با ماشین های کاشت بیشتر آشنا شوید
تعداد بازدید: 1239تعداد نظرات: 0
1399/04/02 - 15:53

با ماشین های کاشت بیشتر آشنا شوید

ماشین های کاشت نیز مانند سایر ماشین آلات کشاورزی به این صنعت کمک زیادی کرده اند و تاریخچه این ماشین ها به کشور چین نسبت داده میشود.

کاشت بذر یکی از اولین عملیات کشاورزی است که مکانیزه شده است . تاریخچه ماشین های کاشت و طرز ساختن آن را به چینی ها نسبت می دهند و تا قبل از سال 1840 میلادی ( 162 سال قبل ) کاشت بذر ها به روش ابتدایی صورت می گرفت . به این طریق با تراکتور و ماشین های کشاورزی ابتدا زمین را شخم زده و پس از نرم و مسطح کردن مزرعه ، بذر را با دست روی زمین می پاشیدند و سپس بوسیله هرس بذر ها را زیر خاک می نمودند ولی از این تاریخ به بعد برای اولین بار شخصی به نام ویلیام تی پنویوک از اهالی مارال بور شرقی پنسیلوانیا در ایالات متحده اقدام به ساخت یک ماشین بذر افشان ساده نمود . آمار سال 1880 میلادی نشان می دهد که %53 گندم های آمریکا توسط بذر افشان ها کشت می شد ساختمان اولین بذر افشان خطی عبارت بوده است از یک جعبه چوبی استوانه ای که در اطراف مرکز آن سوراخ هایی وجود داشت و از این سوراخ ها بذر ها روی زمین و خطوط موازی بطور مسلسل ریخته می شدند.

محاسن ماشین های کاشت

1_ بذرها به طور منظم و مرتب در عمق معینی کاشته می شوند و پس از سبز شدن مزرعه یکنواخت می باشد.

2_ می توان ماشین را طوری تنظیم کرد که مقدار بذر معینی در هکتار کاشته شود.

3_ عامل باد در توزیع و کاشت بذر دخالتی ندارد.

4_ مقدار بذر کاشته شده کمتر از حالت دست پاشی است.

5_ سرعت عمل بذر کاری بیشتر است.

6_ چون اکثر ماشین های کاشت بذرها روی خطوط موازی می کارند بنابراین عملیات داشت و برداشت به آسانی انجام خواهد گرفت.

ماشین های کاشت و کمک به کشاورزان

پمپ انژکتور

وظیفه یک پمپ انژکتور خیلی حساس است و بطور دقیق یک مقدار سوخت کافی بر طبق بار موتور و در موقع صحیح و معین تحویل انژکتور می دهد. پمپ ها ممکن است از نوع ردیفی و یا از نوع آسیابی باشد . همانطور که در بالا ذکر گردید پمپ انژکتور نصب شده در بعضی از موتورهای دیزل از گروهی می باشد که قسمت های کنترل پلانجر را دارا می باشند. واحدهای پمپ به ترتیب در بدنه پمپ بوده و قابل تعویض است. برای مشخص نمودن موضوع از چگونگی عملکرد پمپ ردیفی کافی است که یک واحد آن کاملاً مطرح شود. یک واحد پمپ شامل یک پلانجر است که در سیلندر خود بنام( پوسته پلانجر ) حرکت رفت و برگشت انجام می دهد بدین ترتیب سوخت از لوله وارد می شود و به طرف بارل ( پوسته پلانجر ) فرستاده می شود.

 پلانجر دارای دو شیار مورب و عمودی می باشد که شیار مورب مقدار ارسال سوخت را کم و زیاد نموده و شیار عمودی وظیفه خاموش کردن و قطع جریان سوخت را به عهده دارد. پلانجر به وسیله فنری همیشه به طرف پایین حرکت کرده و بالا رفتن پلانجر بوسیله غلطکی است که حرکت خود را از بادامک میله پمپ انژکتور می گیرد و با این حرکت پایین و بالا سوخت مکیده شده و پمپاژ می گردد و سوخت ارسال می شود. با چرخیدن پلانجر به چپ و راست ( با حرکت پدال گاز ) مقدار سوخت کم و زیاد شده و در نتیجه دور موتور آهسته و زیاد می گردد.

میله ای که پلانجرها را به چپ و راست حرکت می دهد و باعث کم و زیاد شدن سوخت می شود و به نام شانه گاز معرف بوده و بوسیله میله های رابط به پدال گاز زیر پای راننده و یا اهرم گاز دستی متصل می شود. در بالای بارل ( پوسته پلانجر ) سوزن ( سوپاپ ) فشار قرار داشته که وظیفه آن تعادل فشار در سیستم تزریق می باشد. در بالای سوزن فشار مغزی قرار دارد که محل اتصال لوله های فشار سوخت به انژکتور است ، پمپ انژکتورها معمولا به تک واحد و چند واحد تقسیم می شوند.

الف  گاورنر ( رگلاتور ) ، گاورنر دستگاهی است که اغلب در پشت انژکتور نصب شده کارش تنظیم دور موتور است و اصولا این دستگاه در تراکتور تنظیم دور موتور را در قدرت های مختلف بعهده داشته از بار اضافی به موتور جلوگیری می کند و مکانیسم گاورنرها دو نوع است : وزنه ای و خلایی.

گاورنر وزنه ای دارای وزنه هایی است که در اثر دور موتور از خاصیت گریز از مرکز استفاده می کند و دور موتور را کنترل می نماید. 

گاورنر خلایی از مکشی که در موتور توسط پیستون ایجاد می شود استفاده کرده که این مکش بوسیله لوله ای به پشت پرده دیافراگمی منتقل شده و باعث کنترل دور موتور می گردد.

ب  آوانس تزریقی ، همانطوریکه در موتورهای بنزینی در دلکو وزنه هایی موجود است که وظیفه آن ها ایجاد آوانس یعنی جلو انداختن جرقه است در موتورهای دیزلی چنین دستگاهی معمولا درپمپ انژکتور قرار دارد که بوسیله وزنه هایی که دارد در اثر دور زیاد باعث جلو انداختن تزریق در سیستم می گردد.

شرکت کوهستان با بهره گیری از تجربه و پشتوانه، پس از تحقیقات گسترده و نیاز سنجی کشاورزان، هدف خود در ایران را که ارایه بهترین ماشین آلات و ادوات کشاورزی مناسب به شما کشاورزان زحمت کش می باشد. شما می توانید محصولات کوهستان را با بهره گیری از طراحی و استاندارهای جهانی با ظاهری زیبا، ساختاری مستحکم و قیمتی بسیار مناسب در مقایسه با دیگر رقبای ایرانی و خارجی خود، به راحتی از کلیه نمایندگی های ما در سراسر ایران خرید نمایید.

تماس با ما