌شود. کلسیم عمدتاً به‌عنوان نیترات کلسیم، گچ (سولفات کلسیم) یا آهک / دولو میت (کربنات کلسیم) استفاده می‌شود که نیترات کلسیم تنها منبع سریع کلسیم موجود است.

کودهای ریزمغذی

امروزه تعداد زیادی از کودهای خاص برای تأمین ریزمغذی‌های مهم مانند آهن، منگنز، بور، روی و مس در اختیار گیاهان قرار دارد. اینها می‌توانند به‌صورت ترکیبات معدنی یا آلی باشند، و گونه‌های معدنی بیشتر به محصولات محلول در آب و غیر محلول تقسیم می شوند.

بازدارندگان

امروزه دو نوع مهارکننده اصلی وجود دارد که برای کشاورزان در دسترس است.

مهارکننده نیتریفیکاسیون ترکیبات شیمیایی هستند که با سرکوب فعالیت باکتری‌های نیتروسوموناس در خاک، نیتریفیکاسیون آمونیوم را به تأخیر می‌اندازند. هدف این است که آمونیوم را به شکل پایدار در خاک حفظ کرده و تبدیل آن به نیترات کند شود. این به‌طور موقت نسبت نیترات موجود در خاک را کاهش می‌دهد، و درنتیجه پتانسیل برای تخلیه تلفات به آب یا تشکیل گاز N2O در جو را فراهم می‌آورد.

مهارکننده‌های اوره آز ترکیبات شیمیایی هستند که اولین مرحله تخریب اوره را در خاک به تأخیر می‌اندازند، هیدرولیز که می‌تواند باعث انتشار NH3 شود و ممکن است قبل از تبدیل آن به آمونیوم رخ دهد. آنها به کاهش قابل‌توجه انتشار آمونیاک به هوا، یکی از مهم‌ترین آلاینده‌های هوا کمک می‌کنند.

کودهای آلی

باقیمانده محصولات زراعی، کودهای حیوانی و بخش اصلی کودهای آلی هستند. اگرچه آنها ازنظر ارزش غذایی متنوع هستند، اما به‌طورکلی در مزرعه حضور دارند و مواد مغذی و کربن آلی موجود در آنها بازیافت می‌شوند. کودهای دامی و حیوانات طیف گسترده‌ای از منابع غذایی را با خصوصیات مختلف و مواد مغذی پوشش می‌دهند. علاوه بر این، محتوای مواد مغذی آنها در منطقه متفاوت است و به نوع دام و سیستم مدیریت مزرعه بستگی دارد.

انواع دیگر تغذیه گیاه

طیف گسترده‌ای از محصولات به‌اصطلاح کود دهی می‌تواند به کشاورزان برای تطبیق شیوه‌های کود دهی با شرایط محیطی و مزرعه خود کمک کند: کود آلی، کود ارگانیک معدنی، کود معدنی، مهارکننده‌ها، مواد آهک، مواد در حال رشد، بیولوژیک کننده‌های گیاهی و غیره

انواع محصولات کود دهی دارای اهمیت هستند همان‌طور که محدودیت‌هایی نیز دارند. کودهای آلی در بازگشت کربن آلی به خاک نقش دارند، اما مواد مغذی آنها در لحظه‌ای از چرخه محصول که به آن نیاز دارند ممکن است بسیارکم یا بسیار زیاد باشد. کودهای بیولوژیک می‌توانند راندمان استفاده از مواد مغذی را افزایش دهند اما در بیشتر موارد به‌خودی‌خود مواد مغذی به خاک تحویل نمی‌دهند. کنترل pH خاک و بنابراین اسیدیته و اطمینان از کیفیت آن بسیار مهم است. یک محصول به‌تنهایی نمی‌تواند اطمینان حاصل کند که بذرهای کشاورزی به حداکثر پتانسیل ژنتیکی خود رشد می‌کنند. تعادل بین محصولات و کود دهی به همان اندازه تعادل بین ۱۷ ماده مغذی اساسی گیاه مهم است. با تشکر از مکمل بین همه دسته‌بندی محصولات، کشاورزان می‌توانند با دستیابی به محصول خوب و محصولات باکیفیت، در مدیریت مواد مغذی خود بهتر عمل کنند. و حتی در حفظ محیط‌زیست مؤثر باشند، بیشتر مراقب باشید و درآمد قابل قبولی از مزرعه به‌دست آورید.

برای استفاده از کودهای مایع میتوانید به راحتی سم پاش رو برروی تیلر نصب کنید و از اون برای کودهی به مزارع و زمین های خود استفاده کنید. برای خرید تیلر و سم پاش میتوانید با ما تماس بگیرید.

تماس با ما