با انواع کشاورزی بیشتر آشنا شوید
تعداد بازدید: 2410تعداد نظرات: 0
1399/04/16 - 17:14

با انواع کشاورزی بیشتر آشنا شوید

کشاورزی یکی از فعالیت‌های گسترده در جهان است، اما در همه‌جا یکسان نیست. برای طبقه‌بندی کشاورزی روش‌های مختلفی وجود دارد، و برخی از معیارهای اصلی که می‌توان بر اساس آن تقسیم‌بندی کرد عبارت‌اند از: مقیاس، نوع محصول، ترکیب دام، نحوه توزیع محصولات کشاورزی، سطح مکانیزاسیون

انواع کشاورزی

کشاورزی یکی از فعالیت‌های گسترده در جهان است، اما در همه‌جا یکسان نیست. برای طبقه‌بندی کشاورزی روش‌های مختلفی وجود دارد، و برخی از معیارهای اصلی که می‌توان بر اساس آن تقسیم‌بندی کرد عبارت‌اند از:

مقیاس

نوع محصول

ترکیب دام

نحوه توزیع محصولات کشاورزی

سطح مکانیزاسیون

در زیر انواع عمده کشاورزی در سراسر جهان وجود دارد:

 

عشایری

فعالیت عشایر مبتنی بر پرورش حیوانات در مراتع طبیعی است. این عمل توسط مردم مناطق نیمه‌خشک و خشک انجام می‌شود. این افراد در جستجوی مراتع طبیعی برای چرای دام خود به همراه حیوانات خود درحرکت هستند. نوع حیوانات پرورش‌یافته از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت است. شمال آفریقا، بخش‌هایی از عربستان و بخش‌هایی از شمال اوراسیا مناطقی هستند که این نوع از کشاورزی در آن ها یافت میشود. این‌یک نوعی فعالیت برای امرا معاش است.

 

دامداری

در این سیستم کشاورزی، تأکید عمده بر پرورش حیوانات است. برخلاف گله‌های عشایری، دامداران زندگی مستقر دارند. این نوع کشاورزی به‌صورت تجاری در مناطقی از جهان توسعه‌یافته است که زمین‌های زیادی برای چرای حیوانات ازجمله مناطق کم باران آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و استرالیا در دسترس است. حیوانات به‌طور عمده برای گوشت و پشم پرورش می‌یابند و در مزارع در مقیاس بزرگ نگهداری می‌شوند.

کشاورزی با تغییر کاربری زمین

این نوع کشاورزی بیشتر در مناطق استوایی انجام می‌شودبر اساس این سیستم، زمین کشاورزی با پاک‌سازی مناطق جنگلی و استفاده از تکنیک برش و سوزش به‌دست می‌آید. زمین پس‌ازآن برای چند سال کشت می‌شود، تا زمانی که باروری زمین کاهش نیافته و یا زمین توسط علف‌های هرز و سایر گیاهان بومی پر نشده باشد. در این مرحله کشاورزان به سمت پاک‌سازی منطقه دیگری از جنگل حرکت می‌کننداین‌یک نوع کشاورزی تقریباً همیشه به‌صورت دستی انجام می‌شود و معمولاً توسط افرادی که در مناطق گرمسیری مانند جنوب شرقی آسیا زندگی می‌کنند، انجام می‌شود و تأکید عمده آن روی محصولات دانه‌ای است. این نوع کشاورزی به دلیل فشار کارشناسان محیط‌زیست رو به کاهش است.

کشاورزی اولیه

این‌یک نوع کشاورزی با انواع فوق‌الذکر متفاوت است زیرا همان قطعه زمین به‌طور مداوم سال‌به‌سال کشت می‌شود. خیش زدن زمین معمولاً برای حفظ باروری خاک استفاده می‌شود و روشی است که اغلب در مناطق گرمسیری به‌کار می‌رود. علاوه بر محصولات دانه‌ای، برخی از محصولات درختی با استفاده از این سیستم رشد می کنند

کشاورزی معیشتی (تولید برنج به‌عنوان محصول غالب)

این نوع کشاورزی در مناطق گرمسیری که جمعیت زیادی دارند و میزان زیادی بارندگی وجود دارد، انجام می‌شود. در این نوع کشاورزی، برنج محصول غالب است، زیرا می‌تواند تعداد زیادی از افراد را در هر واحد مساحت استخدام و تغذیه کند. منطقه جنوب شرقی آسیا جایی است که بیشتر این نوع کشاورزی انجام می‌شود. این نوع کشاورزی مستلزم استفاده از قدرت دستی و حیوانات است و کشاورزان سعی می‌کنند با استفاده از کودهای مختلف، بهره‌وری را برای هر واحد سطح افزایش دهند.

کشاورزی معیشتی (بدون تولید برنج به‌عنوان محصول غالب)

این نوعی کشاورزی است که برای مناطقی طراحی‌شده است که میزان بارندگی در آن زیاد نباشد. این مناطق به‌غیراز برنج، محصولاتی مانند گندم، ارزن و غلات را تولید می‌کنند. علاوه بر مناطق نسبتاً مرطوب خنک آسیا، شمال آفریقا و بخش‌هایی از خاورمیانه از این نوع کشاورزی استفاده می‌کنند. این کشاورزی معمولاً در مناطقی از جنوب آفریقا و آمریکای مرکزی نیز انجام می‌شود

مزارع تجاری

این نوع کشاورزی ازنظر ارزش تجاری آن بسیار مهم است. عمده محصولات این نوع کشاورزی محصولات زراعی گرمسیری مانند چای، قهوه، کائوچو و روغن نخل است. این نوع کشاورزی در مناطقی از آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین که نفوذ استعماری اروپاییان در آن باقی‌مانده است توسعه‌یافته است. بیشتر مزارع برای تأمین محصولات زراعی گرمسیری اروپا توسعه یافتند. این‌یک نوع کشاورزی بسیار پر سرمایه است و بیشتر محصولات زراعی آن درختان است. در این نوع از مزارع تجاری استفاده از مماشین آلات کشاورزی مرسوم تر است.

کشاورزی مدیترانه

زمین ناهموار منطقه مدیترانه امکان پرورش ترکیبی دام و محصول ایجاد کرده است. گندم، تاکستان و میوه مرکبات عمده محصولات زراعی هستند و حیوانات کوچک عمده دام‌های پرورش‌یافته در منطقه هستند. باغبانی فعالیت اصلی این منطقه است و بیشتر محصولات زراعی در طول زمستان با کمک باران‌های زمستانی پرورش می‌یابد

کشاورزی و دامداری

این نوع کشاورزی معمولاً به‌عنوان مزرعه مختلط شناخته می‌شود و در مناطق مرطوب از عرض‌های میانی به‌جز آسیا سرچشمه می‌گیرد. توسعه آن ارتباط نزدیک با تسهیلات بازار  دارد و نوعی کشاورزی معمولاً اروپایی است. بریتانیا و نیوزلند نمونه‌هایی از مناطقی هستند که این نوع کشاورزی معمولی است.

کشاورزی لبنیات

منشأ این نوع کشاورزی در اروپا بوده است و ازآنجا به مناطق دیگر گسترش یافت. نزدیکی به بازار و آب‌وهوای معتدل دو عامل مطلوب هستند که در توسعه این نوع کشاورزی نقش دارند. کشورهایی مانند دانمارک و سوئد شاهد رشد حداکثری این نوع کشاورزی هستند.

باغبانی تخصصی

این نوع کشاورزی برای بهره‌گیری از تقاضای زیاد برای محصولات باغبانی به‌ویژه در مناطق شهرنشین در مقیاس بزرگ و پرجمعیت توسعه‌یافته است. این نوع باغبانی بیشتر در مناطقی از فرانسه، شمال مجارستان و مناطق دریاچه‌های سوئیس موفقیت آمیز بوده است.

اگرچه طبقه‌بندی کشاورزی کاملاً مفصل است، و این نوع از طبقه‌بندی چیزی دائمی نیست. با توجه به تغییر تقاضای بازار و توسعه فناوری کشاورزی، تغییرات بسیاری در الگوی کشاورزی جهان به وجود آمده است. تقاضای زیاد برای میوه و سبزیجات در مناطق شهری منجر به تغییر کاربری اراضی در بسیاری از نقاط جهان شده است. و نکته قابل‌توجه این است که در حال حاضر به دلیل تغییرات تکنولوژی و افزایش استفاده از ماشین‌آلات مختلف، اکثر کشاورزان برای افزایش بهره‌وری به استفاده از ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی روی آورده‌اند، ماشین‌آلاتی همچون تراکتور و تیلر برای اکثر زمین‌داران و کشاورزان ضروری است. کشاورزان با استفاده از این ماشین آلات و ادوات نیازهای مختلف خود را پاسخ میدهند.

تماس با ما